(Zawiercie) Trwające kilka miesięcy negocjacje między związkami zawodowymi, a władzami CMC Zawiercie zakończyły się 24 września bez porozumienia w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Ponieważ Międzyzakładowy Samorządny Niezależny Związek Zawodowy Pracowników z CMC „Zawiercie” i Spółek nie zgodził się na proponowane przez pracodawcę warunki zmiany UZP, prezes CMC Zawiercie wypowiedział umowę i wprowadził w porozumieniu z pozostałymi związkami regulamin wynagradzania. Zdaniem MSNZZP, wypowiedziany wcześniej układ powinien obowiązywać aż do chwili podpisania nowego dokumentu. Innego zdania jest pracodawca. 6 listopada obie strony spotkają się w Sądzie Pracy.
16 maja br. załoga Huty CMC dowiedziała się, że firma zamierza zwolnić 330 osób. Niespełna miesiąc później zarząd wycofał się jednak z zamiaru zwolnień grupowych, ale za to wręczył organizacjom związkowym wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Wynegocjowany w 1995 roku układ gwarantował pracownikom m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia pracy, odprawy emerytalne, premię z zysku oraz dopłaty do godzin nadliczbowych i do zwolnień lekarskich. Od początku istnienia UZP część jego zapisów i zobowiązań była w wyniku negocjacji zawieszana. Miało to uchronić pracowników przed zwolnieniami, a pracodawcę odciążyć od niektórych zobowiązań. Ponieważ na proponowane przez pracodawcę nowe warunki zgodzili się przedstawiciele dwóch, z trzech działających na terenie zakładu związków, nowy układ zbiorowy nie mógł zostać podpisany. W takiej sytuacji podpisano regulamin wynagradzania, który obowiązuje w zakładach zatrudniających więcej niż 20 osób. Przewodniczący MSNZZP nie zgodził się na podpisanie nowego układu, ponieważ jego zdaniem proponowane przez pracodawcę przywileje nie są korzystne dla załogi.
- W sytuacji, kiedy nie doszliśmy do porozumienia powinno się podpisać protokół rozbieżności. Jest to równoznaczne z rozpoczęciem sporu zbiorowego. Uznaliśmy, że to jest niepotrzebna awantura, ale na porozumienie się jednak nie zgodziliśmy. Dlaczego? Prezes zaproponował podwyżki w wysokości 160 zł brutto. To jednak za mała rekompensata za przywileje, których pracownicy zostali pozbawieni. Naszym zdaniem zgodnie z art.113 pkt.4 ZUZP dla Pracowników CMC Zawiercie S.A. powinien nadal obowiązywać stary układ zbiorowy, aż do chwili podpisania nowego układu – wyjaśnia swoje stanowisko Marek Kijas, przewodniczący Międzyzakładowego Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników z CMC „Zawiercie” i Spółek, który pod koniec lipca w tej sprawie złożył pozew do Sądu Rejonowego w Zawierciu. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze