Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 15:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W NIWKACH WIELKIE ŚWIĘTO

(Niwki, gm. Poręba) Ochotnicza Straż Pożarna w Niwkach działa już od 1927 roku. Powstała z inicjatywy Piotra Mazura, który został jej pierwszym naczelnikiem. Początki nie były łatwe. Ochotnicy musieli z własnych funduszy zakupić pierwsze umundurowanie i część wyposażenia remizy. Od tamtej pory minęło już 85 lat. W sobotę, 1 września druhowie obchodzili ten wyjątkowy jubileusz w gronie strażackiej braci, przyjaciół i zaproszonych gości.
Podziel się
Oceń

(Niwki, gm. Poręba) Ochotnicza Straż Pożarna w Niwkach działa już od 1927 roku. Powstała z inicjatywy Piotra Mazura, który został jej pierwszym naczelnikiem. Początki nie były łatwe. Ochotnicy musieli z własnych funduszy zakupić pierwsze umundurowanie i część wyposażenia remizy. Od tamtej pory minęło już 85 lat. W sobotę, 1 września druhowie obchodzili ten wyjątkowy jubileusz w gronie strażackiej braci, przyjaciół i zaproszonych gości.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto od zbiórki przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie – Niwkach. Następnie strażacy, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe z orkiestrą dętą z Giebła udali się do kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej, gdzie w intencji strażaków mszę św. odprawili ks. Jan Niziołek oraz proboszcz parafii Marek Jelonek. Po mszy przed remizą powitano zgromadzonych gości, odczytano kroniki OSP oraz wręczono odznaczenia zasłużonym dla jednostki strażakom. Decyzją Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Śląskiego srebrnymi medalami „ Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano druhów: Karola Karcza i Grzegorza Borówkę. Odznaki „Strażak wzorowy” wręczono Pawłowi Mizerze i Arturowi Sikorze. Sejmik Województwa Śląskiego złotymi odznakami honorowymi „Za zasługi dla województwa śląskiego” nagrodził: Stanisława Borówkę, Wiesława Jaworskiego i Mariana Dworaka. Srebrne odznaki „Za zasługi dla województwa śląskiego” wręczono natomiast Marianowi Borówce i Wiesławowi Kocotowi. Radni Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda i Witold Grim złotą odznaką udekorowali także sztandar OSP Niwki. Taki wyraz uznania strażakom jak najbardziej się należał, ponieważ służba każdego dnia wymaga od ochotników dużego poświęcenia.

 

- Ostatnio byliśmy w Wolbromiu. Wyjechaliśmy do akcji o 2 nad ranem, a wróciliśmy o godz. 14.00 dnia następnego. Poświecenie jest duże, ale jest to służba. Czasem trzeba zostawić swoją pracę i rodzinę, by ratować życie i mienie innych – podkreśla prezes OSP Niwki Stanisław Borówka.

 

OSP z Niwek brała także udział w największych akcjach ratowniczych na terenie naszego powiatu, m.in. w gaszeniu pożaru hali produkcyjnej w Porębie czy akcji ratowniczej pod Szczekocinami. Jesienią ubiegłego roku, druhowie przez aż przez 13 godzin gasili pożar budynku znajdującego się na terenie ubojni w Porębie. W strażackich szeregach nie ma znaczenia wiek, liczy się chęć niesienia pomocy innym. Dowodem na to jest fakt, że najmłodszym ochotnikiem w straży jest zaledwie 6- letni Jakub Karcz. Niewiele mniej niż sama jednostka, liczy natomiast jej najstarszy druh, Antoni Machura. W niweckiej straży są także przedstawicielki płci pięknej, jest ich 9. Aby móc sprawnie prowadzić działania ratownicze potrzebna jest nie tylko zgrana drużyna, ale również sprzęt. Z okazji jubileuszu OSP Niwki wzbogaciło się o wentylator oddymiający o wartości ok. 6, 5 tys. zł. Zakup tego urządzenia był możliwy dzięki dotacji Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach, pomocy finansowej Radnych Rady Miejskiej w Porębie, funduszy przekazanych w formie przekazanego 1% podatku oraz z środków własnych OSP Niwki. Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zawierciu Tadeusz Czapiński przekazał jednostce radiostację nasobną. Hełm i bojowe ubranie Nomex zakupiono dzięki dotacji ZW ZOSP w Katowicach i środków Urzędu Miasta Poręba. Jednostka na dzień dzisiejszy posiada także dwa w pełni wyposażone samochody ratowniczo – gaśnicze i jednego, dość mocno już wysłużonego Żuka z 1985 r. Ponieważ koszt naprawy wozu przewyższałby jego wartość, druhowie mają nadzieję, że dzięki pomocy sponsorów i samorządowców może wkrótce uda się zmienić leciwe auto, na nieco nowszy model.

 

Razem ze strażakami z Niwek jubileusz świętowali m.in.: poseł na Sejm RP Anna Nemś, asystentka europosłanki Małgorzaty Handzlik, Katarzyna Merta - Wałek, starosta powiatu zawierciańskiego Rafał Krupa, radni Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda i Witold Grim, burmistrz Poręby Marek Śliwa, sekretarz Poręby Halina Firek, przewodniczący Rady Miasta Poręba Gabriel Zieliński, zastępca komendanta powiatowego PSP w Zawierciu Radosław Lendor, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oddziału wojewódzkiego ZOSP w Katowicach Mieczysław Skręt, komendant PSP w Zawierciu w stanie spoczynku Czesław Błażkiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzenia Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zawierciu Tadeusz Czapiński, komendant Zarządu Miejskiego ZOSP w Porębie Zbigniew August, prezes MPGKiM Mariusz Rok oraz reprezentacje z OSP: Marciszów, Żelisławice, Będusz, Mrzygłód, Mrzygłódka, Leśniaki, Poręba, Poręba II, Blanowice oraz orkiestra dęta z Giebła. Jubileusz uświetnił także występ Koła Gospodyń Wiejskich z Niwek.

 

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama