Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 27 stycznia 2025 05:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CZY JEST CO ŚWIĘTOWAĆ?

(Żarnowiec) Zbliżają się dożynki w powiecie zawierciańskim. W tym roku gospodarzem uroczystości będzie gmina Żarnowiec. Jak wygląda sytuacja rolników w tej właśnie gminie oraz szerzej w powiecie zawierciańskim zapytaliśmy rolnika i działacza rolniczej solidarności Pawła Sokoła.
Podziel się
Oceń

(Żarnowiec) Zbliżają się dożynki w powiecie zawierciańskim. W tym roku gospodarzem uroczystości będzie gmina Żarnowiec. Jak wygląda sytuacja rolników w tej właśnie gminie oraz szerzej w powiecie zawierciańskim zapytaliśmy rolnika i działacza rolniczej solidarności Pawła Sokoła.

 

Kurier Zawierciański: - Jest Pan Pełnomocnikiem Rady Krajowej NSZZ Solidarność RI na Województwo Śląskie oraz Przewodniczącym Rady Powiatowej NSZZ Solidarność RI w Zawierciu. Jak Pan ocenia obecną sytuację rolników w naszym powiecie oraz gminie Żarnowiec i sąsiednich gminach o typowo rolniczym charakterze? Mamy tu na myśli jej opłacalność na przestrzeni ostatnich lat?

 

Paweł Sokół: - Sytuacja nie jest najlepsza, a opłacalność produkcji rolnej z roku na rok spada. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wręcz dramatycznie spadła cena zbóż, mleka, wieprzowiny, wołowiny i ziemniaków. Co prawda koszty nawozów i innych środków potrzebnych do produkcji rolnej utrzymują się na podobnym poziomie, niemniej ceny skupu są bardzo niskie. Jeżeli taka tendencja się utrzyma, to obawiam się, że sytuacja ekonomiczna rolników będzie się systematycznie pogarszać. Rynki są bardzo chwiejne cenowo. Jeśli chodzi o ilość zbiorów może ten rok do najgorszych nie należy, ale jakość jest słaba np. zboża.

 

KZ: - Jadąc po terenach gmin powiatu zawierciańskiego widać, iż wiele upraw zalega na polach, a mamy już koniec żniw, jaka jest tego przyczyna?

 

P.S.: - To prawda na polach pozostało jeszcze ok. 20%, może nawet 30% zbóż. Moim zdaniem podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła pogoda to znaczy bardzo duża ilość opadów. Ci rolnicy, którzy się zmobilizowali zdążyli na czas, to im się udało uratować plony niemniej wielu zbóż nie udało się zebrać. Fatalna sytuacja jest na polach należących do powiatu zawierciańskiego, na których gospodaruje Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu. Tu jak oceniam zebrano ok. 50%, reszta niestety po prostu się zniszczy, bowiem to, co tam jest mam wątpliwości czy na lichej, jakości paszę się nadaje.

 

KZ: - Jak Pan widzi rolę gminy w sytuacji, gdy przez wiele dni utrzymują się intensywne opady, które uniemożliwiają zebranie zbóż z pól, czy taki stan to nie jest klęska żywiołowa?

 

P.S.: - Gmina, jako taka, nie ma być może instrumentów bezpośredniej interwencji w takich sytuacjach. Uważam, że takie wielodniowe opady można już określić, jako stan klęski żywiołowej. Proszę sobie wyobrazić, że przez wiele dni leje, woda zalega na polach, zwłaszcza tych nisko położonych, a takich mamy w Żarnowcu wiele. Po intensywnych opadach zboże musi przynajmniej podeschnąć, ciężkim sprzętem też się nie wjedzie, bo po prostu jest zbyt grząsko. Jak patrzę na wiele pól położonych na terenie Żarnowca i okolic, to bez wątpienia taki stan można już zakwalifikować, jako stan klęski żywiołowej. W sytuacji klęski gmina może wystąpić o przyznanie poszkodowanym rolnikom pomocy na przykład w postaci udzielania im kredytów na preferencyjnych warunkach. Gmina powinna być dobrym gospodarzem i czuć pewne rzeczy reagować i działać z dużym wyprzedzeniem.

 

KZ: - Istniała na terenie gminy Żarnowiec agencja, która pomagała rolnikom, co się z nią stało?

 

P.S.: - Wiele lat temu powstała tzw. Agencja Inicjatyw Lokalnych. Jej zadania z tego, co pamiętam, bo to gdzieś 1996 rok jak powstała, były nieco inne. To było jak o niej mówił wójt Eugeniusz Kapuśniak „jego dziecko” bardzo był dumny z jej założenia. Agencja miała w sposób trwały pomagać mieszkańcom terenów wiejskich, po prostu rolnikom i ich rodzinom. Początki były pamiętam obiecujące. Agencja otrzymała na rozpoczęcie swojej działalności potężne wsparcie finansowe. To był naprawdę spory majątek. Jak sobie przypominam, pieniądze pochodziły z wielu różnych źródeł. Były tam środki z kontraktu regionalnego dla dawnego Województwa Katowickiego, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ale co bardzo ważne poszczególne gminy dały ze swoich własnych budżetów środki, jako, kapitał założycielski dla agencji. AIL istniała przez wiele lat. Udzielano kredytów dla rolników, które miały wspierać ich działalność. Z tego, co słyszałem wielu tzw. zaprzyjaźnionych pobrało pokaźne kredyty i nigdy ich nie spłacili. Marny był koniec agencji. Niespłacone, źle zabezpieczone kredyty, których agencja udzielała na przestrzeni lat doprowadziły ją do upadłości. Na koniec sprzedali odrapany budynek, gdzie była siedziba agencji i taki był jej smutny finał. Zmarnowane pieniądze i możliwości. Jak tak pomyślę o czasach, kiedy to powstawało i jak o tym mówił sam Kapuśniak, to myślę sobie tak: zły to ojciec, co tak o własne dzieci dba.

 

KZ: - Zbliżają się kolejne dożynki, co chciałby Pan powiedzieć i czego życzyć rolnikom z okazji ich święta?

 

P.S.: - Trafnie powiedziane, to ich święto rolników, to również dziękczynienie za plony i wspólne świętowanie z dobrodziejstw, jakie nam przynoszą. Ale pamiętajmy, że wobec tego jak w rolnictwie się dzieje, w obliczu tej niepewności, spadku opłacalności produkcji potrzeba wielkiej roztropności i mądrego perspektywicznego działania. Tego właśnie rolnikom życzę. To dobrzy i pracowici ludzie czasami zbyt ufni, a może po prostu za bardzo zmęczeni swoją pracą i nie mają już ochoty oglądać się na pomoc władzy w tym tej lokalnej, która jest im tak potrzebna jak „kotu kokarda u szyi”.

 

My, jako redakcja przyłączamy się życzeń Pawła Sokoła szefa rolniczej Solidarności, będziemy bacznie się przyglądać, czy kokarda, o której na koniec przewodniczący wspominał, z upływem lat za nadto nie wyblakła, i czy aby nie za bardzo uwiera spracowany rolniczy kark. Zainteresował nas wątek Agencji Inicjatyw Lokalnych skoro, bowiem, jak twierdził sam wójt Eugeniusz Kapuśniak, było to „jego dziecko” a tak marnie skończyło to może warto bliżej poznać sprawę samej agencji.

 

Marcin Wojciechowski

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama