Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 18:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

AUTOBUS CZERWONY PRZEZ ULICE MEGO MIASTA MKNIE

(Zawiercie) Już od 30 lat po zawierciańskich drogach jeżdżą tzw. „czerwone”. 22 września uczczono jubileusz, prezentując na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” 3 autobusy: Jelcza nazywanego popularnie „ogórkiem” wypożyczonego z sosnowieckiego PKM-u, ostatniego w zawierciańskim taborze, sędziwego Ikarusa oraz jeden z siedmiu nowych nabytków ZKM-u – Solbus. Wystawa taboru miała zobrazować mieszkańcom, jak duże zmiany nastąpiły w ciągu minionych 30 lat. Dla pasażerów przygotowano także darmowy przejazd do karczmy „Czarci Młyn”, gdzie przygotowano piknik i darmowe prażonki.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Już od 30 lat po zawierciańskich drogach jeżdżą tzw. „czerwone”. 22 września uczczono jubileusz, prezentując na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” 3 autobusy: Jelcza nazywanego popularnie „ogórkiem” wypożyczonego z sosnowieckiego PKM-u, ostatniego w zawierciańskim taborze, sędziwego Ikarusa oraz jeden z siedmiu nowych nabytków ZKM-u – Solbus. Wystawa taboru miała zobrazować mieszkańcom, jak duże zmiany nastąpiły w ciągu minionych 30 lat. Dla pasażerów przygotowano także darmowy przejazd do karczmy „Czarci Młyn”, gdzie przygotowano piknik i darmowe prażonki.

 

Komunikacja Miejska w Zawierciu powstała 1 sierpnia 1982 roku z inicjatywy ówczesnej prezydent miasta Marii Gajeckiej. W ciągu 30 lat firmą zarządzali: Krzysztof Ligorowski, Jerzy Bijak, Krzysztof Sochacki, Roman Nitecki, Józef Pabian i obecnie Marek Machelski.

 

- Działamy od 1982 roku. Na początku były tylko 4 linie, od 711do 714. Obecnie mamy 24 autobusy, a najstarszy jest z 1993 roku. Warto na nie spojrzeć i docenić, że tyle lat wożą ludzi, szczególnie Ikarusa, który jest bardzo ważny dla Polskiej i zawierciańskiej komunikacji. Jest to pierwszy autobus, który został zmontowany w Polsce. W naszym zakładzie został już tylko ostatni Ikarus, w kraju jest ich również coraz mniej. Chcieliśmy także pokazać, jaką wygodę mają pasażerowie dzisiaj, dlatego przygotowaliśmy wystawę, która ma pokazać komunikację miejską dawniej i dziś – wyjaśnia dyrektor ZKM-u Marek Machelski.

 

Podczas wystawy można było dokładnie obejrzeć: Jelcza 272MEX, którego wypożyczono od Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, ostatniego w zawierciańskim przedsiębiorstwie Ikarusa 260 oraz Solbus SM 12, który zasilił w tym roku tabor ZKM-u. Dzięki unijnej dotacji siedem Solobusów o łącznej wartości ponad 5,5 mln zł, pojawiło się w Zawierciu w ramach projektu „Rozwój infrastruktury komunikacji publicznej w Zawierciu poprzez zakup i wdrożenie do eksploatacji autobusów z silnikiem EURO 5”.

 

WIERNI ZAKŁADOWI OD 30 LAT

 

Podczas tak okrągłego jubileuszu nie mogło zabraknąć wyróżnień dla pracowników, którzy od początku istnienia zakładu są z nim związani. Listy gratulacyjne wręczono dla Janusza Jarzyńskiego, Leszka Kanii, Ireneusza Koclęgi, Marka Sikory i Józefa Sytniewskiego. W zawierciańskim ZKM-ie mamy doskonały przykład na to, że kobiety mogą być równie dobrymi kierowcami, jak mężczyźni. Każdego dnia w swojej pracy zawodowej udowadnia to Agnieszka Czerwińska, której także przyznano specjalne wyróżnienie. Podziękowano kierowcom, którzy wzorowo wykonują swoją pracę, w gronie tym znaleźli się: Waldemar Gosek, Marek Jaworek i Zdzisław Owcarz.

 

- Kiedy przyszedłem do pracy był tu oddział WPK Katowice. Ogórkiem wprawdzie nie jeździłem, ale były one w naszym zakładzie na początku. Później sprowadzili Ikarusy i Jelcze. Nasz ostatni Ikarus ma przejechanych ponad milion kilometrów. Jest to jeden z pierwszych autobusów, które były montowane w Mikołowie. Dziś widać, że zmiany w komforcie jazdy są ogromne. Jeśli chodzi o pasażerów, wcześniej było z ich strony lepsze zrozumienie, teraz mamy dużą ilość dewastacji – mówi Marek Jaworek, który podkreśla, że istnieje tylko jedna metoda na zadowolenie z pracy kierowcy autobusu. - W tym zawodzie trzeba mieć dużo cierpliwości i spokoju wewnętrznego. To praca z ludźmi, a wiadomo, że ludzie są różni. Jedni potrafią wiele zrozumieć inni nie. Opóźnienia czy jakaś awaria nie zależą przecież od kierowcy, a niektórzy nie potrafią tego zrozumieć - dodaje.

 

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama