Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 18:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZCZEKOCINY BEZ WODY – W UJĘCIACH WYKRYTO BAKTERIĘ COLI

(Szczekociny, Włodowice) Mieszkańcy Szczekocin od ubiegłego tygodnia żyją jak w średniowieczu. W ujęciach wody przy ul. Parkowej, 3 Maja, Krakowskiej, Paderewskiego stwierdzono bakterie z grupy coli. Oznacza to, że mieszkańcy ulic Senatorskiej, Jana Pawła II, Spółdzielców, Spacerowej, Słonecznej, Pasierbińskiego, Paderewskiego, Parkowej, osiedla 3 Maja wodę z kranu mogą używać jedynie do „spłukiwania ustępów”. Woda dwa razy dziennie dostarczana jest ludności beczkowozami. Ze względu na zagrożenie przez kilka dni dzieci nie posyłano nawet do szkoły. 20 września zakaz korzystania z wody bieżącej otrzymali również mieszkańcy oddalonego o blisko 30km Zdowa w gminie Włodowice. Tam także w pobranej próbce wody wykryto bakterię z grupy coli. Na szczęście po ponownych badaniach zakaz odwołano. Woda w Zdowie jest czysta.
Podziel się
Oceń

(Szczekociny, Włodowice) Mieszkańcy Szczekocin od ubiegłego tygodnia żyją jak w średniowieczu. W ujęciach wody przy ul. Parkowej, 3 Maja, Krakowskiej, Paderewskiego stwierdzono bakterie z grupy coli. Oznacza to, że mieszkańcy ulic Senatorskiej, Jana Pawła II, Spółdzielców, Spacerowej, Słonecznej, Pasierbińskiego, Paderewskiego, Parkowej, osiedla 3 Maja wodę z kranu mogą używać jedynie do „spłukiwania ustępów”. Woda dwa razy dziennie dostarczana jest ludności beczkowozami. Ze względu na zagrożenie przez kilka dni dzieci nie posyłano nawet do szkoły. 20 września zakaz korzystania z wody bieżącej otrzymali również mieszkańcy oddalonego o blisko 30km Zdowa w gminie Włodowice. Tam także w pobranej próbce wody wykryto bakterię z grupy coli. Na szczęście po ponownych badaniach zakaz odwołano. Woda w Zdowie jest czysta.

 

 

13 września na stronie internetowej gminy Szczekociny pojawił się komunikat skierowany do konsumentów korzystających z wody z ogólnodostępnych punktów czerpalnych przy ul. Paderewskiego i ul. Krakowskiej.

- W związku z otrzymanym zawiadomieniem od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zawierciu o przekroczeniu parametru mikrobiologicznego w wodzie pochodzącej z ogólnodostępnych punktów czerpalnych znajdujących się w Szczekocinach przy ul. Paderewskiego i ul. Krakowskiej, zostały one czasowo wyłączone z użytkowania. Mieszkańców zainteresowanych pobieraniem wody z punktów czerpalnych prosimy o korzystanie z punktu czerpalnego zlokalizowanego przy ul. Polnej w Szczekocinach – czytamy w wiadomości zamieszczonej na miejskiej stronie internetowej.

 

Następnego dnia pojawiła się kolejna informacja wraz z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zawierciu. Podobne ostrzeżenie pojawiło się także na stronie internetowej zawierciańskiego Sanepidu: „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu informuje, iż w dniu 12.09.2016 r. pobranych zostało 6 próbek wody do badań laboratoryjnych z ujęcia Spółdzielczej Agrofirmy Szczekociny, ul. Parkowa 1 oraz sieci wodociągowej zaopatrywanej przez to ujęcie. Przeprowadzone badania wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego - bakterii grupy coli (…).W związku z powyższym woda z ujęcia Spółdzielczej Agrofirmy Szczekociny, ul. Parkowa 1 oraz sieci wodociągowej zaopatrywanej przez to ujęcie nie nadaje się do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń oraz mycia rąk i kąpieli. Woda z sieci wodociągowej może być obecnie wykorzystywana wyłącznie do spłukiwania ustępów. Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody z wodociągu, nawet po przegotowaniu woda z kranu nie nadaje się do spożycia. Osoby z osłabioną odpornością, rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci muszą zachować szczególną ostrożność.”

 

Bakterie te mogą wywoływać zatrucia pokarmowe (wymioty, biegunki), ale u niektórych osób zakażenie może doprowadzić także do zapalenia opon mózgowych, zapalenia otrzewnej, a w konsekwencji nawet do sepsy. Zagrożenie - szczególnie dla najmłodszych - było tak duże, że w Szczekocinach postanowiono zamknąć szkołę podstawową.

 

- Dzieci ze szkoły podstawowej w związku z zagrożeniem miały od 12 września przerwę w nauce. Obecnie w porozumieniu ze starostą uczniowie ci zostali przeniesieni do Zespołu Szkół, bo tam woda jest zdatna do picia. Gimnazjum uczy się tu gdzie się uczyło, dyrektor podczas apelu zabronił jednak wszystkim korzystania z wody bieżącej. Uczniom została oczywiście dostarczona woda butelkowana – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz.

 

Z powodu zagrożenia bakteriologicznego musiały zostać odwołane obchody stulecia działania szczekocińsko – włoszczowskiego Hufca ZHP oraz Biwak Stulecia.

 

AGROFIRMA ŹRÓDŁEM ZANIECZYSZCZENIA

 

Jak udało nam się dowiedzieć, wykrycie bakterii było zupełnie przypadkowe. O podejrzanym wyglądzie wody poinformował jeden z mieszkańców, który zgłosił to do Komunalnego Zakładu Budżetowego w Szczekocinach. Jak przekazał nam burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz, źródłem kłopotów stało się zanieczyszczenie jednego z dwóch ujęć na terenie Spółdzielczej Agrofirmy Szczekociny. Niestety nie udało nam się skontaktować z władzami Agrofirmy, ale z informacji, które uzyskał od przedsiębiorstwa burmistrz wynika, że natychmiast po wykryciu bakterii pobór wody został podłączony do drugiego, nieskażonego ujęcia. Obecnie prowadzone są badania źródła zanieczyszczenia. Prawdopodobną przyczyną była nieszczelność w studni.

 

- Prezes Agrofirmy Gustaw Piśkiewicz zadeklarował prześwietlenie tej studni. Były też suche dni, mógł się wytworzyć lej, ale to już są tylko przypuszczenia – mówi Dobrzyniewicz.

 

Władze Szczekocin cały czas zastanawiają się jak najszybciej rozwiązać problem. 21 września w Urzędzie Miasta i Gminy Szczekociny odbyła się zwołana przez burmistrza narada kryzysowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele Agrofirmy, pracownicy wydziału kryzysowego, dyrektor komunalnego zakładu budżetowego.

 

- Monitorujemy to cały czas. Nie lekceważymy tej sytuacji, ale myślę, że nie ma co robić paniki. Dwa razy dziennie woda pobierana jest do badania. Widać już poprawę, ale w drugim ujęciu są jeszcze śladowe ilości bakterii – przekazał nam K. Dobrzyniewicz.

 

Burmistrz jest też w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Zawierciu. Zostały podjęte już działania zmierzające do poprawy jakości wody. Do czasu poprawy sytuacji mieszkańcom woda nadal będzie dostarczana beczkowozami.

 

ZDOWIANIE TEŻ MIELI PROBLEM

 

Identyczna sytuacja dotknęła także 500 mieszkańców Zdowa w gminie Włodowice. - Trudno na dzień dzisiejszy określić jak doszło do zakażenia. Niewykluczone, że mógł być to błąd podczas poboru próbki do badania. Obecnie studnia jest dezynfekowana podchlorynem sodu. Firma Jars sp. z o. o, która wykonuje badania wody na zlecenie gminy, 20 września ponownie pobrała próbki do badań. Dziś uczynił to również Sanepid. Mieszkańcom dostarczana jest woda beczkowozem, a szkole w pojemnikach 30 litrowych oraz w butelkach – mówił nam 21 września Andrzej Sutor, dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego we Włodowicach.

 

Już następnego dnia (22 września) odwołano komunikat o zagrożeniu. Prawdopodobną przyczyną fałszywego wyniku był tzw. błąd ludzki.

 

 

Jak przekazała nam Wiesława Hamerlik z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu, dział epidemiologiczny cały czas monitoruje wszystkie przypadki, szczególnie te związane z dolegliwościami żołądkowymi i zmianami skórnymi. Osoby, które podejrzewają, że przyczyną ich dolegliwości może być zanieczyszczona woda, powinny o swoich przypuszczeniach powiadomić lekarza. (JB)


SZCZEKOCINY BEZ WODY – W UJĘCIACH WYKRYTO BAKTERIĘ COLI

SZCZEKOCINY BEZ WODY – W UJĘCIACH WYKRYTO BAKTERIĘ COLI


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama