Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 13:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZAMEK W SMOLENIU JAK BOBOLICE?

(Pilica) 21 sierpnia ruszyły prace renowacyjne zamku w Smoleniu. Remont infrastruktury okołoturystycznej ma umożliwić przywrócenie ruchu pieszego w obiekcie i poprawić atrakcyjność turystyczną gminy. To jednak dopiero początek. Władze Pilicy z pewnością oczekują, że w przyszłości nasz zabytek będzie równie popularny jak zrekonstruowany zamek w Bobolicach. Póki co do sąsiadów z powiatu myszkowskiego nam bardzo daleko, ale mamy już pomysł, koncepcję. Brakuje jeszcze tylko… środków finansowych. Na szczęście sporą część pieniędzy udało się już pozyskać.
Podziel się
Oceń

(Pilica) 21 sierpnia ruszyły prace renowacyjne zamku w Smoleniu. Remont infrastruktury okołoturystycznej ma umożliwić przywrócenie ruchu pieszego w obiekcie i poprawić atrakcyjność turystyczną gminy. To jednak dopiero początek. Władze Pilicy z pewnością oczekują, że w przyszłości nasz zabytek będzie równie popularny jak zrekonstruowany zamek w Bobolicach. Póki co do sąsiadów z powiatu myszkowskiego nam bardzo daleko, ale mamy już pomysł, koncepcję. Brakuje jeszcze tylko… środków finansowych. Na szczęście sporą część pieniędzy udało się już pozyskać.

 

Na renowację gmina otrzyma ponad 600 tysięcy złotych w ramach RPO WSL. Całość inwestycji to koszt 734 861,45 złotych. - Pierwotnie beneficjent złożył wniosek na kwotę dofinansowania 2 407 816,25 zł, jednakże w trakcie oceny formalnej cześć wydatków uznano za niekwalifikowalne. W wyniku tego zmniejszyła się wartość dofinansowania – mówił w maju Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. W wyniku oceny merytoryczno-technicznej, projekt uzyskał 6 miejsce na liście rankingowej i został wybrany do dofinansowania. Na obecnym etapie najważniejsze jest jednak to, by zabytek uratować przed całkowitą degradacją. Nie jest to zadanie łatwe.

 

Pierwsza część prac polegać ma na zabezpieczeniu ścian domu zamkowego na podzamczu zachodnim. Drugi etap to: zabezpieczenie ścian na podzamczu wschodnim, budowa pomostów pozwalających zwiedzanie zamku górnego oraz udostępnienie turystom wieży zamkowej na zamku górnym. Na koniec trzeba będzie jeszcze odpowiednio zagospodarować ruiny i wykonać infrastrukturę parku tematycznego. Pierwszy etap prac miał być dofinansowany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w kwocie około 1 miliona złotych). Trzeci w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. - Na dofinansowanie drugiego etapu złożono wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety wobec trudności budżetowych państwa nie przyznano środków na zabezpieczenie ruin zamku w tym zakresie – informują przedstawiciele Urzędu Gminy w Pilicy.

 

Mieszkańcy powiatu byliby dumni, gdyby udało się przywrócić zamkowi dawny honor i świetność. Obiekt został wybudowany w XIII lub XIV wieku. Źródła historyczne podają, że wzniósł go prawdopodobnie Otton z Pilczy herbu Topór. Tajemniczość tego miejsca sprawia, ze jest ono chętnie odwiedzane przez turystów. Zamczysko długo stanowiło własność rodziny Toporczyków – Pileckich (liczy się, że do 1561 roku). 167 lat temu dziedzic Smolenia, niejaki Roman Hubicki wpadł na pomysł, by przy południowej stronie zamku zasadzić winogrona. Przy tej próbie udało się znaleźć masy ludzkich kości. Pasjonaci historii twierdzą, że pod ruinami może znajdować się sieć korytarzy i lochy. Te ostatnie mogą prowadzić nawet do Jaskini Biśnik. Obecnie teren porastają starodrzewie. Zamek przetrwał aż do potopu szwedzkiego. W tym okresie uległ dewastacji, został częściowo spalony. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, a legendy podają, że została ona wydrążona prawdopodobnie przez jeńców tatarskich. To wspaniała historia tego miejsca przyciągała do niego turystów.

 

- Zły stan murów stwarzał zagrożenie dla człowieka. W 2010 zamek smoleński został zamknięty dla odwiedzających – przypomina Stefan Sajdak inspektor do spraw inwestycji UMiG w Pilicy.

 

Szansa na ratunek dla obiektu pojawiła się niedawno. Zamek w Smoleniu, który początkowo stanowił własność Skarbu Państwa dopiero dwa lata temu umową o przekazaniu nieruchomości w użytkowanie został przejęty przez gminę.

 

Pierwszy etap prac na zamku wykona PRACOWNIA KONSERWACJI I REWALORYZACJI OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH RENOVA Sp. z o.o. z Warszawy. Zabezpieczanie ścian potrwa do końca października.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama