(Pilica, Włodowice) Kolejne gminy w powiecie zawierciańskim przyjmują uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych do nowego ustroju szkolnego po likwidacji gimnazjów. Niektórym samorządom - np. Pilicy - udaje się uniknąć znaczących problemów organizacyjnych, wynikających np. z niewystarczającej ilości miejsca w szkołach. Jeden problem jednak się powtarza - niepewność zatrudnienia nauczycieli. W związku ze zmniejszeniem liczby uczniów o jeden rocznik, niewykluczone jest, że niektórym nauczycielom zabraknie godzin do pełnego etatu.
W Pilicy funkcjonują dwa gimnazja - nr 1 w Pilicy oraz nr 2 w Wierbce. Obie te placówki umiejscowione są w tych samych budynkach co szkoły podstawowe, co pozwoliło gminie uniknąć wielu kłopotów organizacyjnych, z którymi borykają się niektóre gminy (takich jak zmiana siedziby szkoły, niewystarczająca ilość miejsca w placówce itp.). Od 1 września br. Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy, Gimnazjum nr 2 w Wierbce zostanie włączone do tutejszej Szkoły Podstawowej nr 2.
Wszystkie podstawówki funkcjonujące na terenie gminy (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wierbce oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach) będą szkołami 8-letnimi. Odpowiednią uchwałę radni przyjęli na styczniowej sesji.
- Prawo oświatowe oraz dotychczasowa organizacja szkół na terenie Pilicy warunkują nasze zachowania. Nie mieliśmy możliwości innych zmian. W związku z tym, że gimnazja funkcjonują w tych samych budynkach wraz ze szkołami podstawowymi, to włączenie ich i utworzenie szkół ośmioklasowych nie będzie skutkowało zmianami organizacyjnymi. Po dwóch latach, kiedy przestaną funkcjonować klasy gimnazjalne, w szkołach będziemy mieli jeden rocznik uczniów mniej - wyjaśnia Barbara Dąbrowa Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Pilicy, która zapewnia, że gmina spodziewa się pozytywnej opinii kuratorium nt. przyjętej uchwały. Niewykluczone, że Pilica nie uniknie problemów kadrowych. - Jak pewnie dla wielu gmin pojawia się problem większej ilości oddziałów, w których będzie się uczyć o jeden rocznik uczniów mniej. Problem z zatrudnieniem w pełnym wymiarze nauczycieli oraz obsługi szkół - wymienia B. Dąbrowa.
WŁODOWICKIE GIMNAZJUM ZOSTANIE WYGASZONE
W połowie lutego radni z Włodowic 13 głosami „za” przyjęli uchwałę, która zakłada, że na terenie gminy funkcjonować będą dwie 8-letnie szkoły podstawowe - Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego we Włodowicach z Filią w Zdowie oraz Szkoła Podstawowa w Rudnikach. Wygaszone zostanie Gimnazjum im. Władysława Kowala. Jak zapewnia gmina, wprowadzenie zmian wynikających z reformy oświaty nie przysporzy kłopotów organizacyjnych - urzędnicy zapewniają, że placówki są dobrze doposażone i wyremontowane.
- Sprawę wdrożenia reformy edukacji nasza gmina potraktowała bardzo poważnie. Zaangażowaliśmy do wdrożenia założeń reformy rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, jak również radnych i przedstawicieli związków zawodowych. Z inicjatywy Wójta Gminy Włodowice w naszej gminie były prowadzone rozmowy, konsultacje z rodzicami jak i nauczycielami szkół. Organizowane były także spotkania dla radnych, w których uczestniczyli dyrektorzy szkół. Dyrektorzy mieli możliwość zaprezentować swoje stanowiska w sprawie reformy edukacji - zapewnia Jolanta Janoska Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Włodowice.
Reforma szkolnictwa od początku martwiła wielu nauczycieli w całym kraju, którzy obawiali się, że stracą pracę. Przedstawicielka Włodowic zapewnia jednak, że w gminie taki problem nie wystąpi. - Zmiany związane z reformą edukacji nie spowodują w naszej gminie zwolnień nauczycieli. Z czasem może pojawić się sytuacja, iż niektórzy nauczyciele będą pracować w niepełnym wymiarze zatrudnienia - dodaje J. Janoska.
Edyta Superson
Napisz komentarz
Komentarze