(Poręba, Ciągowice) Zapadła ostateczna decyzja: 28 października rusza pierwsze w powiecie zawierciańskim więzienie. Jego mury czekają na skazańców. Inwestycja kosztowała blisko 30 milionów złotych i została sfinansowana z budżetu państwa. Wiele lat po rozpoczęciu budowy w zakładzie w okolicach Poręby i Ciągowic pojawią się pierwsi skazańcy. Oddział będzie miał charakter półotwarty i nie będą w nim przebywali przestępcy z tzw. „pierwszych stron gazet”.
Proces inwestycyjny rozpoczął się jeszcze w 2008 roku, natomiast budowa zakładu karnego rozpoczęła się sześć lat temu. Będzie to oddział zewnętrznego ZK Wojkowice.
- W tej chwili mamy dwa budynki penitencjarne o pojemności 275 miejsc oraz budynek administracyjny. W miarę potrzeby istnieje możliwość rozbudowy placówki i przekształcenia jej w samodzielny zakład karny. Powierzchnia całkowita terenu to 2,6 ha. Oddział zewnętrzny jest przeznaczony dla skazanych po raz pierwszy odbywających karę w zakładzie karnym typu półotwartego. Kadra oddziału liczy 55 funkcjonariuszy (w tym 8 wychowawców i psycholog) głównie pochodzących z okolic Myszkowa, Siewierza, Zawiercia i posiadających doświadczenie w pracy z osobami pozbawionymi wolności – tłumaczy mjr Justyna Siedlecka rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.
Przypomnijmy oddział powstałe na terenie dawnej jednostki wojskowej w Ciągowicach (gmina Łazy), ale teren administracyjnie należy do gminy Poręba, która sprzedał go go w 2008 roku Służbie Więziennej. Koszty zakupu terenu jak informuje rzeczniczka wynosiły 650 965 zł.
W ramach inwestycji wykonane zostały prace rozbiórkowe. Inna część robót polegała na adaptacji dwóch budynków pozostałych po jednostce wojskowej na budynek administracyjny i budynek penitencjarny (prace remontowo – budowlane, instalacje, tynki, posadzki, stolarka okienna i drzwiowa, wyposażenie sanitarne i kwaterunkowe). Wybudowano: dodatkowy budynek penitencjarny (dla skazanych), posterunek bramowy ze śluzą wjazdową i poczekalnią dla odwiedzających, śluzę gospodarczą, oczyszczalnię ścieków, sieć centralnego ogrzewania.
Powstały między innymi dwie linie ogrodzenia z pasem ochronnym znajdującym się między nimi, wykonane zostały wygrodzenia wewnętrzne. Uruchomiona została instalacja wodociągowa. Kolejny etap to wyposażenie cel mieszkalnych oraz pomieszczeń biurowych w sprzęt kwaterunkowy, sanitarny, wyposażenie ambulatorium. Inne prace to: budowa parkingu, dróg wewnętrznych, placów, budowa kotłowni, kuchni i stołówki dla skazanych. Powstały również sieci teletechniczne, elektryczne, wodno – kanalizacyjne, hydrantowe.
- Służba Więzienna na Śląsku ściśle współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, w ramach współpracy kierując skazanych do zatrudnienia nieodpłatnego na rzecz gmin, powiatów czy miast. Otwarcie nowego oddziału zakładu karnego pozwoli także kierować skazanych do prac interwencyjnych na rzecz lokalnych środowisk, skazani będą mogli wykonywać prace społeczne na rzecz gminy również w sytuacjach kryzysowych (powodzie, nawałnice, usuwanie skutków gwałtownych opadów śniegu itp.). Zatrudnienie profesjonalnej kadry penitencjarnej (pedagodzy, psycholog) umożliwi również wykorzystanie ich doświadczenia zawodowego w profilaktyce prowadzonej lokalnie przez instytucje państwowe tj. szkoły, placówki wychowawcze, poradnie, np. w zakresie profilaktyki wykluczenia społecznego, zachowań prokryminalnych, profilaktyki uzależnień - dodaje J. Siedlecka.
Jak zaznacza, w nowo otwieranym oddziale zakładu karnego będą przebywali skazani charakteryzujący się wysokim stopniem samodyscypliny.
Aktualnie rekrutacje (obecnie na stanowisko lekarza internisty) można znaleźć na stronie www.sw.gov.pl w zakładce „praca”, wybierając „Zakład Karny Wojkowice”.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze