Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 15:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

RUROCIĄG TLENU POŁĄCZYŁ DĄBROWĘ Z ZAWIERCIEM

(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Dzięki wspólnej inicjatywie firm CMC Zawiercie oraz Alkat, która jest częścią grupy kapitałowej Air Liquide postanowiono zbudować rurociąg, którym tlen z firmy Alkat w Dąbrowie Górniczej będzie przesyłany do Huty CMC w Zawierciu. Szacowano, że koszt projektu może wynieść nawet 66 milionów złotych przy dużym dofinansowaniu ze środków unijnych. To pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Tlen rurociągiem już płynie. Dziś (21 września) nastąpi oficjalna inauguracja inwestycji w hotelu Villa Verde.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Dzięki wspólnej inicjatywie firm CMC Zawiercie oraz Alkat, która jest częścią grupy kapitałowej Air Liquide postanowiono zbudować rurociąg, którym tlen z firmy Alkat w Dąbrowie Górniczej będzie przesyłany do Huty CMC w Zawierciu. Szacowano, że koszt projektu może wynieść nawet 66 milionów złotych przy dużym dofinansowaniu ze środków unijnych. To pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Tlen rurociągiem już płynie. Dziś (21 września) nastąpi oficjalna inauguracja inwestycji w hotelu Villa Verde.

 

Wytwarzanie tlenu w Dąbrowie Górniczej odbywa się w sposób ciągły.  Tylko wtedy proces produkcji jest najbardziej ekonomiczny. Natomiast wybudowanie wytwórni w Zawierciu wiązałoby się z dużymi kosztami procesu produkcji z uwagi na okresowe zapotrzebowanie tlenu. Inwestorzy przekonują, że dzięki transportowi tlenu rurociągiem produkcja stali jest bardziej wydajna i elastyczna, co z kolei przekłada się na większą konkurencyjność huty, a w konsekwencji wpływa na rozwój i możliwość utrzymania zatrudnienia w zakładzie.

 

Transport podziemny to również najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna metoda przesyłania tlenu.

- Opracowanie projektu rurociągu we współpracy z CMC Zawiercie było bardzo dużym przedsięwzięciem. Przedsięwzięciem będącym częścią inwestycji wartej blisko sto milionów euro, którą Grupa Air Liquide zrealizowała w Polsce w latach 2007-2011, co jest wyrazem naszej wiary w Polskę oraz jej rozwój ekonomiczny – powiedział nam Rui Coelho, President of Air Liquide Polska.

 

Wykonany z materiałów o dużej wytrzymałości rurociąg o długości 29 km (ponad 25 km części podziemnej), średnicy 250 mm i wydajności przesyłowej 20000 m 3/h jest doskonałym zamiennikiem transportu drogowego, którego ograniczenie zwiększa bezpieczeństwo ludzi i środowiska, zmniejszając możliwość ewentualnych wypadków drogowych i emisję spalin. Projekt „Zmniejszenie energiochłonności procesu produkcyjnego w Alkat Sp. z o.o. w województwie śląskim” został zarekomendowany do współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu miała wynieść ponad 66 milionów złotych. Dofinansowanie stanowiło kwotę ponad 10 milionów złotych. Rurociąg biegnie z tlenowni Alkat na terenie huty ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej do CMC Zawiercie. Dystrybucja materiału rurociągiem jest sporym ułatwieniem. Spółka Alkat przekonuje, że przesył jest bezpieczniejszy i tańszy niż transport samochodami. Wcześniej zawierciańska huta zaopatrywana była w tlen przez samochodowe cysterny. W gminie Łazy, trasa tlenociągu w większej części przebiega przez sołectwo Rokitno Szlacheckie. Rurociąg biegnie również przez gminę Ogrodzieniec i Zawiercie.

 

- Wspólne przedsięwzięcie z Air Liquide Polska przyniosło dla CMC Zawiercie SA wiele korzyści, a w szczególności pewność zasilania w tlen oraz większy stopień czystości i stabilne ciśnienie tlenu, co ma wpływ na stabilność pracy pieców elektrycznych i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – mówi Jerzy Kozicz prezes huty CMC Zawiercie.

 

Air Liquide wybudowała już podobne instalacje w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce to inwestycja innowacyjna. Wcześniej zawierciańska huta zaopatrywana była w tlen przez samochodowe cysterny.

 

Jak podkreślają zgodnie przedstawiciele obu firm dostarczanie tlenu rurociągiem poprawia efektywność produkcji oraz zwiększa konkurencyjność zawierciańskiej huty na rynku krajowym i zagranicznym. Ich zdaniem projekt sprzyja wzrostowi atrakcyjności regionu, a szerokie zastosowanie tlenu wzbudza zainteresowanie inwestorów stosujących ten gaz w procesach produkcyjnych.

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama