Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 19 listopada 2024 15:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Ponad 42 miliardy dla rolników

(Pilica) W jaki sposób rolnicy mogą starać się o pieniądze na swoją działalność? Na to i inne pytania można było uzyskać odpowiedź na spotkaniu w Pilicy, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz władze wojewódzkie i lokalne.
Podziel się
Oceń

(Pilica) W jaki sposób rolnicy mogą starać się o pieniądze na swoją działalność? Na to i inne pytania można było uzyskać odpowiedź na spotkaniu w Pilicy, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz władze wojewódzkie i lokalne.

 

W spotkaniu, które odbyło się w piątek, 20 lutego, wzięło udział ponad stu rolników z okolicy oraz przedstawiciele państwowych urzędów zajmujących się rolnictwem (ARiMR, Agencja Rynku Rolnego, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Wojewódzki Inspektorat Pracy, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza), a także wicemarszałek śląski, Stanisław Dąbrowa oraz m.in. włodarze Irządz, Łaz, Pilicy, Szczekocin i wiceprezydent Zawiercia.

 

- Ważne jest, aby dobrze przemyśleć pomysł sięgania po środki unijne. Miniona perspektywa finansowa pokazała, że nie zawsze były to decyzje mądre, stąd teraz okazuje się że mamy źle zrobione drogi lub niepotrzebne lotniska. Po pieniądze należy sięgać składając wnioski o dopłaty, należy zawsze rozważyć, czy dają one możliwość rzeczywistego rozwoju gospodarstwa. Należy inwestować mądrze, aby nie przeinwestować i nie sprowadzić na swoje gospodarstwo kłopotów. Zwłaszcza, że często wymagany wkład własny jest oparty o kredyt – mówił podczas spotkania Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

 

Uczestnicy spotkania w Pilicy mieli okazję poznać możliwości otrzymania płatności na działalność rolną z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

 

- Polska wieś w najbliższej perspektywie finansowej 2014-2020 ma do dyspozycji 42,4 mld euro. To więcej o około 3 mld euro niż w poprzedniej perspektywie. Rolnicy będą mieli więcej, ale te środki będą trudniejsze do pobrania, a cały system będzie bardziej złożony, niż poprzedni. To dzisiejsze spotkanie nie wyczerpuje tematu, będą kolejne, można kontaktować się z pracownikami ARiMR – mówił Stanisław Gmitruk, dyrektor śląskiego oddziału regionalnego ARiMR.

 

Zachęcał on do konsultowania się w sprawie wniosków o płatność dla rolników z pracownikami Agencji. Podkreślał, że w przypadku składania wniosków „na ostatnią chwilę”, nie będzie czasu na ich przeglądanie i wprowadzanie ewentualnych poprawek. Podczas spotkania w Pilicy prelekcję o możliwościach uzyskania przez rolników środków finansowych wygłosił również Gabriel Dors, Naczelnik Wydziału Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Zawierciańskiego Biura Powiatowego ARiMR.

 

- Będę zdziwiony, jeśli po tym szkoleniu ktokolwiek będzie potrafił wypełnić wniosek. Po co więc to szkolenie? Po to, żeby Państwo wiedzieli i przekazywali innym, że zmiany są poważne, więc wnioski trzeba bardzo starannie wypełniać – mówił Gabriel Dors.

 

Pracownik zawierciańskiego biura ARiMR szczegółowo wyjaśniał, kto może starać się o płatność. Jak mówił, są one przeznaczone dla rolników aktywnych zawodowo, którzy nie stwarzają sztucznych warunków, a więc nie dokonują np. podziału gospodarstwa w celu uzyskania większych płatności. Płatność będzie należała się rolnikom, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Będzie ona przyznawana przez 5 lat i weryfikowana wstecz, a więc maksymalna długość otrzymywania płatności, czyli 5 lat, przysługuje rolnikom do 35 roku życia.

 

Dla rolników przewidziana jest także płatność redystrybucyjna dla gospodarstw mieszczących się w przedziale 3-30 hektarów. Kwota tej płatności to 40 euro do hektara. Jak ktoś ma więcej, to dostanie od 3 do 30 euro. Zupełnie wykluczeni z tej płatności są rolnicy posiadający od 0 do 3 hektarów.

 

- Największe płatności otrzymają gospodarstwa, które mogą prowadzić produkcję towarowo, ale nie są jeszcze bardzo dużymi gospodarstwami. Pierwszy raz spotykamy się z tym, że maksymalna kwota płatności obszarowej (dla największych gospodarstw – red.) to 150 tys. euro. W naszym powiecie jest tylko jedno takie duże gospodarstwo – mówił Gabriel Dors.

 

Na pytanie z sali, jakie to gospodarstwo, przedstawiciel zawierciańskiego ARiMR odpowiedział z uśmiechem „jedno”.

 

Termin składania przez rolników wniosków trwa od 15 marca do 15 maja. Po tym terminie też będą one przyjmowane, aż do 9 czerwca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia w złożeniu wniosku pomiędzy 15 maja, a 9 czerwca jest sankcja 1% płatności mniej.

 

W kwestii płatności dla hodowców bydła, środki te są przeznaczone dla rolników posiadających od 3 do 30 krów. Płatność będzie przyznawana od pierwszej do trzydziestej sztuki i będzie dotyczyła tych zwierząt, które były urodzone od 16 maja 2013 do 15 maja 2015 roku, czyli do takich, które nie ukończą 24 miesięcy. Płatność na jedno zwierzę będzie mogła być przyznana tylko dwukrotnie.

 

- Teraz, każdy po złożeniu wniosku przez Internet będzie mógł dowiedzieć się, na jakim etapie jest jego wniosek. Zdarza się tak, że rolnicy chcą uzyskać informacje o statusie związku przez telefon. Wielu jest zawiedzionych, że nie udzielamy takich informacji telefonicznie. To nie jest nasza zła wola, po prostu nie możemy tego robić – tłumaczył Gabriel Dors.

 

Jak zapowiedział Stanisław Gmitruk, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił konkurs, w którym nagrodzone zostanie biuro powiatowe, które przyjmie najwięcej wniosków przez Internet.

 

- Biorąc pod uwagę to, że pracownicy Agencji zarabiają średnie pieniądze, sprawcie, aby mieli okazje do otrzymywania nagród. – apelował Gmitruk.

 

- Boję się, że to będzie miało odwrotny skutek do zamierzonego – śmiał się Gabriel Dors –  ale poważnie: składanie wniosków przez Internet jest dla wygody rolników, ponieważ dzięki temu można sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek, można go sprawdzić po zalogowaniu się.

 

Paweł Kmiecik

 

 


Ponad 42 miliardy dla rolników

Ponad 42 miliardy dla rolników


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniuAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Polecam kody qr na nagrobki w formie tabliczki z wizerunkiem osoby zmarłej, więcej na: https://www.urloplandia.pl/ciekawostki-1/roznolandia/kody-qr-z-twarza-na-nagrobkach-nowoczesne-i-trwale-wspomnienia-zmarlych/ i https://lustrozycia.pl/Data dodania komentarza: 7.11.2024, 09:21Źródło komentarza: Kody QR na nagrobkach? Branża pogrzebowa idzie z duchem czasówAutor komentarza: echTreść komentarza: ale macie zapłon... mecz 25 września a wy publikujecie artykuł 4.11...Data dodania komentarza: 6.11.2024, 11:16Źródło komentarza: SUPERPUCHAR POLSKI DLA ALURONU CMC WARTY ZAWIERCIE
Reklama
Reklama