(Zawiercie) Na sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego 29 listopada, radni zlikwidowali oddziały geriatryczny i psychiatryczny, które miały powstać na miejsce laryngologii. Wprowadzili takie zmiany do statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Kiedy w ubiegłym roku do statutu szpitala wprowadzano zapisy o utworzeniu nowych oddziałów, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kleszczewski wyliczał, że o ile powstanie geriatrii może mieć sens, to utworzenie psychiatrii w Zawierciu jest raczej bez szans. Ale głosów opozycji większość radnych nie posłuchała. Teraz z planów trzeba było się wycofać. Ale nie bez głosów krytyki, że radni pozbyli się „złotej kury”, do której porównywana jest coraz bardziej opłacalna w szpitalnictwie geriatria.
- W prasie ukazywały się informacje „otwieramy oddział geriatryczny, psychiatryczny”. Pełny sukces. I teraz co? A nie mówiłem? Na komisji zdrowia, w której pracach uczestniczę wielokrotnie przestrzegaliśmy, że nie mamy ani możliwości, ani środków i nie otworzymy niektórych oddziałów – powiedział w czasie obrad wiceprzewodniczący rady Jarosław Kleszczewski.
Najbardziej dziwi fakt wykreślenia ze statutu geriatrii. Społeczeństwo się starzeje i taka jednostka może przynosić zyski. - Z niesmakiem przyjąłem informację o likwidacji oddziału geriatrycznego. Zmiany w statucie były potrzebne prawdopodobnie po to, by przegłosować likwidację oddziału laryngologicznego. Ja wtedy ucieszyłem się, gdy powstała propozycja utworzenia oddziału geriatrycznego i psychiatrycznego. Byłem przekonany i całym sercem popierałem powstanie oddziału geriatrycznego. Nasza służba zdrowia w najbliższych dziesięcioleciach będzie zmagać się z opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi – komentował radny Zygmunt Knopik. Poparł go wiceprzewodniczący Kleszczewski, który stwierdził, że geriatria ma rację bytu. Jak więc Zarząd Powiatu tłumaczy decyzję o wycofaniu się z utworzenia geriatrii?
- Oddział geriatrii, który chcecie zlikwidować po dużych trudach rejestracyjnych, to usługa najbardziej potrzebna, a obecnie deficytowa na rynku usług medycznych. Decyzje podejmowane przez nas skutkują w latach, w przyszłości. Nie możemy działać pod wpływem impulsu chwili, a potem wycofywać się z podjętych uchwał. Oddział geriatryczny nie musi mieć 25 łóżek, on może mieć 20 łóżek. Na tym samym oddziale mieści się urologia onkologiczna i urologia odział zabiegowy 20 łóżkowy. Nie rozumiem, dlaczego nie da się tam zmieścić prostej interny, bo geriatria to nic innego jak bardziej wyspecjalizowana interna. Nie zdołamy konkurować z urologiami z Katowic. Nie rozumiem takiej decyzji starosty i dyrektor Guzik. Jesteście nie tylko nieczuli na los ludzi starszych, ale brak wam wiedzy ekonomicznej. Jedyne oddziały, które w tym szpitalu zarabiają, to właśnie oddziały internistyczne. Ich zysk wyniósł ponad 1 milion 600 tysięcy złotych w tym roku do momentu sprawozdawczego- mówi wiceprzewodniczący Kleszczewski.
Małgorzata Guzik p.o. dyrektora szpitala stwierdziła, że lecznica ma za mało miejsca, by wszystkie oddziały, które planowano.. Dyrektorka zaznaczyła, że jeśli oddział, który wpisano do statutu nie funkcjonuje przez trzy miesiące od powołania, to zostaje automatycznie wykreślony przez wojewodę.
Co do wykreślenia ze statutu oddziału psychiatrycznego wypowiedział się Lech Jaros:- Mówiłem, że to mrzonki. Trzeba mieć kupę kasy na stworzenie warunków lokalowych i ściągnięcie załogi. Nie sugerowałem tego ze złej woli, ale wiedziałem jak to się zakończy.
TO NIE KONIEC ZMIAN…
Od 1 stycznia tego roku już fizycznie, a nie tylko na papierze nie funkcjonuje oddział laryngologii Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Środki z kontraktu w wysokości 860 tysięcy zł przesunięto na Oddział Okulistyczny i Oddział Chirurgii Ogólnej. Na Oddziale Opieki Paliatywnej trwają natomiast prace remontowo- budowlane. Jeden z byłych dyrektorów szpitala Przemysław Zawadzki forsował likwidację paliatywu. Teraz oddział jest w pełni obłożony i opłacalny. Na jego powiększenie zostanie przeznaczona część oddziału obserwacyjno – zakaźnego.
W lipcu tego roku został zakontraktowany przez NFZ 16 łóżkowy oddział udarowy, który jest w pełni dostosowany do nowoczesnych wymogów. -Dzięki temu oddziałowi pacjenci mają zapewnioną pełną diagnostykę oraz właściwe leczenie – chwali się dyrektror Guzik.
Na oddziale zostały wykonane niezbędne prace remontowe. Zakupiono również10 łóżek rehabilitacyjnych, holtery, kardiomonitory, defibrylator, pompy infuzyjne. Wydatki wynisły 157 tysięcy złotych.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze