(Zawiercie) W czwartek 7 września odbył się uroczysty Jubileusz 55-lecia działalności Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Na galę przybyło wielu gości, m.in. przedstawiciele władz samorządowych z terenu całego powiatu, pracownicy szpitala, reprezentanci ministerstwa i posłowie. Podczas uroczystości przybliżono historię zawierciańskiej placówki oraz uhonorowano pracowników lecznicy i osoby zasłużone dla jej rozwoju. Galę uświetnił występ zespołu „Śląsk”, a obchodom 55-lecia szpitala towarzyszyła wystawa dotycząca jego działalności oraz prelekcja na temat wyzwań, z którymi mierzy się służba zdrowia.
Jubileusz odbył się w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu. Galę poprowadzili Karolina Matuszewska oraz Michał Wiśniewski – znany wokalista, lider grupy Ich Troje. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pracownicy zawierciańskiego szpitala, przedstawiciele poszczególnych gmin oraz powiatu zawierciańskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz Ministerstwa Zdrowia.
Jako pierwsza głos zabrała dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Anna Pilarczyk-Sprycha, która uhonorowała wszystkich tych, którzy zaangażowani byli w tworzenie i budowanie szpitala, a których nie ma już wśród nas, prosząc zebranych o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.
- Wszyscy dobrze wiemy jak cenne jest zdrowie, dlatego my - ludzie związani ze służbą zdrowia - mamy poczucie jak wielka ciąży na nas odpowiedzialność, co to znaczy być odpowiedzialnym za zdrowie mieszkańców powiatu i wszystkich, którzy trafiają do naszej placówki; co znaczy być zawsze gotowym, aby nieść profesjonalną, szybką i skuteczną pomoc. Nasz szpital służy społeczeństwu nieprzerwanie od 55 lat. Trudno policzyć ilu pacjentów przewinęło się przez oddziały, zresztą nie o liczby tutaj chodzi, ważniejsze jest to, aby mieszkańcy powiatu wiedzieli, że jesteśmy na posterunku 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha. Dyrektor szpitala podziękowała wszystkim pracownikom za wytrwałość i zaangażowanie, jakimi wykazują się w codziennej pracy.
Następnie głos zabrali samorządowcy, a wśród nich członek zarządu powiatu Maria Milejska, przewodniczący rady powiatu Jarosław Kleszczewski oraz przewodniczący rady miejskiej Paweł Kaziród.
- Myślę, że chęć poznawania człowieka i jego wnętrza jest motorem postępu (…). Jakże wielkiej trzeba odporności psychicznej, jakże wielkiej wiedzy, jakże wiele ciepła, jakże wiele zrozumienia w sytuacjach, w których się znajdujecie – mówił do pracowników szpitala starosta Krzysztof Wrona. W swym przemówieniu nawiązał on również do pomocy, jaką samorząd niesie szpitalowi w ramach swoich możliwości. Podkreślając wagę i trud pracy w takich placówkach jak Szpital Powiatowy w Zawierciu, wspomniał również o kłopotach z jakimi wciąż mierzy się polska służba zdrowia.
Podczas uroczystości zaprezentowano krótki film ukazujący zawierciańską placówkę „od podszewki” oraz przybliżono historię szpitala. Do 1961 roku w Zawierciu funkcjonowały dwa szpitale – przy ul. Okólnej oraz przy ul. Pastewnej. Ze względu na to, że placówki te nie zabezpieczały w wystarczającym stopniu potrzeb mieszkańców, podjęto decyzję o budowie szpitala przy ul. Miodowej. Prace zostały zakończone w styczniu 1962 roku, po czym rozpoczęło się przenoszenie istniejących oddziałów ze szpitala przy ul. Okólnej do budynku przy ul. Miodowej. Pierwsze oddziały, które zostały w całości przeniesione to oddział wewnętrzny i chirurgiczny, wyposażono wówczas również blok operacyjny. W 1962 roku szpital dysponował 470 łóżkami. Dzisiaj w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu jest 14 oddziałów, 12 poradni specjalistycznych oraz pracownie i zakłady. Każdego roku szpital udziela pomocy blisko 40 tysiącom pacjentów. Od ponad dwóch lat funkcjonuje w pełni wyposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy. Rok temu zakończona została termomodernizacja szpitala. Placówka na bieżąco zakupuje nowoczesny sprzęt – w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w szpitalu pojawił się m.in. dermatrom, nowe stoły operacyjne oraz mikroskop operacyjny, który służy oddziałowi okulistycznemu.
Po części prezentującej bieżącą działalność szpitala głos zabrali zaproszeni goście, m.in. posłanki Barbara Chrobak i Barbara Dolniak oraz Beata Cholewka – dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.
- Myślę, że to jest bardzo dobre miejsce, by podkreślić rolę tej profesji (pielęgniarstwa – przyp. red.), właśnie w tym miejscu jakim jest szpital w Zawierciu. Jestem tutaj, ponieważ zostałam zaproszona przez panią dyrektor, za co bardzo serdecznie dziękuję. Pojawiłam się tutaj też dlatego, że z tym miejscem jestem szczególnie związana w sposób rodzinny i też nieco w sposób zawodowy. Kiedy skończyłam liceum medyczne właśnie w Zawierciu, to w tym szpitalu stawiałam swoje pierwsze kroki zawodowe (…). Zaczynałam na Miodowej 14 w Zawierciu, a skończyłam na Miodowej 15 w Warszawie. Pracuję w Ministerstwie Zdrowia i z tego miejsca mam okazję pracować na rzecz tej grupy zawodowej (pielęgniarek – przyp. red.) – mówiła Beata Cholewka podkreślając jak ważna i istotna jest rola pielęgniarek w polskiej służbie zdrowia oraz zachęcając wszystkie osoby pracujące w tym zawodzie, by współpracowały ze sobą oraz by walczyły o swoje prawa, nie dając się „zepchnąć w kąt”.
Podziękowania za zaangażowanie oraz pracę na rzecz szpitala otrzymali pracownicy oraz przedstawiciele samorządu. Nie zabrakło jubileuszowego tortu oraz odśpiewania „sto lat”.
Po krótkiej przerwie zebrani mieli okazję obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Na korytarzach Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” zorganizowana została wystawa fotograficzna ukazująca 55 lat działalności zawierciańskiej lecznicy, pojawiły się też stoiska medyczne. Obchody zakończone zostały prelekcją pt. „Zdrowie a cywilizacja – wyzwania dla służby zdrowia XXI wieku.
Patronat honorowy nad jubileuszem szpitala objęli m.in. Ministerstwo Zdrowia, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
Edyta Superson
Napisz komentarz
Komentarze