(Zawiercie) Decyzją komisji konkursowej nową dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu ma zostać… Bożena Gwizdek. To bardzo dziwna sytuacja, biorąc pod uwagę to, że jakiś czas temu została ona właśnie z tego stanowiska odwołana. Wielokrotnie na naszych łamach opisywaliśmy konflikt, który wstrząsnął PPP. Temat budził ogromne emocje. W maju ubiegłego roku Rada Powiatu Zawierciańskiego przyjęła jako zasadną skargę na ówczesną dyrektor poradni Bożenę Gwizdek. Skargę na dyrektorkę PPP w Zawierciu szerzej omawialiśmy w nr 19 Kuriera Zawierciańskiego w artykule pt. „W poradni stosuje się mobbing?” (06.05-12.05.2016r.). Co teraz zrobi Zarząd Powiatu i jak wybrnie z tego galimatiasu?
Przypomnijmy w skrócie: Bożena Gwizdek została odwołana ze stanowiska 15 czerwca ubiegłego roku uchwałą Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Uchwała ta rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Śląskiego uznana jednak została za nieważną. Powodem był między innymi brak okresu wypowiedzenia. 25 października ubiegłego roku w Sądzie Rejonowym w Zawierciu (Wydział Pracy) odbyły się rozprawy dwóch pracownic zwolnionych przez dyrektor Gwizdek dyscyplinarnie. Obie kobiety wróciły do pracy po zawarciu korzystnych ugód. Jak wskazywaliśmy we wcześniejszych tekstach, pracownice poradni zostały zwolnione 18 maja 2016 roku. Co ciekawe, dyrektorka poradni Bożena Gwizdek w tym dniu pojawiła się tylko na kilka godzin w pracy. Do 17 maja była na „L-4”, 19 maja znowu była chora. Wśród powodów rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia miało znaleźć się m.in. opuszczanie szkoleń w celu załatwiania prywatnych spraw, opuszczanie konferencji bez usprawiedliwienia tego u pracodawcy, wychodzenie z posiedzeń Rady Pedagogicznej, nieusprawiedliwianie nieobecności w pracy oraz niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków pracowniczych. W uzasadnieniu decyzji miał zostać stawiany między innymi zarzut „ujawniania i wykorzystywania w mediach” informacji. Choć zwolnione kobiety wróciły do pracy, po zawarciu korzystnych ugód w sądzie, pozostaje pytanie: jak teraz będą wyglądały ich relacje z dyrektorką?
TEŻ DOSTAŁA ODSZKODOWANIE
Jeszcze w lutym w Sądzie Rejonowym w Zawierciu odbyła się rozprawa, w czasie której zapadł wyrok o odszkodowanie, tym razem dla odwołanej w ubiegłym roku dyrektorki PPP. Od Poradni na rzecz powódki zasądzone zostało odszkodowanie w wysokości 16.755,90 zł brutto wraz z ustawowymi odsetkami. Tym samym sąd przyznał rację zwolnionej dyrektorce.
- Sąd odstąpił od obciążenia strony pozwanej kosztami sądowymi. W przedmiotowej sprawie Sąd uznał, iż został naruszony tryb odwołania z funkcji dyrektora określony w art. 38 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty – poinformował prezes Sądu Rejonowego w Zawierciu Paweł Cisowski.
Chodzi o sytuację, gdy organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
CO Z TYM KONKURSEM?
6 grudnia ubiegłego roku Zarząd Powiatu Zawierciańskiego zatwierdził wynik konkursu na stanowisko szefa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Zaakceptował tym samym kandydaturę Krystyny Koczur na dyrektora tej placówki. K. Koczur jest dyrektorką Przedszkola nr 8 w Zawierciu, a wcześniej pracowała w gminie Łazy, w przeszłości pełniła funkcję powiatowej radnej. Ale do powołania K. Koczur na stanowisko dyrektora PPP nie doszło.
- Pani Krystyny Koczur nie powołano na to stanowisko z powodu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, stwierdzającego nieważność uchwały, tym samym konkurs został unieważniony – wyjaśniają urzędnicy ze starostwa.
- Wobec uchwały Zarządu Powiatu Zawierciańskiego z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu zostało wszczęte postępowanie nadzorcze, które zakończyło się wydaniem w dniu 19 stycznia 2017 r. rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Śląskiego stwierdzającego nieważność omawianej uchwały – wyjaśniała jakiś czas temu Alina Kucharzewska ekspert ds. kontaktów z mediami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.
- Wspomniane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody nie zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Z informacji uzyskanych w Starostwie Powiatowym w Zawierciu wynika, że przygotowywane jest kolejne postępowanie konkursowe. Jednocześnie informuję, że rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego stwierdzające nieważność uchwały Zarządu Powiatu Zawierciańskiego z dnia 15 czerwca 2016 roku w sprawie odwołania Pani Bożeny Gwizdek ze stanowiska Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W dniu 1 marca 2017 r. odbyła się rozprawa, w wyniku której skarga Zarządu Powiatu Zawierciańskiego została oddalona. Wspomniany wyrok nie jest prawomocny, gdyż nie upłynął termin na wniesienie od niego skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego – dodała A. Kucharzewska.
NOWA, BYŁA, CZY OBECNA DYREKTOR?
Na początku marca komisja wybrała nowego dyrektora PPP, Bożenę Gwizdek. W skład komisji powołanej do wyboru dyrektora PPP wchodzili Marek Kowal (przewodniczący komisji, inspektor w Samodzielnym Referacie ds. Pracowniczych w Starostwie Powiatowym w Zawierciu), Małgorzata Machura (radna powiatowa), Tomasz Ślusarczyk (radny powiatowy), Zbigniew Martyniak (przedstawiciel Śląskiego Kuratora Oświaty), Agnieszka Skowron (przedstawiciel Śląskiego Kuratora Oświaty), Ewa Jakubiak-Więcław (przedstawiciel Śląskiego Kuratora Oświaty). Z ramienia rady pedagogicznej w komisji znalazły się Bożena Lauks, Aneta Śliwa-Dziwińska. Nie zabrakło również przedstawicieli związków zawodowych, wśród których znaleźli się Halina Baran (wiceprezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zawierciu), Anna Gacek (przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Zawierciu), Monika Skóbel (przewodnicząca Śląskiej Międzyzakładowej Komisji Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” w Czeladzi), Sergiusz Madejski (członek Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność 80” w Myszkowie).
- Komisja konkursowa powołana w sprawie wyboru dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wyłoniła kandydata na to stanowisko: panią Bożenę Gwizdek. Zgodnie z przepisami (…) po zakończeniu obrad komisji, przewodniczący komisji niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący o wyniku postępowania konkursowego oraz przekazuje temu organowi dokumentację postępowania konkursowego. Jeśli organ prowadzący zatwierdzi konkurs, kandydatowi zostaje powierzone stanowisko dyrektora. Dokumentacja postępowania konkursowego analizowana będzie na posiedzeniu Zarządu Powiatu Zawierciańskiego – informują urzędnicy ze starostwa w mailu wysłanym do naszej redakcji.
- Zarząd Powiatu na czele z panem starostą Wroną zwolnił panią dyrektor, więc powinien być konsekwentny w swoim działaniu, chyba że zmienił zdanie. Po tym wszystkim co działo się wokół poradni dobrze by było, gdyby dyrektorem został ktoś zupełnie niezwiązany z Zawierciem i wniósł do poradni długo już oczekiwane i konieczne zmiany – komentuje radny powiatowy Zbigniew Rok.
- To komisja bierze odpowiedzialność za wybór kandydata – wyjaśniał nam niedawno starosta Krzysztof Wrona.
– Biorąc pod uwagę przejście Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w perspektywie najbliższego roku pod administrację rządową, dalsza ocena pracy Poradni należeć będzie do nowego organu prowadzącego – mówił starosta.
Pełniącą obowiązku dyrektora w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu jest Joanna Śrubarczyk. Powierzone jej zostały obowiązki dyrektora na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy (do 15 kwietnia) czyli do czasu wyboru dyrektora w drodze konkursu.
15 marca punkt dotyczący zatwierdzenia kandydatury B. Gwizdek na stanowisko dyrektora PPP został zdjęty z porządku posiedzenia Zarządu Powiatu i będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu, czyli już 29 marca.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze