(Poręba) Od niedawna mieszkańcy Poręby mogą korzystać z poszerzonego wachlarza usług medycznych tutejszego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Ludowego Wojska Polskiego. Ponad 312 tysięcy złotych kosztował remont i dosprzętowienie lecznicy. Obecnie pod względem wyposażenia to jeden najnowocześniejszych tego typu obiektów w powiecie.
249.641zł gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Resztę wydatków sfinansował budżet gminy.
- W ramach projektu przebudowano poradnię ginekologiczną, poradnię laryngologiczną, okulistyczną i poradnie dla dzieci zdrowych. Zakupiliśmy również wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny – mówi burmistrz Poręby Marek Śliwa.
Dzięki dotacji wyremontowano poradnię laryngologiczną i wyposażono ją w nowoczesną kabinę do badań audiometrycznych (do określania stopnia uszkodzenia słuchu).
Remont objął także poradnię dla dzieci zdrowych, gdzie zmodernizowano dwa pomieszczenia i połączono gabinet przygotowawczo - zabiegowy z gabinetem lekarskim.
W ramach przebudowy poradni ginekologicznej powstała nowa kabina do higieny intymnej zapewniająca pacjentkom komfort wizyty. Wyremontowano pomieszczenia lekarskie i pomieszczenie położnej. Odnowiono dwie łazienki i zmieniono ich armaturę. Zakupiono aparat do krioterapii (służy leczeniu zmian w szyjce macicy) i detektor tętna płodu KTG (pozwala przyszłym mamom usłyszeć bicie serduszka nienarodzonego malca).
Bardzo zmieniła się także poradnia okulistyczna, która przeszła głęboką modernizację. Wyposażono ją w wysokiej, jakości sprzęt diagnostyczny: perymetr (aparat do badania pola widzenia), autorefraktometr (urządzenie do komputerowego badania ostrości wzroku), gonioskop uniwersalny (służy wykrywaniu chorób takich jak jaskra), soczewkę Volka (służy diagnostyce w badaniu dna oka), tonometr aplanacyjny (urządzenie badające ciśnienie oczne), lampę szczelinową (do badania powiek, twardówki, spojówek, tęczówki, soczewki i rogówki), oprawki próbne i kasetę szkieł okularowych.
- Wyposażenie poszczególnych poradni w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny przyczyni się do wykrywania chorób we wczesnym stadium ich rozwoju – przyznaje zaangażowana w projekt kierowniczka SPZOZ Lidia Rok – Kasztalska.
Inwestycja odpowiada także na potrzeby osób niepełnosprawnych.
- Poradnia wyposażona jest w windę, poręcze. Korytarze wyłożone są płytkami antypoślizgowymi. Na każdym piętrze znajdują się ubikacje dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Poszerzono wszystkie drzwi, by mogły przez nie przedostać się także osoby na wózkach – wymienia Krystyna Nocuń koordynator do spraw inwestycji remontów porębskiego SPZOZ- u.
Przebudowa pomieszczeń trwała od listopada 2009 roku i zakończył się półtora miesiąca temu. Jeszcze w kwietniu do ośrodka trafić ma kolejny sprzęt: spirometr (do badania pojemności płuc), defibrylator, inhalatory i lampy Solux (do walki z chorobami skóry). Będzie to ostatni z etapów modernizacji zakładu w ramach inwestycji.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze