Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 27 stycznia 2025 18:05
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ROLNICY ŚWIĘTOWALI W OŁUDZY

(Ołudza) 7 września w Ołudzy (gmina Szczekociny), chlebem wypieczonym z ziaren zebranych podczas tegorocznych żniw, tradycyjnymi, pięknymi wieńcami oraz modlitwą, rolnicy podziękowali za dobre plony. Organizatorzy dożynek przygotowali wiele atrakcji. Oczywiście nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich. Chętni mogli spróbować kiełbasy i kaszanki szczekocińskiej.
Podziel się
Oceń

(Ołudza) 7 września w Ołudzy (gmina Szczekociny), chlebem wypieczonym z ziaren zebranych podczas tegorocznych żniw, tradycyjnymi, pięknymi wieńcami oraz modlitwą, rolnicy podziękowali za dobre plony. Organizatorzy dożynek przygotowali wiele atrakcji. Oczywiście nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich. Chętni mogli spróbować kiełbasy i kaszanki szczekocińskiej.

 

Święto Plonów, to ludowa uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W gminie, gdzie malowniczy krajobraz współgra z życzliwością i otwartością mieszkańców szanujących swoje korzenie, historię i tradycję święto ma szczególnie rodzinny charakter. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony (celebrowali ją wspólnie księża Józef Szymański i Bronisław Łysek).

 

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, to radość, która wieńczy jego pracę. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory – mówi burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz.

 

Rolnicy w uroczystym nastroju dzielili dziś chleb pieczony z tego, co dała natura. Nadszedł także czas podsumowań mozolnej i wytrwałej pracy. Za wspaniałymi wieńcami dożynkowymi i za wspaniałym bochnem kryje się codzienny trud. Starostami Dożynek byli Mariola Pałka z Rokitna i Kazimierz Partyka z Ołudzy. Przedstawicielki sołectw przekazały burmistrzowi Dobrzyniewiczowi i przewodniczącej Rady Miejskiej Teresie Niechciał wieńce dożynkowe. Te imponowały nie tylko wielkością, ale i precyzją wykonania. Wśród zaproszonych gości znalazły się posłanki Anna Nemś i Ewa Malik. Obecni byli także Członek Zarządu Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa i starosta zawierciański Rafał Krupa.

 

Choć wszystkie przysmaki przyrządzone przez KGW cieszyły się dużym zainteresowaniem dożynkowi goście czekali z upragnieniem na szczekociński smakołyk –pieczoną kaszankę. Przepis na to kulinarne arcydzieło udało się odtworzyć na podstawie relacji mieszkanki Szczekocin Wandy Pytlawskiej, której rodzice przed II wojną światową prowadzili sklep z własnymi wyrobami mięsnymi. Szczekocińska kaszanka pieczona już od 2008 roku znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. Hitem okazała się także kiełbasa szczekocińska siekana na słomie i pieczona.

 

 

Wieczorną atrakcją dożynek stał się występ kabaretu Ferajna Makuli, który rozbawił publiczność do łez. Ostatni na scenie pojawił się zespół ORION, który przygrywał do tańca aż do późnych godzin nocnych. Dzieci mogły bawić się na zjeżdżalni i brały udział w konkursach z nagrodami. Nieco starsi oglądali wystawy płodów rolnych i maszyn rolniczych. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama