(Chruszczobród) 10 lutego w Chruszczobrodzie w jednym z gospodarstw potwierdzony został przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8. Choć wirus nie jest groźny dla ludzi, służby weterynaryjne zalecają stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym ptactwem oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.
Łącznie w gospodarstwie, w którym potwierdzono wystąpienie zjadliwej grypy znajdowało się 130 szt. drobiu: kury i kaczki.
- Zabezpieczyliśmy posesję, gdzie wykryta została ptasia grypa. Policjanci eskortowali transport uśpionych zwierząt do utylizacji. Aktualnie funkcjonariusze sprawdzają, czy w pojazdach nie są przewożone zwierzęta bez wymaganych zezwoleń – tłumaczy oficer prasowy KPP w Zawierciu Andrzej Świeboda.
Osoby utrzymujące ptaki powinny zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii ilość gęsi, kur, kaczek, indyków, perliczek, strusi, przepiórek oraz miejsca ich przechowywania. Dodatkowo na terenie sołectw: Chruszczobród, Trzebyczka, Wiesiółka i Wysoka zbierane są informacje o hodowlach drobiu. Warto przypomnieć, że dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem H5N8 u człowieka.
11 lutego Wojewoda Śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków na terenie powiatów zawierciańskiego i będzińskiego oraz miasta Dąbrowa Górnicza. W obszarze zagrożonym znalazły się część gminy Łazy, część gminy Poręba, część gminy Siewierz i część Dąbrowy Górniczej.
SZCZEGÓLNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
W Chruszczobrodzie na ulicy Bocznej zostały rozstawione dwie maty dezynfekcyjne oznaczone specjalnymi znakami informacyjnymi. W obrębie całej gminy Łazy przy drogach wjazdowych postawione zostały tablice ostrzegające o strefach zagrożenia.
W ramach ostrożności warto pozostawić hodowane ptaki w budynkach inwentarskich i zabezpieczyć pomieszczenia, w których przetrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt w tym ptaków. Nie wolno karmić i poić drobiu na dworze. Można pomyśleć o obuwiu ochronnym i specjalnej odzieży, która będzie używana wyłącznie do pracy przy ptakach. Objawy kliniczne u ptaków, które świadczą o chorobie to drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
Jak informuje na swojej stronie Starostwo 10 lutego odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.
- Wyznaczona została strefa zapowietrzona w odległości 3 km od stwierdzonego ogniska chorobotwórczego, obejmującą miejscowości: Chruszczobród, Wiesiółka, Trzebyczka, Wysoka. Obszar zagrożony wyznaczono w promieniu 10 km i obejmuje całą gminę Łazy, tereny leśne gminy Poręba do linii kolejowej. Ognisko ptasiej grypy oraz strefa zapowietrzona jest monitorowana co najmniej przez 21 dni – czytamy na www.zawiercie.powiat.pl.
11 lutego ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zawierciu tel. 32 67 235 33). (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze