(Szczekociny) W Szczekocinach może powstać Specjalistyczne Centrum Medyczne. Ewentualną inwestycją zainteresowana jest firma MMW Szpital Sp. z o.o. Właśnie ruszyła procedura administracyjna, po której zakończeniu będzie mogła rozpocząć się budowa nowej placówki o profilu kardiologiczno-naczyniowym, okulistycznym i ortopedycznym. Ambitne plany budowy szpitala w Szczekocinach prezentuje burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz. O samej spółce MMW wiadomo jednak niewiele poza tym, że została zarejestrowana dopiero w lipcu 2014.
- Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach firma wystąpi do Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – tłumaczy burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz.
25 sierpnia do śląskiego oddziału NFZ wpłynęło pismo od spółki MMW Szpital Mysłowice dotyczące planów budowy szpitala w Szczekocinach. Firma nie otrzymała jeszcze jednak odpowiedzi zwrotnej.
- Każdej takiej inwestycji przyglądamy się z uwagą – tłumaczy Małgorzata Doros ze Śląskiego OW NFZ.
Obiekt o powierzchni zabudowy do 500 metrów kwadratowych miałby powstać przy ulicy Krakowskiej. Na razie nieznane są szczegóły dotyczące tej inwestycji. Spółka liczy z pewnością na to, że z usług nowego szpitala korzystać będą mieszkańcy ościennych gmin i powiatów. Od maja trwały poszukiwania działki pod budowę. Mieszkańcy gminy do Szpitala Powiatowego w Zawierciu mają około 40 kilometrów.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczekocinach radni dyskutowali między innymi o planach budowy szpitala w ich miejscowości.
- Szpital w Szczekocinach to ważna i trafna inwestycja, która zaspokoi mieszkańców pod względem poczucia bezpieczeństwa. Obiekty o tym charakterze znajdują się w dużej odległości od Szczekocin. Najbliższe lecznice szpitalne są zlokalizowane w Zawierciu, Włoszczowej, Jędrzejowie. Sądzę, że społeczeństwo przyjmie tę inwestycję z akceptacją – argumentuje burmistrz Dobrzyniewicz.
Centrum w Szczekocinach ma być specjalistyczną placówką o profilu kardiologiczno–naczyniowym, okulistycznym i ortopedycznym. Spory nacisk będzie kładziony na bazę diagnostyczną, łącznie z tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym (obsługującym okulistykę, wady serca, ortopedię). Powstać ma także oddział rehabilitacji.
Szpital ma pełnić dyżury całodobowe tzw. dyżury zawałowe (dla osób z podejrzeniem zespołów wieńcowych itp.). Będzie również czynna całodobowo opieka ambulatoryjna na izbie przyjęć (nagłe przypadki).
Plany zakładają, że podstawą szpitala będzie kontraktowanie z NFZ (przypuszczalny rok kontraktowania, to 2016). Szpital będzie prowadził prawdopodobnie także działalność komercyjną.
W placówce zatrudnionych ma zostać ponad 100 osób (wyższy personel medyczny około 30 osób). Resztę stanowić będą między innymi pielęgniarki, pracownicy administracji, obsługi, ochrony. W lecznicy mają być realizowane programy zdrowotne w zakresie: zdrowego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia.
- Przedstawiciele firmy na tym etapie nie chcą udzielać szczegółowych informacji odnośnie inwestycji, także mediom – zastrzega burmistrz Dobrzyniewicz.
Wszystko brzmi pięknie, choć na internetowych stronach trudno odnaleźć choćby telefon kontaktowy, do spółki MMW Szpital. Do składu tego numeru nie udało nam się skontaktować ze spółką, więc prosiliśmy burmistrza Szczekocin o ułatwienie kontaktu z tajemniczym inwestorem. Ten niestety zastrzegł, że kontaktujący się z nim przedsiębiorcy zabronili udostępniać ich nazwiska, telefony.
JEDEN POWIAT, DWA SZPITALE?
Tymczasem Szpital Powiatowy w Zawierciu od dawna ma spore problemy finansowe. Brakuje w nim personelu, zwłaszcza lekarzy. Opisywaną przez nas sytuację na dermatologii, gdzie lekarzy na początku sierpnia nie było wcale zajęła się też TVP3. Po artykułach w Kurierze Zawierciańskim kontrolę w szpitalu prowadzi Inspekcja Pracy i NFZ. Ale starosta Rafał Krupa nie traci entuzjazmu, że lecznicę – mimo problemów- uda się zmodernizować.
Samorządowiec podkreślał na ostatniej sesji Rady Powiatu, że coraz bardziej realna jest termomodernizacja zawierciańskiej lecznicy. Cała inwestycja może kosztować nawet 14 milionów złotych. Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 7 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W maju jednogłośnie powiatowi radni podjęli decyzję o zabezpieczeniu dodatkowych 3 milionów złotych na termomodernizację zawierciańskiego szpitala. 7 milionów już udało się pozyskać. W szpitalu priorytetem jest wymiana okien.
- Szpital w tej chwili nie osiąga strat. To już trzeci rok z rzędu, gdzie szpital osiąga zyski. Chciałem zauważyć, że zadłużenie szpitala nie rośnie, a wręcz maleje. Ono mogłoby maleć bardzo szybko. W ubiegłym roku jakbyśmy nie zrobili żadnej inwestycji, to zadłużenie szpitala spadłoby do 45 milionów złotych –stwierdził Krupa.
Czy w powiecie zawierciańskim będą istnieć dwa szpitale? Na razie nie wiadomo. Za dług zawierciańskiego szpitala z pewnością udałoby się wybudować nową lecznicę.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze