(Zawiercie)Wojewoda Śląski ogłosił konkurs na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zawierciu. Tajne i poufne jest jego rozstrzygnięcie. Kto jest szefem zawierciańskiego sanepidu? Wiesław Olechnowicz, a może Wiesława Hamerlik? Kto jest czyim zastępcą? To niekończący się serial, w którym prawo obywatela do informacji jest dosyć mocno ograniczana. Przedostatni konkurs na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego został rozpisany na szczeblu powiatowym, ale nic z niego nie wyszło. Kto wyskoczy z kapelusza wojewody?
Mimo usilnych starań i licznych pytań, które wysłaliśmy do Rzecznika Prasowego Wojewody Śląskiego Marty Malik, nie było nam dane poznać nazwisk kandydatów. Nie ujawniono nawet informacji, kto jest zwycięzcą. Równie zawiła była sytuacja sprzed kilku miesięcy. Na początku tego roku Starostwo Powiatowe w Zawierciu przeprowadziło konkurs na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Starostę Rafała Krupę pytaliśmy, kto zgłosił się na wspomniane stanowisko. Informacji o poprzednim konkursie nie uzyskaliśmy. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że szefem sanepidu miała zostać Justyna Cholewa, ale jej kandydatura została zablokowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Grzegorza Hudzika. Do tej pory zawierciańskiemu sanepidowi szefował p. o. dyrektora Wiesław Olechnowicz.
Na stanowisku trzyma się od bardzo, bardzo, bardzo dawna. Jak twierdzą związkowcy z „Solidarności” tuż przed nim funkcję tę sprawowała jego matka. Działacze naliczyli, że w okresie od 2002 do 2012 roku odbyło się pięć konkursów na szefa sanepidu w Zawierciu. W 2009 roku W. Olechnowicz został „pełniącym obowiązki”. Przedostatni konkurs wygrała J. Cholewa, ale władze wojewódzkie nie wyraziły zgody na jej powołanie. Nieoficjalnie mówi się, że w styczniowym rozdaniu miała wygrać Wiesława Hamerlik (w zawierciańskim sanepidzie odpowiada między innymi za kontakty z prasą). Jak było teraz?
- Wojewoda powiadomił zainteresowane osoby o wynikach konkursu. W konkursie tym udział wzięło 2 kandydatów – czytamy w lakonicznej i niepodpisanej przez nikogo odpowiedzi z biura prasowego ŚUW. Prawdopodobnie tym razem w konkursie wystartował Wiesław Olechnowicz i Wiesława Hamerlik. Kandydatów zapytaliśmy, kto jest zwycięzcą. Oboje potwierdzają, że ubiegali się o stanowisko szefa sanepidu.
- Na razie nic nie mogę powiedzieć. Więcej wyjaśni się w przyszłym tygodniu – odpowiada na pytanie naszej redakcji Hamerlik, która obecnie przebywa poza Zawierciem. Bardzo tajemniczy jest również kontrkandydat dotychczasowej rzeczniczki prasowej.
- Proszę się w tej sprawie kontaktować z Urzędem Wojewódzkim- kwituje.
CZY KONKURS BYŁ ZGODNY Z PRAWEM?
Odmienną kwestą jest to, czy konkurs był w ogóle zgodny z prawem. Istnieje subtelny konflikt kompetencyjny. Wojewoda samodzielnie ogłosił konkurs na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej państwowego powiatowego inspektora sanitarnego i jego zastępcę, w tym wypadku powołuje i odwołuje starosta, jednakże za zgodą państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Wojewoda Śląski powołał komisję do przeprowadzenia nowego konkursu i jak twierdzą jego służby, był do tego uprawniony.
Istotnie z ustawy o działalności leczniczej wynika, że w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (m.in. powiatowe stacje sanitarno – epidemiologiczne), przeprowadza się konkurs na stanowisko kierownika i jego zastępcy, a postępowanie konkursowe wszczyna podmiot tworzący (wojewoda).
- (…) Starosta powołuje nie osobę wskazaną przez wojewodę, lecz wyłonioną przez niezależną komisję konkursową. (…) W świetle powyższego, działania Wojewody znajdowały uzasadnienie w obowiązujących przepisach prawa – tłumaczy tajemnicza niepodpisana osoba w wiadomości do naszej Redakcji.
Czy aby na pewno? Nie wszyscy podzielają tę opinię. Nie brakuje stwierdzeń, że działanie wojewody wynikło z wadliwej interpretacji art. 13 ust. 2 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wynika z tego, że do państwowych inspektorów sanitarnych stosuje się regulacje dotyczące pracowników jednostek budżetowych będących podmiotami leczniczymi.
Art. 11 ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej odmiennie reguluje zagadnienie powoływania państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. - Oznacza to, że w zakresie dotyczącym zatrudniania owego inspektora wyłącza stosowanie art. 13 ust. 2 tejże samej ustawy (na zasadzie prawnej stanowiącej, że prawo o większym stopniu szczegółowości, pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, należy stosować przed prawem ogólniejszym), a zatem i możliwość przeprowadzania konkursu przez wojewodę. W tej sprawie Związek Powiatów Polskich interweniował u Ministra Zdrowia, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego – wymienia na wartowiedziec.org Marek Wójcik.
Sytuacja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu jest od lat taka sama. Niby szef jest, ale kto jest szefem, skoro domniemany szef od lat jedynie pełni obowiązki szefa? (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze