Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 21:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NA ZAMKU W SMOLENIU PRACUJĄ ARCHEOLODZY

(Pilica) Do 30 listopada potrwają prace renowacyjne zamku w Smoleniu. Obiekt już zmienia swoje oblicze, a miejscowi mówią, że jest coraz ładniejszy. Przypomnijmy, remont infrastruktury okołoturystycznej ma umożliwić przywrócenie ruchu pieszego w obiekcie i poprawić atrakcyjność turystyczną gminy. W tej chwili trwają prace nad uzupełnianiem murów zamczyska. Na miejscu niedawno pojawili się również archeolodzy z Krakowa.
Podziel się
Oceń

(Pilica) Do 30 listopada potrwają prace renowacyjne zamku w Smoleniu. Obiekt już zmienia swoje oblicze, a miejscowi mówią, że jest coraz ładniejszy. Przypomnijmy, remont infrastruktury okołoturystycznej ma umożliwić przywrócenie ruchu pieszego w obiekcie i poprawić atrakcyjność turystyczną gminy. W tej chwili trwają prace nad uzupełnianiem murów zamczyska. Na miejscu niedawno pojawili się również archeolodzy z Krakowa.

 

Prace budowlano – konserwatorskie na zamku w Smoleniu dofinansowane są w 100 procentach ze środków Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich wartość wynosi ponad 898 tysięcy złotych. To dopiero początek, przed gminą jeszcze dwa kolejne etapy renowacji. W ciągu dwóch kolejnych lat trzeba będzie między innymi zabezpieczyć ściany na podzamczu wschodnim, wybudować pomosty pozwalające na zwiedzanie zamku górnego oraz udostępnić turystom wieżę zamkową na zamku górnym. Pozostaje także zagospodarować ruiny i wykonać infrastrukturę parku tematycznego. Całość prac może kosztować nawet 5 milionów złotych.

 

- Prace są nadzorowane przez archeologów z Krakowa, których zatrudniła nasza gmina. W tej chwili trwa uzupełnianie murów, lica oraz oczyszczanie powierzchni. W przypadku ubytków używany jest kamień spoiwem, barwą i wielkością nawiązujący do starego kamienia. Także sposób murowania jest tradycyjny – mówi Stefan Sajdak inspektor do spraw inwestycji UMiG w Pilicy.

 

Zamek  w Smoleniu powstał w XIII lub XIV wieku. Źródła historyczne podają, że wzniósł go prawdopodobnie Otton z Pilczy herbu Topór. Tajemniczość tego miejsca sprawia, ze jest ono chętnie odwiedzane przez turystów. Zamczysko długo stanowiło własność rodziny Toporczyków – Pileckich (liczy się, że do 1561 roku). Zamek przetrwał aż do potopu szwedzkiego. W tym okresie uległ dewastacji, został częściowo spalony. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, a legendy podają, że została ona wydrążona prawdopodobnie przez jeńców tatarskich. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama