Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 15:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TO JUŻ CHLEB Z TEGOROCZNYCH PLONÓW

(powiat zawierciański) Podczas powiatowych dożynek w Kroczycach na twarzach rolników i gospodarzy widać było zadowolenie z zebranych plonów. Ogromną radość dały także wyróżnienia i odznaczenia, które 9 września w kroczyckim amfiteatrze samorządowcy wręczyli najbardziej zasłużonym rolnikom. Gospodynią Roku została wybrana Ewa Głąb ze Szczekocin, a tytuł Chłopa Roku przypadł Wojciechowi Ledwochowi z Irządz.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Podczas powiatowych dożynek w Kroczycach na twarzach rolników i gospodarzy widać było zadowolenie z zebranych plonów. Ogromną radość dały także wyróżnienia i odznaczenia, które 9 września w kroczyckim amfiteatrze samorządowcy wręczyli najbardziej zasłużonym rolnikom. Gospodynią Roku została wybrana Ewa Głąb ze Szczekocin, a tytuł Chłopa Roku przypadł Wojciechowi Ledwochowi z Irządz.

 

Największy zachwyt wśród przybyłych wzbudzały dożynkowe wieńce wykonane z tegorocznych plonów, które przywieźli do Kroczyc przedstawiciele 10 zawierciańskich gmin. Inwencja twórców z roku na rok zachwyca coraz bardziej. Z darów pól, łąk i ogrodów gospodynie stworzyły m.in. wieńce z: orłem zasiadającym w gnieździe na dzwonnicy, podobizną Jana Pawła II, orłem w konturach Polski, a nawet Matką Boską.

 

- Powiatowe dożynki po raz pierwszy odbywają się w gminie Kroczyce. To jeden z najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Bardzo często nazywana jest perłą jurajskiego krajobrazu. To u nas znajdują się przepiękne skały, zbiorniki wodne. 1/3 powierzchni gminy to lasy. W 19 miejscowościach mieszka 6400 mieszkańców. Jest to jedna z nielicznych gmin, w której wzrasta liczba mieszkańców. Święto dożynkowe, to święto dla rolników, którzy przez cały rok w trudzie pracowali, abyśmy co dzień na naszych stołach mieli świeży chleb. W imieniu władz samorządowych za ten trud i wysiłek chcę bardzo serdecznie podziękować i jednocześnie życzyć, aby ten nowy rok nie był gorszy od obecnego –życzył wójt Kroczyc Stefan Pantak.

 

Właśnie jeden z takich świeżych bochnów, starościna i starosta  powiatowych dożynek Jadwiga Machelska i Andrzej Kowalik, przekazali na ręce gospodarza powiatu Rafała Krupy.

 

- Dzisiaj możemy świętować dzień dziękczynienia za to, że klęski, które gdzieś obok występowały, nas ominęły. W imieniu swoim i zarządu powiatu chciałem podziękować wszystkim rolnikom, przedsiębiorcom i pszczelarzom za dary tego roku – dziękował starosta Rafał Krupa.

 

Podczas ceremonii dożynkowej uhonorowano rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczyli: Jan Grela wiceprezes zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, poseł Anna Nemś, starosta Rafał Krupa i Witold Panas szef Agencji Rynku Rolnego. Odznaczenia otrzymali: z gminy Kroczyce- Barbara Janik i Aneta Kubara Grzegorz Głowacki, Wojciech Kowalik; z gminy Irządze - Anna Motyl, Bernadyna Matyja, Kazimierz Okuliński; z gminy Łazy- Marcin Ściślicki; z gminy Ogrodzieniec - Jarosław Szota; z gminy Szczekociny- Jolanta Połcik, Bogdan Halaba, Leszek Koper, Krzysztof Matyja, Włodzimierz Pasek, Grzegorz Bryła, Zbigniew Szlęk, Mariusz Ciszewski, Jacek Cierpiński, Robert Warzecha, Julian Czech, Marek Mróz, Barbara Bartos, Hieronim Pytlarz, Grzegorz Baran; z gminy Włodowice - Wiesława Janikowska; z gminy Zawiercie - Henryk Granat, Jadwiga Kaczmarzyk, Bogdan Ciszowski, Maciej Kurek, Arkadiusz Zwoliński. Wyróżnienia i pochwały trafiły nie tylko do rolników. Złotą odznaką honorową „ Za zasługi dla województwa śląskiego” uhonorowano także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”.

 

- 10 lat temu ten zespół w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków, który odbył się w Szczekocinach, zdobył I miejsce. W 2007 r. był zdobywcą I nagrody w kategorii zespołów folklorystycznych na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Od roku 2000 kierownikiem zespołu jest Piotr Hankus, a opiekunem jest Helena Sochacka – przypomniał pokrótce historię istnienia zespołu dyrektor Domu Kultury w Kroczycach Dariusz Kosiński.

 

Odznaczenie dla zespołu przekazali radni Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda i Witold Grim.

 

W czasie dożynek nie brakowało również muzycznych akcentów. Na scenie oprócz wyróżnionego zespołu „Ziemia Kroczycka” wystąpili także: Kapela Podwórkowa „Ani Ani” z Żarek, Adam’s Band” oraz wywodząca się z Pradeł w gminie Kroczyce Kasia Sochacka, finalistka III edycji programu „Mam talent”. Dożynkowych gości rozbawiał natomiast kabaret „Nowaki”. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama