Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 27 stycznia 2025 18:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Klub Europejski w Szczekocinach w 25 lat od powołania rządu Mazowieckiego

(Szczekociny) Klub Europejski istniejący w Zespole Szkół w Szczekocinach zaprosił 15 września 2014 r. na spotkanie „III Rzeczypospolita – bilans ćwierćwiecza 1989- 2014”, które odbyło się w auli szkoły z okazji 25 rocznicy rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego rządu RP. Spotkanie otworzył opiekun koła Zbigniew Bryła witając prof. dr hab. Antoniego Dudka, głównego referenta, z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz gości i uczniów.
Podziel się
Oceń

(Szczekociny) Klub Europejski istniejący w Zespole Szkół w Szczekocinach zaprosił 15 września 2014 r. na spotkanie „III Rzeczypospolita – bilans ćwierćwiecza 1989- 2014”, które odbyło się w auli szkoły z okazji 25 rocznicy rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego rządu RP. Spotkanie otworzył opiekun koła Zbigniew Bryła witając prof. dr hab. Antoniego Dudka, głównego referenta, z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz gości i uczniów.

 

Ustępująca przewodnicząca Klubu Europejskiego maturzystka Klaudia Kwiecień z Chałupek, przedstawiła najważniejsze dokonania klubu w ostatnich 5 latach, wspominając mile swoją działalność w klubie, najważniejsze sesje a wśród nich: dwudziestą  sesję z 2010 r. pt.” Rozmowy o solidarności” z udziałem prof.  Jadwigi Staniszkis, która odwiedziła szkołę dwukrotnie. „Stan wojenny i działalność Służby Bezpieczeństwa” w 2011 wspominał ks. Tadeusz  Isakowicz – Zaleski. „ Stulecie wybuchu Wielkiej Wojny 1914 -1918” przedstawił prof. dr hab. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagielońskiego i dr Lech Frączek.

 

W swoim wystąpieniu na sesji 15 września 2014 r. profesor Antoni Dudek nawiązał do lat osiemdziesiątych -  okresu powstania solidarności, który zachwiał poprzednim systemem Polski. Rok 1989 zapoczątkował powstanie  pierwszego demokratycznego  rządu  III Rzeczpospolitej,  torując drogę gospodarce rynkowej. Profesor Dudek wspomniał też swoją książkę „Historia Polski od 1989r.” Najważniejsze tezy wystąpienia profesora:  w bilansie XXV  lecia ważną rolę odegrała „pierestrojka” w ówczesnym Związku Radzieckim. Dla Polski ważne daty wyznaczają przystąpienie Polski do NATO, paktu USA z krajami Europy Zachodniej, czy też przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., gdzie zajmujemy szóste miejsce.  Profesor przewiduje zjawisko ochrony gospodarek najbogatszych krajów. „Dla was uczniów może to oznaczać ograniczenia w wyjazdach do pracy w  krajach Unii Europejskiej” -zaznaczył.

 

Równocześnie w bilansie XXV lecia należy odnotować szybszy rozwój gospodarczy Polski na tle gospodarki U.E. Profesor podkreślił też brak dostatecznej troski władz w tym okresie jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski- głównie w dostawach ropy, a szczególnie gazu  rosyjskiego. W zakresie systemu politycznego sugerował, aby podczas wyborów wybierać ludzi łączących działalność polityczną z samorządową tak aby na  szczeblu od rady gminy przez samorząd powiatowy, wojewódzki i Sejm wybierać aktywnych, gwarantujących postęp w rozwoju społeczno – gospodarczym. Obecnie rządzą raczej urzędnicy niż politycy- zaznaczył profesor.

 

Słabszą stroną działalności w Polsce są problemy demograficzne, spadek liczby urodzeń  co spowoduje, że po 2020 roku „zniknie” z mapy miasto liczące 150 tys. ludności.

 

W podsumowaniu swojej wypowiedzi profesor wskazał na niewątpliwy postęp w życiu kulturalnym, oświatowym, gospodarczym w XXV leciu Polski, mimo istniejących trudności szczególnie na ryku pracy dla młodzieży.

 

W dyskusji i zapytaniach głos zabierali-  Grzegorz Dudała mówiąc o współczesnych zagrożeniach na świecie, Mirosław Skrzypczyk – problemy oświaty, Jakub Molenda – systemy rządzenia  i Czesław Orliński – wyróżnienie dla Zespołu Szkół za powstanie nowych obiektów szkolnych - Lider Małopolski 2004.

 

Klub Europejski przy Zespole Szkół w Szczekocinach  istnieje od 1997 r., ma więc 17 letnią działalność. Klaudia Kwiecień ustępująca przewodnicząca klubu i obecna Olga Bryła uważają, że w dalszym ciągu mocną stroną klubu będą ciekawi ludzie zapraszani na sesję.

 

Czesław Orliński

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama