Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 1 lutego 2025 12:48
Reklama
Reklama

W SZPITALU POWSTANIE PODODDZIAŁ KARDIOLOGICZNY?

(Zawiercie) Już od około dwóch lat trwa dyskusja powiatowych radnych na temat utworzenia w zawierciańskim szpitalu oddziału kardiologicznego. Co dziś zostało z ambitnych planów? Inwestycja jest potrzebna dla pacjentów z Zawiercia i okolic. Ostatnio zrobiło się głośno o nowym pomyśle, by w ramach oddziału wewnętrznego utworzyć pododdział kardiologiczny. W tej sprawie jest jednak nadal wiele niewiadomych. Czy tym razem pomysł wypali? Bardzo liczą na to pacjenci.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Już od około dwóch lat trwa dyskusja powiatowych radnych na temat utworzenia w zawierciańskim szpitalu oddziału kardiologicznego. Co dziś zostało z ambitnych planów? Inwestycja jest potrzebna dla pacjentów z Zawiercia i okolic. Ostatnio zrobiło się głośno o nowym pomyśle, by w ramach oddziału wewnętrznego utworzyć pododdział kardiologiczny. W tej sprawie jest jednak nadal wiele niewiadomych. Czy tym razem pomysł wypali? Bardzo liczą na to pacjenci.

 

Jeszcze pod koniec 2015 roku pisaliśmy o tym, że w pomieszczeniach po oddziale laryngologicznym miał powstać oddział kardiologiczny. Miał on pełnić rolę delegatury Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Z. Religi. Jak wskazywali wtedy urzędnicy ze starostwa za cały proces leczniczy i zabiegowy odpowiedzialni mieli być kardiolodzy z zabrzańskiej placówki, którzy uchodzą za najlepszych lekarzy specjalistów w kraju.

 

Starosta Krzysztof Wrona planował utworzyć w szpitalu oddział kardiologiczny przy współpracy ze ŚCCS w Zabrzu. Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala (znany kardiochirurg, były minister zdrowia) razem ze starostą i członkiem zarządu powiatu Marią Milejską wizytowali nawet zawierciańską lecznicę. M. Zembala pojawił się także na otwarciu zawierciańskiego SOR-u.  Pomysł jednak upadł, gdy NFZ rażąco obciął wycenę procedur kardiologicznych. Właśnie z tego powodu z prowadzenia oddziału kardiologicznego wycofała się firma AHP prowadząca taki oddział w Myszkowie. Często trafiali tam pacjenci z terenu Zawiercia. AHP zrezygnowało jednak z prowadzenia kardiologii w Myszkowie ponieważ przez 3,5 roku NFZ nie zapłacił za ani jeden wykonany tam zabieg. Podawany powód był zawsze ten sam: brak kontraktu.

 

Gdy zaczęto mówić o zamiarach utworzenia oddziału kardiologii w Zawierciu, urzędnicy ze starostwa nie odpowiedzieli czy planowany oddział będzie inwestycją powiatu. Czy powiat chce korzystać z usług firm zewnętrznych w zakresie świadczenia usług medycznych na oddziale kardiologii? Czy pomieszczenia po byłym oddziale laryngologicznym zostaną wydzierżawione?

 

Więcej na ten temat można przeczytać na kurierzawiercianski.pl w artykule „Zamiast laryngologii będzie kardiologia”.

 

W czasie marcowej sesji Maria Milejska z zarządu powiatu zasugerowała, że w sprawie oddziału kardiologicznego na pierwszym etapie prowadzone były rozmowy z Radą Miejską w Zawierciu.

 

- Nie dostaliśmy akceptacji do współfinansowania tego zadania – powiedziała.

 

- Rozmawialiśmy z Zabrzem później i nie tak dawno zmieniono wycenę procedur, jeżeli chodzi o kardiologię inwazyjną. W związku z tym też były pewne problemy w klinice związane z finansami i trudno im było podjąć decyzję o zainwestowaniu u nas w Zawierciu – wspominała.

 

- Odbywały się spotkania w sprawie utworzenia oddziału kardiologicznego. Gmina Zawiercie wyraziła chęć pomocy finansowej, jeżeli chodzi o utworzenie w szpitalu takiego oddziału. Nie ustalono, jakiej wysokości miałaby być ta pomoc. Z tego co wiem rozmowy zostały przerwane, ponieważ zmieniło się kontraktowanie – przypomina przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród.

 

POJAWIŁA SIĘ NOWA SZANSA

 

Niedawno w serca powiatowych radnych i pacjentów na nowo wlana została kropelka nadziei. Jak potwierdziła dyrektorka szpitala Anna Pilarczyk-Sprycha jest szansa na utworzenie tym razem pododdziału kardiologii w zawierciańskiej lecznicy.

 

- Czy oddział kardiologii zostanie w końcu utworzony, czy nie? Chciałbym uzyskać informację, dlaczego podjęliśmy jednak taką decyzję, że otwieramy pododdział w tym zakresie? – pytał Rafał Krupa.

 

- Postanowiliśmy z oddziału wewnętrznego, który ma 83 łóżka wydzielić 10 łóżek kardiologicznych. Są one potrzebne nie tylko dla pacjentów powiatu zawierciańskiego, ale również powiatu myszkowskiego – zaznaczyła dyrektor szpitala Anna Pilarczyk-Sprycha.

 

- Na dawnym oddziale laryngologicznym w tej chwili trwają prace architektoniczne i szacunkowe. Chcemy wydzielić z oddziału wewnętrznego 20 miejsc, przy czym 10 miejsc będzie kardiologicznych. (…) Chcemy zabezpieczyć pacjenta w tę usługę, której do tej pory nie było. Już zdobyliśmy pierwsze środki na kardiomonitory – dodała.

 

30 marca pytaliśmy dyrektorkę zawierciańskiej lecznicy, kiedy powstanie pododdział kardiologiczny? Z jakich źródeł będzie finansowana ta inwestycja? Jak będzie wyglądało to finansowanie? Ile będzie kosztowało szpital powstanie takiego pododdziału? Na czym będzie polegała modernizacja szpitala? Czy i jakie inwestycje będą wykonywane na dawnym oddziale laryngologicznym?

 

Jak poinformowali przedstawiciele szpitala, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił konkurs unijny (działanie „Infrastruktura ochrony zdrowia”, RPO Województwa Śląskiego), w ramach którego można przeprowadzić prace remontowo-budowlane, zakupić aparaturę i sprzęt medyczny oraz wyposażyć oddziały szpitala.

 

- Wśród obszarów medycznych objętych projektem wyróżnia się m.in. choroby układu krążenia. Szpital Powiatowy w Zawierciu przygotowuje projekt uwzględniający wyremontowanie i doposażenie określonych oddziałów - w tym pododdziału kardiologicznego (85% wartości projektu pokrywają fundusze europejskie, pozostałe 15% - to nasz wkład własny) – wyjaśniła dyrektor A. Pilarczyk-Sprycha.

 

W kolejnym mailu prosiliśmy o doprecyzowanie, ile szacunkowo może kosztować stworzenie w naszym szpitalu pododdziału kardiologicznego? Czy i jakie inwestycje będą lub są wykonywane na dawnym oddziale laryngologicznym? Chcieliśmy wiedzieć, gdzie będzie mieścił się pododdział kardiologiczny i czy będzie tam, gdzie kiedyś oddział laryngologiczny?

 

- Jeżeli planują Państwo wydzielić z oddziału wewnętrznego 20 miejsc i powstanie 10 miejsc kardiologicznych, to na co przeznaczonych zostanie kolejnych 10 miejsc? - pytaliśmy.

 

- Nie ulega wątpliwości, iż utworzenie pododdziału kardiologicznego jest niezbędne, aby zabezpieczyć potrzeby zdrowotne mieszkańców naszego powiatu. W planie jest wydzielenie z oddziału wewnętrznego, który ma 83 łóżka, 20 miejsc. 10 miejsc będą stanowiły łóżka kardiologiczne, pozostałe 10 to łóżka internistyczne. Czynimy starania, aby stopniowo pozyskiwać już niezbędny sprzęt. M.in. dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia mamy już kardiomonitory. Na tę chwilę jest jednak za wcześnie, aby przedstawić ostateczny kształt zmian. Zespół pracowników szpitala wciąż dopracowuje projekt, który obejmuje m.in. świadczenie usług w zakresie leczenia chorób układu krążenia – czytamy w odpowiedzi Anny Pilarczyk-Sprychy.

 

CHCĄ UMOWY Z ZABRZEM

 

- Jeżeli chodzi o kardiologię inwazyjną, ma ona to do siebie, że działania muszą zostać wykonane natychmiast, tu się liczą sekundy. (…) Trudno podpisać na kardiologię inwazyjną umowę z Zabrzem, bo droga jest tak długa, różne rzeczy mogłyby się podczas tego transportu dziać – zaznaczyła w czasie marcowej sesji Maria Milejska.

 

Wiele wskazuje na to, że jeżeli pododdział powstanie, to w nagłych przypadkach pacjenci będą przewożeni na najbliższe kardiologie inwazyjne (do Dąbrowy Górniczej, Sosnowca).

 

- W pozostałym zakresie leczenia chorób serca (chodzi między innymi o kwalifikację do leczenia klinicznego) podpiszemy umowę o współpracy z Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam będą konsultowani pacjenci z terenu naszego powiatu – dodała w rozmowie telefonicznej M. Milejska.

 

- Idziemy w tym kierunku, żeby utworzyć taki pododdział (kardiologiczny - przyp. red.) i to jest taki początek. Jeżeli pojawi się jakakolwiek szansa, uzyskamy środki pójdziemy dalej, żeby tę kardiologię rozwijać – mówiła w czasie sesji M. Milejska.

 

Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama