(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Dzięki wspólnej inicjatywie firm CMC Zawiercie oraz Alkat, która jest częścią grupy kapitałowej Air Liquide postanowiono zbudować rurociąg, którym tlen z firmy Alkat w Dąbrowie Górniczej będzie przesyłany do Huty CMC w Zawierciu. Szacowano, że koszt projektu może wynieść nawet 66 milionów złotych przy dużym dofinansowaniu ze środków unijnych. To pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Tlen rurociągiem już płynie. Dziś (21 września) nastąpi oficjalna inauguracja inwestycji w hotelu Villa Verde.
Wytwarzanie tlenu w Dąbrowie Górniczej odbywa się w sposób ciągły. Tylko wtedy proces produkcji jest najbardziej ekonomiczny. Natomiast wybudowanie wytwórni w Zawierciu wiązałoby się z dużymi kosztami procesu produkcji z uwagi na okresowe zapotrzebowanie tlenu. Inwestorzy przekonują, że dzięki transportowi tlenu rurociągiem produkcja stali jest bardziej wydajna i elastyczna, co z kolei przekłada się na większą konkurencyjność huty, a w konsekwencji wpływa na rozwój i możliwość utrzymania zatrudnienia w zakładzie.
Transport podziemny to również najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna metoda przesyłania tlenu.
- Opracowanie projektu rurociągu we współpracy z CMC Zawiercie było bardzo dużym przedsięwzięciem. Przedsięwzięciem będącym częścią inwestycji wartej blisko sto milionów euro, którą Grupa Air Liquide zrealizowała w Polsce w latach 2007-2011, co jest wyrazem naszej wiary w Polskę oraz jej rozwój ekonomiczny – powiedział nam Rui Coelho, President of Air Liquide Polska.
Wykonany z materiałów o dużej wytrzymałości rurociąg o długości 29 km (ponad 25 km części podziemnej), średnicy 250 mm i wydajności przesyłowej 20000 m 3/h jest doskonałym zamiennikiem transportu drogowego, którego ograniczenie zwiększa bezpieczeństwo ludzi i środowiska, zmniejszając możliwość ewentualnych wypadków drogowych i emisję spalin. Projekt „Zmniejszenie energiochłonności procesu produkcyjnego w Alkat Sp. z o.o. w województwie śląskim” został zarekomendowany do współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu miała wynieść ponad 66 milionów złotych. Dofinansowanie stanowiło kwotę ponad 10 milionów złotych. Rurociąg biegnie z tlenowni Alkat na terenie huty ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej do CMC Zawiercie. Dystrybucja materiału rurociągiem jest sporym ułatwieniem. Spółka Alkat przekonuje, że przesył jest bezpieczniejszy i tańszy niż transport samochodami. Wcześniej zawierciańska huta zaopatrywana była w tlen przez samochodowe cysterny. W gminie Łazy, trasa tlenociągu w większej części przebiega przez sołectwo Rokitno Szlacheckie. Rurociąg biegnie również przez gminę Ogrodzieniec i Zawiercie.
- Wspólne przedsięwzięcie z Air Liquide Polska przyniosło dla CMC Zawiercie SA wiele korzyści, a w szczególności pewność zasilania w tlen oraz większy stopień czystości i stabilne ciśnienie tlenu, co ma wpływ na stabilność pracy pieców elektrycznych i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – mówi Jerzy Kozicz prezes huty CMC Zawiercie.
Air Liquide wybudowała już podobne instalacje w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce to inwestycja innowacyjna. Wcześniej zawierciańska huta zaopatrywana była w tlen przez samochodowe cysterny.
Jak podkreślają zgodnie przedstawiciele obu firm dostarczanie tlenu rurociągiem poprawia efektywność produkcji oraz zwiększa konkurencyjność zawierciańskiej huty na rynku krajowym i zagranicznym. Ich zdaniem projekt sprzyja wzrostowi atrakcyjności regionu, a szerokie zastosowanie tlenu wzbudza zainteresowanie inwestorów stosujących ten gaz w procesach produkcyjnych.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze