Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 04:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TO NIE ŻART, DOSTAŁ CAŁĄ WYPŁATĘ W MONETACH!

(Zawiercie) Jak poinformowali nas związkowcy z „Solidarności”, jeden z kierowców Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu otrzymał całą swoją wypłatę w… monetach. Drobne były zapakowane aż w pięć woreczków. Od 1 stycznia pensje w ZKM miały być wypłacane na konta, ale nie wszyscy chcieli je założyć. W końcu jeden z pracowników, który nie założył rachunku bankowego pensję odebrał w „drobniakach”.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Jak poinformowali nas związkowcy z „Solidarności”, jeden z kierowców Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu otrzymał całą swoją wypłatę w… monetach. Drobne były zapakowane aż w pięć woreczków. Od 1 stycznia pensje w ZKM miały być wypłacane na konta, ale nie wszyscy chcieli je założyć. W końcu jeden z pracowników, który nie założył rachunku bankowego pensję odebrał w „drobniakach”.

 

- Czy to prawda, że jeden z kierowców otrzymał całą pensję w monetach? Jeżeli tak, to z jakich względów? Czy były to monety o nominale 1 zł? Ilu pracowników ZKM-u nie ma założonego konta bankowego? – pytaliśmy prezes ZKM-u Joannę Brodzik-Kot.

 

Jak twierdzą związkowcy nie można nikogo zmusić do założenia rachunku bankowego. Szefowa zakładu twierdzi z kolei, że decyzja o wypłacie pracownikom pensji przelewem na konto jest częścią procesu przejścia na obrót bezgotówkowy.

 

- W grudniu 2016 roku poinformowałam kierowców, iż od stycznia 2017 roku pensje będą wypłacane na konta. Uzasadnieniem dla tej decyzji było, aby pracownica działu płac nie musiała wozić gotówki na wypłaty kilka razy w miesiącu. W przedsiębiorstwie pensje wypłacane są w różnych terminach. Aby zlikwidować utrudnienia i zagrożenia związane z częstym transportowaniem gotówki, celowym było wprowadzenie takich zasad – wskazuje J. Brodzik-Kot.

 

Nie każdy z pracowników chciał założyć konto, wobec tego w zakładzie „zawrzało”.

 

- Cały miesiąc przypominano pracownikom o założeniu konta. Kilka osób miało wątpliwości związane z konsekwencjami posiadania kont, ale 99 % załogi konta założyło. Jeden pracownik powiedział, iż konta nie chce. W tych okolicznościach pensja została mu wypłacona w takim nominale jaki był dostępny w kasie. Decyzja o wypłacie pracownikom pensji przelewem na konto jest częścią procesu przejścia na obrót bezgotówkowy – dodaje prezes.

 

TO NIE KONIEC NOWOŚCI

 

- Kolejnym planowanym krokiem jest wprowadzenie biletów okresowych kupowanych on-line, przez internet i zapisanych w telefonie komórkowym. Być może uda nam się wdrożyć system sprzedaży biletów przy użyciu karty płatniczej. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie dostępu do biletów – informuje szefowa ZKM-u.

 

Inne zdanie w sprawie wypłat na konto mają związkowcy z zakładowej „Solidarności”, którzy bronią tych, którzy chcą wypłaty otrzymywać „do ręki”.

 

- W dniu wypłaty jeden z kierowców dostał pensję w monetach. Znajdowały się one w workach, które sfotografowaliśmy – przekazał nam Janusz Jarzyński przewodniczący MOZ ZKM i Pracowników Samorządowych NSZZ „Solidarność”.

 

Zdjęcia woreczków z pieniędzmi dotarły także do naszej redakcji. - Być może pani prezes chce zmusić kierowców, by założyli konta. W naszej ocenie nie można żądać od kierowców i innych pracowników posiadania rachunków bankowych. To nie jest zgodne z naszym regulaminem – wskazuje J. Jarzyński.

 

Do prezes zakładu przewodniczący skierował także pismo, w którym wnosi o bezzwłoczne przywrócenie  wypłacania wynagrodzeń pracownikom ZKM-u w kasie zakładu (zgodnie z Zakładowym Regulaminem Pracy i art. 86 Kp).

 

- Są po prostu tacy pracownicy, którzy wypłatę wolą dostać do ręki i to ich prawo – wskazuje związkowiec.

 

- Kierowca, o którego chodzi nie chce wypowiadać się dla mediów z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami. To my stajemy w jego obronie – dodaje Janusz Jarzyński.

 

Związkowiec wskazuje, że pracownik otrzymał w monetach pensję za styczeń w kwocie około 2 tysięcy złotych.

 

- Dziwne, że w kasie znalazło się aż tyle drobnych. Nie wiem o jakie różne terminy wypłacania pensji chodzi. Pracownicy fizyczni powinni otrzymać wynagrodzenia do 10-tego każdego miesiąca – wskazuje J. Jarzyński.

 

INSPEKTORAT ODPOWIADA

 

- Zgodnie z art. 86 § 3 Kodeksu pracy obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Powyższy przepis wskazuje podstawową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę jaką jest wypłata „do ręki”. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, gdy wynika to z postanowień układu zbiorowego pracy. Wówczas nie jest konieczne wyrażenie na to zgody przez pracownika. Jeżeli brak jest w tym zakresie postanowień układowych można dokonać wypłaty w inny sposób niż do rąk pracownika tylko za jego uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie. Zatem gdy pracownik nie wyrazi na piśmie zgody na przekazywanie jego wynagrodzenia na rachunek bankowy lub gdy obowiązujący u pracodawcy zakładowy lub ponadzakładowy układ zbiorowy pracy nie przewiduje przekazywania wypłaty pracownika na konto bankowe, pracownik ten nie może zostać zobowiązany przez pracodawcę do założenia konta bankowego. Przepisy prawa pracy nie regulują natomiast kwestii nominałów, w jakich powinno być wypłacone wynagrodzenie pracownika. Wynagrodzenie to może być zatem wypłacone w każdym dostępnym i obowiązującym nominale – czytamy w informacji uzyskanej z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Monika Polak-Pałęga

 

 


TO NIE ŻART, DOSTAŁ CAŁĄ WYPŁATĘ W MONETACH!

TO NIE ŻART, DOSTAŁ CAŁĄ WYPŁATĘ W MONETACH!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama