(Zawiercie) 15 stycznia kolejny już raz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Zawierciu dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Podczas 25. Finału 80 wolontariuszy w Zawierciu, a łącznie blisko 120 tysięcy w całej Polsce zbierało datki na ten szczytny cel. Orkiestra w tym roku zagrała także w kilkudziesięciu krajach na świecie.
-25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – mówił jeszcze przed wielkim Finałem Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Choć frekwencja w Zawierciu wydawała się być mniejsza niż w roku ubiegłym, hojność mieszkańców okazała się rekordowo wysoka. Podczas jubileuszowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawierciu zebrano 44 647,89 zł. W minioną niedzielę na ulicach Zawiercia kwestowało 80 wolontariuszy. Najmłodsza wolontariuszka – 2-letnia Alicja Jasiewicz wraz ze swoją mamą kwestowała już w ubiegłym roku. W tym roku dziewczynka zebrała największą sumę wśród wszystkich wolontariuszy.
AUKCJA: RĘKAWICE BOKSERSKIE I STANOWISKO DYREKTORA SZPITALA
Jednym z punktów programu była aukcja. Na liście licytacyjnej znalazło się łącznie ponad 70 pozycji i wszystkie wystawione przedmioty znalazły swoich nabywców. Oprócz pamiątek przekazanych przez Fundację Jurka Owsiaka (pamiątkowe koszulki, kalendarze, płyta DVD, brelok, kubek, smycze, malowanki, książki, poduszka, zegar, mini puszki WOŚP) można było wylicytować także przedmioty przekazane przez darczyńców tj. zestaw poselski od Poseł na Sejm RP Anny Nemś, bony na kolację walentynkową do Bar & Restaurant Chicago, powerbanki od firmy Pascal, karnety na basen i SPA do Hotelu Zawiercie, pakiety do strefy SPA w Hotelu Fajkier, bony do pizzerii Soprano, karnety na siłownie, wejściówki do muzeum, zestaw kibica od Aluron Virtu Warta Zawiercie, zaproszenie do restauracji Pod Kolumnami w Pilicy, książki Olgi Rudnickiej, zestawy promocyjne gminy Zawiercie oraz gminy Ogrodzieniec, kamienie z namalowanymi wizerunkami: zamku, konia, kota, królików, lokomotywy oraz statku, przybornik na biurko oraz sowy wykonane w technologii 3D.
Wśród aukcyjnych przedmiotów było także kilka perełek takich jak: rękawice bokserskie mistrza Władysława Jędrzejewskiego, które wylicytowała poseł na Sejm Anna Nemś, rękawice bokserskie przekazane przez prezydenta Zawiercia Witolda Grima, które wylicytował dyrektor OSiR-u Jacek Latko, oryginalny hełm wojskowy, maskotka gminy Jurka Z., która po wylicytowaniu ponownie trafiła na aukcję. Największą gratką była możliwość objęcia na jeden dzień stanowiska dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
TA ORKIESTRA GRA JUŻ ĆWIERĆ WIEKU
Atrakcje zawierciańskiego Finału przygotowano z myślą o całych rodzinach. Dla dzieci zaplanowano w tym dniu szeroką gamę zajęć, warsztatów, gier. Organizatorzy przygotowali m.in. malowanie twarzy, gry planszowe, zajęcia plastyczne, szachowe, bilardowe, teatralne oraz zaprosili na spektakl teatralny. Na dzieci czekała także maskotka Straży Miejskiej – Warcik, która chętnie pozowała do zdjęć z milusińskimi. Nieco starsi mogli sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi, poziom cukru, udać się na masaż lub obejrzeć pokaz wizażu i kosmetyki twarzy. Podczas finału odbywały się także pokazy pierwszej pomocy.
W ramach zajęć sportowych przygotowano gry i zabawy w wodzie, liczne turnieje, a także zajęcia na lodowisku. Dużym zainteresowanie cieszyła się wystawa zabytkowych motocykli i broni. Popołudniu nie zabrakło także zawodów, widowiskowych pokazów i rockowych koncertów w wykonaniu zespołów: Medicine Strings, Sycamore Tree, Toxyny. Śmiałkowie mogli wejść również do lodowatej wody razem z Grupą Jura PL, która na terenie zbiornika przy Czarcim Młynie zaplanowała Morsowanie z Orkiestrą. Ponieważ w niedzielę mróz nie odpuszczał, na zmarzniętych czekała grochówka z kotła, gorąca kawa, a na osłodę przygotowano specjalnie na 25. Finał pierniczki i tort.
Impreza zakończyła się tradycyjnym Światełkiem do Nieba, czyli pokazem sztucznych ogni.
Za środki zebrane podczas ubiegłorocznego Finału Fundacja Jurka Owsiaka kupiła m.in. 2 rezonanse magnetyczne, wysokiej klasy kardiomonitory i urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, a także wyposażyła laboratoria onkologiczne. W ramach zakupu dla geriatrii wymieniono ponad 1500 łóżek z materacami oraz szafkami nocnymi oraz kupiono aparaty EKG i inhalatory. Jak można przeczytać na stronie fundacji, podczas tegorocznej zbiórki udało się zebrać już ponad 62 mln zł, a kwota ta cały czas rośnie.
Organizatorami tegorocznego finału WOŚP byli: Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”, Ośrodek Sportu i Rekreacji, przy współudziale: Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Marciszowa, Stowarzyszenia Pro Musica, Fundacji Eugeniusz, Centrum Rozwoju Lokalnego, Młodzieżowej Rady Miasta, Szpitala Powiatowego, Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego, Muzeum Techniki Wojskowej z Zabrza, Grupy Rekonstrukcyjnej Amonit, Grupy Jura PL, Zespołu Szkół i Placówek im. H. Kołłątaja, PSS Społem Zawiercie, Zygzak, La Stazione, Piekarni Skała, Sengam Sport. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze