(Zawiercie) Czy zawierciańscy radni czytają uchwały i załączniki do nich przed głosowaniem? Takie pytanie nasuwa się po jednej z sesji. Jeszcze w ubiegłym roku przyjęte zostały nowe zasady stosowania ulg w przejazdach autobusami miejskimi. I tak z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać np. wychowankowie Państwowego Domu Dziecka. Problem w tym, że takowy nie istnieje. Jak wskazywał przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród, w Zawierciu nie funkcjonuje również nazwa Państwowy Zespół Orzekania ds. Osób Niepełnosprawnych.
- W związku z podjętą w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Miejską w Zawierciu uchwałą co do stosowania ulg w przejazdach na liniach komunikacji miejskiej, wykonywanych przez ZKM w Zawierciu, 4 stycznia zwróciłem się z pismem do prezydenta – wskazał w czasie jednej z sesji przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród.
- Zwracam się z prośbą o przygotowanie poprawionego projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen za przewóz osób środkami komunikacji miejskiej oraz stosowania ulg w przejazdach na liniach komunikacji miejskiej wykonywanych przez Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o. o. w Zawierciu – napisał do władz miasta przewodniczący.
Wątpliwości budziły niektóre zasady stosowania ulg na liniach komunikacji miejskiej. I tak do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach uprawnione są „Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osoby całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji w tym ociemniali oraz ich przewodnicy w trakcie przejazdu na podstawie legitymacji wydanej przez Państwowy Zespół Orzekania ds. Osób Niepełnosprawnych lub orzeczenia lekarza orzecznika ZUS łącznie z dokumentem z fotografią stwierdzającą tożsamość osoby. Przez opiekuna lub przewodnika należy rozumieć jedynie osobę pełnoletnią, a w przypadku przewodnika niewidomej osobę, która ukończyła 13 lat”.
Czy zamiast określenia Państwowy Zespół Orzekania ds. Osób Niepełnosprawnych w załączniku do uchwały o ulgach nie powinno znaleźć się sformułowanie Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności? Na tym niestety nie koniec wpadek. W innym punkcie załącznika znalazł się zapis, że do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach uprawnieni są wychowankowie Państwowego Domu Dziecka w Zawierciu na podstawie legitymacji wydanej przez PDD.
- Nie ma już Państwowego Domu Dziecka i związku z tym nie może on wydać legitymacji do korzystania z bezpłatnych przejazdów – powiedział Paweł Kaziród.
Nasuwa się pytanie, na jakiej podstawie osoby niepełnosprawne korzystają teraz z darmowych przejazdów? Zwracał na to uwagę przewodniczący.
- Oczywiście to także pomyłka nas radnych, że taką uchwałę przyjęliśmy, ale dostaliśmy ten załącznik w ostatniej chwili – mówił przewodniczący.
- Należałoby ten błąd naprawić jak najszybciej, bo na jakiej podstawie teraz osoby niepełnosprawne korzystają z ulg? Na podstawie tej uchwały? Na podstawie takiej legitymacji wydanej przez Państwowy Zespół Orzekania ds. Osób Niepełnosprawnych, gdzie taka instytucja nie istnieje? Czy teraz jeżdżą bezpłatnie, czy nie jeżdżą (osoby niepełnosprawne – przyp. red.)? A jeżeli tak, to czy nie jest to naruszenie w tym momencie dyscypliny finansów publicznych? – pytał Paweł Kaziród.
Wysłaliśmy do magistratu szereg zapytań: Skąd wzięły się błędy w załączniku do uchwały? Kto przygotowywał treść tego załącznika? Śladem interpelacji Pawła Kaziroda, na jakiej podstawie osoby niepełnosprawne korzystają teraz z darmowych przejazdów? Czy obecnie osoby takie jeżdżą autobusami ZKM-u bezpłatnie, czy nie? A jeżeli tak, to czy nie jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Skąd w załączniku do uchwały wzięło się określenie „wychowankowie Państwowego Domu Dziecka w Zawierciu”? Jak poprawnie powinna brzmieć ta nazwa? Czy inicjatorom uchwały chodziło o Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Zawierciu, czy może o określone placówki wchodzące w skład CAPOW? Jeżeli chodziło o określone placówki wchodzące w skład CAPOW, to o jakie? Ilu wychowanków nieistniejącego Państwowego Domu Dziecka w Zawierciu korzysta z ulg? Wychowankowie, których placówek Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Zawierciu korzystają z ulg na przejazd autobusami i na jakiej podstawie? Czy wobec błędów w załączniku ulgi obowiązują?
- Uchwała jest w obiegu prawnym. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli urzędu, zostanie ona znowelizowana najprawdopodobniej w maju, po tym, jak zakończy się analiza funkcjonowania komunikacji miejskiej w Zawierciu. W ramach tego przeglądu weryfikowane są również ulgi dla mieszkańców. Wówczas wprowadzone zostaną również zapisy adekwatne do obecnych nazw instytucji. Trudno wskazać, dlaczego w uchwale pojawiły się takie zapisy. Dokument był m.in. konsultowany, omawiany przez komisje, a następnie uchwalony przez radę. Uchwała obowiązuje, a mieszkańcy mogą korzystać z należnych im ulg, ponieważ obecnie funkcjonujące instytucje, to następcy prawni tych jednostek, które są wymienione w uchwale – wyjaśniał Łukasz Czop rzecznik prasowy zawierciańskiego magistratu.
Jak wskazywaliśmy we wcześniejszych tekstach, 2017 rok przyniósł zmiany ulg w zakresie przejazdów autobusami Zakładu Komunikacji Miejskiej. Mieszkańcy wyrażali swoje niezadowolenie, a radni Zawiercia zastanawiali się nad darmową komunikacją dla wszystkich mieszkańców. Pomysł zgłosiła radna Ewa Mićka.
W wyniku uchwały, jaką Rada Miejska w Zawierciu podjęła na listopadowej sesji, zniknęła ulga polegająca na darmowych przejazdach dla rodzin (małżonków, dzieci) pracowników ZKM. Nieodpłatnie przestały też podróżować osoby pomiędzy 70. a 75. rokiem życia (teraz seniorzy w tym przedziale wiekowym mogą zakupić tzw. bilet stałej jazdy - półroczny kosztuje 70 zł, a roczny 120 zł). Decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem zawiercian, głównie seniorów, którzy zgłaszali się do naszej redakcji, wyrażając oburzenie z odebranego im przywileju darmowej jazdy.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze