(Myszków, Podlesice) Plebiscyt zorganizowany przez nasze redakcje już po raz czternasty, a którego zadaniem było wyłonienie najpopularniejszych – zdaniem kibiców – sportowców z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego był „podwójnie historyczny”. Po raz pierwszy jego zwyciężczynią została kobieta, w dodatku przedstawicielka sportu zespołowego. Największe uznanie fanów zdobyła piłkarka MKS–u Myszków Klaudia Nowak. Panie zdominowały tegoroczną rywalizację, bowiem drugie miejsce zajęła mistrzyni Nordic Walkingu Mariola Pasikowska, a tuż za podium uplasowała się Agnieszka Janocha, lekkoatletka z Żarek Letniska. Niesłabnącą popularnością cieszy się Mateusz Pompa, przedstawiciel sportów walki. W ubiegłym roku drugi, w tym roku także stanął na podium, na jego najniższym stopniu.
Gala podsumowująca plebiscyt Na Najpopularniejszego Sportowca 2016 roku organizowana przez redakcje Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego odbyła się we wtorek 14 marca, w Hotelu „Ostaniec” w Podlesicach. Wzięło w niej udział około 150 gości.
Walka o tytuł Najpopularniejszego Sportowca była w tym roku była bardzo zacięta i wyrównana. Przetasowania w pierwszej dziesiątce obserwowaliśmy do samego końca. Można powiedzieć, że o wszystkim zdecydowały ostatnie dni głosowania. Przez weekend rosła liczba głosów nadsyłanych za pośrednictwem SMS –ów, zaś w poniedziałek kupony przynoszone do naszej redakcji dosłownie ją zasypały. Okazało się, że kibice wielu nominowanych przez nas sportowców mozolnie kompletowali kupony, i czekali do samego końca z ich przyniesieniem. Dość powiedzieć, że na samą Mariolę Pasikowską doniesiono niemal w „ostatniej chwili” ponad 700 głosów. Podobnie było w przypadku Klaudii Nowak. Panie dzieliła w ostatecznej klasyfikacji niewielka ilość głosów. W tym roku oddano ich łącznie ponad 6700, o ponad tysiąc więcej niż w roku ubiegłym.
POLITYCY, SPORTOWCY, SPONSORZY
Gala towarzysząca plebiscytowi już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych lokalnych imprez. Jest nam niezwykle miło gościć podczas niej tych, którzy odpowiadają za rozwój regionalnego sportu i tych, którzy go wspierają. Obok zawodników uczestniczą w niej klubowi działacze i trenerzy. Jedni z nominowanych sportowców odnoszą sukcesy na arenach światowych, inni są liderami lokalnych rozgrywek.
Sama impreza nie miałaby odpowiedniej rangi i oprawy, gdyby nie wsparcie sponsorów. W tym roku sponsorem głównym plebiscytu była firma U&R Calor – dostawca ciepła systemowego. Sponsorem nagrody głównej – wysokiej klasy laptopa - był z kolei Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie. W gronie wspierających nas firm znaleźli się ponadto firma Mexller z Częstochowy (dla zdobywczyni drugiego miejsca ufundowała wspaniały rower), Biuro Podróży Denar Travel (zdobywca trzeciego miejsca otrzymał ufundowany przez biuro Voucher o wartości 1 tysiąca złotych), firma „Płotek” z Niegowy, „Jurajska” oraz Zofia i Andrzej Jastrzębscy.
Zaproszenia na galę przyjęli wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast i gmin z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego oraz starostowie obydwu. Nagrody wręczali m.in. Starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki, prezydent Zawiercia Witold Grim czy wójt gminy Poraj Łukasz Stachera.
WYNIKI
Plebiscyt Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego nie jest typowym miernikiem sportowych osiągnięć nominowanych przez nas kandydatów, bardziej zabawą, do której zapraszamy kibiców oraz pretekstem do spotkania się osób, które poprzez sport promują nasz region. Sądzimy, że spełnia swoje zadanie. Część oficjalną imprezy poprowadzili Redaktor Naczelny obu gazet Jarosław Mazanek, znakomity, licencjonowany spiker sportowy Dariusz Skorupa i dziennikarz sportowy Sebastian Ruciński. Dla każdego z nominowanych przygotowaliśmy pamiątkowe dyplomy, na których mogli oni znaleźć swoje podobizny. Następnie przedstawiliśmy najlepszą „jedenastkę” plebiscytu. Otworzyła ją Paulina Kowalska piłkarka Polonii Poraj. To m.in. dzięki niej Polonia została mistrzem jesieni w III lidze kobiet. Na 10 miejscu zakończył tegoroczny plebiscyt Kamil Gradek, kolarz, jeden z najbardziej utytułowanych i uznanych sportowców z naszego terenu. Kamil jest w absolutnej czołówce kolarzy w naszym kraju i możemy go podziwiać podczas największych imprez. Miejsce 9 wywalczył dzięki swoim fanom przedstawiciel sportów walki Łukasz Szecówka, reprezentant klubu KSW Ofensywa. W ubiegłym roku zdobył m.in. pas Zawodowego Mistrza Polski w K1 WKA, podczas zawodów w Ząbkowicach Śląskich. Wysokie 8 miejsce zajął Wojciech Skała, piłkarz KS -u Kotowice. Przez niemal cały czas znajdował się w czołówce naszych notowań, za co powinien bardzo podziękować swoim kibicom. Podobnie było w przypadku Dariusza Wróbla z ULKS-u Będusz, który ostatecznie zajął 7 miejsce. To znakomita pozycja jeśli weźmie się pod uwagę, że występuje on „zaledwie” w B – klasie.
W ostatnich dniach głosowania bardzo „sprężyli” się członkowie lekkoatletycznej grupy Biegaj z Żarkami. Ich udany finisz pozwolił im na zajęcie 6 miejsca. W naszym plebiscycie zawsze bardzo dobrze plasują się kolarze, nie inaczej było i w tym roku. W pierwszej piątce znalazł się doskonale zapowiadający się talent z MG LKS Błękitni Paula - Trans Koziegłowy, Jakub Musialik. Na czwartym miejscu znalazła się Agnieszka Janocha z Żarek Letniska, specjalizująca się w biegach średnio i długodystansowych. Jako nauczyciel WF–u daje swym wychowankom doskonały wzór do naśladowania i uprawiania sportu.
Na najniższym stopniu podium znalazł się mocno walczący o zwycięstwo Mateusz Pompa, specjalizujący się w sportach walki i reprezentujący klub Shogun Żarki Letnisko. Na naszą nominację zasłużył m.in. tytułem Mistrza Europy wywalczonym w kategorii do 77 kg podczas zawodów w Bośni i Hercegowinie. Do złotego medalu wywalczonego w rywalizacji indywidualnej dołożył także srebro w drużynie. W tym roku oddano na niego 910 głosów. Drugie miejsce przypadło w tym roku Marioli Pasikowskiej – ubiegłorocznej zdobywczyni m.in. Pucharu Europy w Nordic Walking (1044 głosy), a pierwsze piłkarce trzecioligowej kobiecej drużyny MKS –u Myszków Klaudii Nowak. Świetnie zapowiadająca się młoda piłkarka jest współzałożycielką sekcji, filarem drużyny i czołową snajperką niebiesko białych. Zdobyła siedem goli, grając we wszystkich dziewięciu meczach III ligi śląskiej kobiet. Kibice podziękowali jej za to oddając na nią 1144 głosy. Łącznie w tym roku kibice oddali 6731 głosów.
DLA NAJLEPSZEGO Z POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO
Kacper Chojnacki z Olimpijczyka Szczekociny był najwyżej notowanym zawodnikiem z powiatu zawierciańskiego i to on otrzymał nagrodę specjalną od Zarządu Powiatu Zawierciańskiego przeznaczoną właśnie dla zawodnika z tego terenu, który osiągnie najwyższą pozycję w plebiscycie. Nagrodę miał osobiście wręczać starosta Krzysztof Wrona, ale nie zdążył na rozdanie nagród dojechać z Warszawy, gdzie w Ministerstwie Zdrowia rozmawiał o szansach utworzenia w Zawierciu szkoły średniej kształcącej pielęgniarki. Warto zauważyć, że dominacja klubów i zawodników z terenu powiatu myszkowskiego była w tym roku tak silna, że nie tylko na „pudle” ale nawet w pierwszej jedenastce nie znalazł się żaden z zawodników z powiatu zawierciańskiego. Honor powiatu ratował kolarz z Olimpijczyka, który dzięki temu zdobył wartościowy tablet i inne prezentu ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Prezydent Zawiercia Witold Grim tak skomentował tegoroczne wyniki: - W Plebiscycie Sportowiec roku 2017 na pewno przyłożymy się solidnie!
TRENER ROKU DZIAŁACZ ROKU
Tradycyjnie przyznaliśmy także dwie nagrody, do których typy zgłaszali dziennikarze Kuriera Zawierciańskiego i Gazety Myszkowskiej. Tytułem „Działacza roku 2016” uhonorowaliśmy Andrzeja Pawłowskiego, od lat związanego z Polonią Poraj. To między innymi dzięki jego działalności klub znalazł się w IV lidze i dobrze sobie w niej radzi.
Tytuł „Trenera Roku 2016” otrzymał Robert Majchrzak – selekcjoner Warty Zawiercie, który wprowadził tę drużynę do IV ligi. Warta – pod jego kierunkiem – jako beniaminek zaskoczyła wszystkich swą doskonałą dyspozycją i bardzo wysokim, drugim miejscem po pierwszej fazie rozgrywek. Klub z Zawiercia jest na najlepszej drodze do jeszcze wyższej klasy rozgrywkowej.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze