Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 13:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PO ŚMIERCI NIEMOWLĘCIA ODNAWIAJĄ ZNAKI

(Zawiercie) W ubiegłym tygodniu zmarła dziewięciomiesięczna dziewczynka ranna w wypadku, do którego doszło 5 sierpnia na ulicy Glinianej w Zawierciu. Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci tą tragedią. Administrator drogi, czyli Powiatowy Zarząd Dróg w Zawierciu, w rejon feralnego skrzyżowania pośpiesznie wysłał swoje ekipy, które rozpoczęły wycinanie przydrożnych krzaków i odnawianie znaków poziomych na jezdni. Wielkie porządki nie przyniosły jednak oczekiwanego rezultatu. Wystarczyła chwila nieuwagi, by dosyć mocno ograniczona wyobraźnia jednego z kierowców 17 lipca doprowadziła do kolejnej (pewnie nie pierwszej) i nieostatniej kraksy w tym miejscu.  
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) W ubiegłym tygodniu zmarła dziewięciomiesięczna dziewczynka ranna w wypadku, do którego doszło 5 sierpnia na ulicy Glinianej w Zawierciu. Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci tą tragedią. Administrator drogi, czyli Powiatowy Zarząd Dróg w Zawierciu, w rejon feralnego skrzyżowania pośpiesznie wysłał swoje ekipy, które rozpoczęły wycinanie przydrożnych krzaków i odnawianie znaków poziomych na jezdni. Wielkie porządki nie przyniosły jednak oczekiwanego rezultatu. Wystarczyła chwila nieuwagi, by dosyć mocno ograniczona wyobraźnia jednego z kierowców 17 lipca doprowadziła do kolejnej (pewnie nie pierwszej) i nieostatniej kraksy w tym miejscu.

 

W wypadku, w którym ciężkich obrażeń ciała doznała dziewięciomiesięczna dziewczynka, ranne zostały także trzy kobiety. Niemowlę nie wygrało walki o życie. Lekarze od początku nie dawali większych szans dziewczynce, robili jednak wszystko co w ich mocy, by udało się ją uratować. Do tragedii doszło, gdy na skrzyżowaniu ulic Glinianej i Przyjaźni zderzyły się dwa samochody osobowe marki Renault Laguna. 43-letni mieszkaniec Katowic wjechał na skrzyżowanie i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi, który poruszał się ul. Glinianą. Samochód katowiczanina nagle i z impetem uderzył w auto, które poruszało się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Uderzona osobówka zjechała na pobocze, zderzyła się z drzewem i przewróciła się na bok.

 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że fotelik z maleństwem wypadł z samochodu. Małą dziewczynkę Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala w Katowicach. Dostęp do poszkodowanych był możliwy dzięki pracy strażaków.

 

NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO, BĘDĄ MANDATY

 

To dramatyczne wydarzenie nie wpłynęło zbytnio na wyobraźnię kierowców i tylko nieliczni uznają, że przejeżdżając przez to pechowe skrzyżowanie trzeba się zatrzymać.

 

– 17 sierpnia w rejonie ulicy Glinianej i Przyjaźni kierowca Daewoo Lanosa nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierowcy Volkswagena Golfa. Oba pojazdy zderzyły się. Na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało. W tym miejscu trzeba będzie się spodziewać wzmożonych kontroli i kar za niestosowanie się do znaków drogowych – zapowiada Andrzej Świeboda rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Dla nieprawidłowo jadącego kierowcy ta przejażdżka skończyła się trzystuzłotowym mandatem.

 

Tuż po tym zdarzeniu przy skrzyżowaniu pojawił się samochód porajskiego Drogpolu, który rozpoczął malowanie znaków poziomych na jezdni (linie bezwzględnego zatrzymania się) Wcześniej wycięto przydrożne krzaki. Niestety z naszych obserwacji wynika, że jedynie nieliczni kierowcy zachowują ostrożność w tym rejonie.

 

- Często tędy jeżdżę. Właśnie tu prowadzi kierowców objazd do Włodowic, który jest spowodowany remontem mostu w tej miejscowości. Widzę, że większość samochodów nie zatrzymuje się, by udzielić pierwszeństwa przejazdu– opowiada jedna z kobiet. Ten fakt zauważyli także policjanci  i zapowiadają, że będą więcej uwagi poświęcać na kontrolowanie kierowców w pobliżu krzyżówki ulicy Glinianej z ulicą Przyjaźni. - Korzystających z objazdu ostrzegamy o zachowaniu szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej, Glinianej i Przyjaźni. Dochodzi tam do częstszych wymuszeń pierwszeństwa przejazdu, pomimo prawidłowego oznakowania skrzyżowania – można przeczytać na stronie www.zawiercie.slaska.policja.gov.pl. Objazd do Włodowic rzeczywiście doprowadził do większego natężenia ruchu w tym miejscu i nie wszyscy przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy. Według relacji okolicznych mieszkańców za ilość wypadków w tym miejscu odpowiadają również krzaki i drzewa, które rosną tuż przy drodze.

 

– Ciągle dochodzi tu do stłuczek i kolizji. Krzaki zostały wycięte, ale i tak widoczność nie jest tu najlepsza, bo drzewa nadal zasłaniają sporą część jezdni. Świadczy o tym kolejny wypadek, do którego doszło dzisiaj. Ludzie zwracają uwagę na znak objazdu i na nim się skupiają, ale pod nim znajduje dużo ważniejszy znak „stop” – mówi Zdzisław Mikoda, który mieszka nieopodal.

 

KIEROWCY JEŻDŻĄ NA PAMIĘĆ?

 

Dyrektor PZD Marian Gajda twierdzi, że to nieostrożność kierowców, którzy w wielu przypadkach jeżdżą na tzw. „pamięć” jest przyczyną stłuczek i kolizji w pobliżu cmentarza w Blanowicach. To właśnie PZD odpowiada za stan techniczny drogi, jej oznakowanie i stan widoczności. – Krzaki wycinaliśmy w tym miejscu jeszcze przed tym tragicznym zdarzeniem z udziałem dziewięciomiesięcznej dziewczynki. Ostatnio jedynie dokonaliśmy kilku poprawek – tłumaczy dyrektor.

 

Sami piesi przyznają, że kierowcy często nawet nie zwalniają przejeżdżając przez pechowe skrzyżowanie. – To nie wina administratora, jechałam kilka dni temu przez Glinianą i wiem, że wystarczy stosować się do znaku „stopu”, by uniknąć nieszczęścia. Widoczność nigdy nie była tu najgorsza – mówią spotkani przy blanowickim cmentarzu ludzie i zaznaczają, że kolejny wypadek to jedynie kwestia czasu.

 

Słoneczna pogoda za oknem sprawia, że użytkownicy „czterech kółek” chętnie dodają gazu. Do tego dochodzi jeszcze zwykła rutyna.- Im lepsze warunki na drodze tym mniej uważni robią się kierowcy. To wiosną i latem częściej dochodzi do wypadków – podsumowuje oficer prasowy zawierciańskiej policji. Ta smutna teza niestety znajduje swoje potwierdzenie w statystykach, a jednak zwykła chwila roztargnienia na drodze może kogoś kosztować czyjeś życie.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama