Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 22:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich objeżdża Śląsk

(Katowice) Od 10 lat działa Biuro Terenowe RPO w Katowicach, które swym zasięgiem obejmuje woj. śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Spotkanie z RPO Adamem Bodnarem w sali rady wydziału, Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim było pierwszym z serii spotkań RPO ze środowiskami naukowymi, społecznymi na Śląsku. 20.X rzecznik A. Bodnar kończy cykl spotkań w Częstochowie o godz. 12 w Ośrodku Promocji Kultury Gaudemater.
Podziel się
Oceń

(Katowice) Od 10 lat działa Biuro Terenowe RPO w Katowicach, które swym zasięgiem obejmuje woj. śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Spotkanie z RPO Adamem Bodnarem w sali rady wydziału, Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim było pierwszym z serii spotkań RPO ze środowiskami naukowymi, społecznymi na Śląsku. 20.X rzecznik A. Bodnar kończy cykl spotkań w Częstochowie o godz. 12 w Ośrodku Promocji Kultury Gaudemater.

 

W jakich sprawach interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich? Choćby w sprawie przewlekłości rozstrzygania spraw o zwrot tzw. „mienia zabużańskiego”. RPO uznał, że rozpatrywanie ich przez 8-10 lat to zdecydowanie zbyt długo. Dyr. biura terenowego w Katowicach dr Aleksandra Wentkowska, (biuro w Katowicach przez 10 lat przyjęło ok. 10 tys. interwencji) wysłało 20 tys. pism a do ok. 700 spraw przystąpiło z urzędu. Ciekawą sprawą na Śląsku była interwencja w Katowicach, gdzie na jednym z osiedli mieszkaniowych masowo zakładano przyjezdnym blokady na koła, których zdjęcie było później kosmicznie drogie. Wątpliwości budziło również to, że informacje o możliwości zakładania blokad były mylące. A taki problem może zdarzyć się nie tylko w Katowicach. Do biura RPO w Katowicach zwracają się zwykli ludzie z tysiącami spraw.

 

Ale nietrudno zauważyć, że intensywny cykl spotkań RPO z mieszkańcami, naukowcami, prawnikami nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce odbywa się w czasie, gdy RPO Adam Bodnar wykonując rzetelnie swoją pracę poszedł mimowolnie na zderzenie z władzą. Taka zresztą podstawowa rola Rzecznika Praw Obywatelskich: bronić obywatelka przed władzą, gdy prawa obywatelskie władza próbuje nam ograniczać lub je łamie. Że RPO Adam Bodnar jest na kolizyjnym kursie z rządem PiS czuć było po kilku nieco żartobliwych, ale oddających problem wypowiedziach. Jak powiedział Prorektor UŚ dr. hab. prof. Tomasz Pietrzykowski „Być może w następnych latach RPO będzie miał jeszcze więcej skarg niż do tej pory”. Dziekan WPiA UŚ powiedział z kolei, że „im więcej interwencji RPO tym gorzej działa Państwo”.

 

My mieliśmy okazję zadać RPO Adamowi Bodnarowi jedno pytanie, też zdecydowanie odnoszące się do bieżącej polityki: Za dwa lata kończy się pańska kadencja jako Rzecznika Praw Obywatelskich. Obserwując zmiany w Polsce, zmierzające do ograniczenia wolności obywatelskich, bezpośrednie ataki na pana jako RPO np. ze strony Wiceministra Sprawiedliwości Patryka Jakiego, nie obawia się pan, że będzie ostatnim RPO w Polsce? Że kolejny będzie służył władzy, nie obywatelom?

 

Adam Bodnar odpowiedział wymijająco, nieco filozoficznie: - Boje Obawy są takie, że w Polsce nie ma lekarzy geriatrów. Byłem dzisiaj w szpitalu geriatrycznym w Katowicach, absolutnie wspaniałym. Ale mamy tylko 2,5 łóżka geriatrycznego na 100.000 mieszkańców, a powinniśmy mieć 25. Gdy powinniśmy mieć ok. 800 lekarzy geriatrów, a mamy dwustu. Dlaczego tak mówię? Odpowiem panu w sposób równie filozoficzny: moją obawą jest to, że w Polsce nie są przestrzegane prawa i wolności obywatelskie. Jest mnóstwo dziedzin, którymi zajmuję się każdego dnia i widzę, że system nie działa. Czy to opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, przemoc policji, prawo do ochrony zdrowia. Dlatego każdego dnia staram się udowadniać swoją pracą, że jestem obywatelom potrzebny.

 

- Ładnie to brzmi, ale wszedł pan jednak na kurs kolizyjny z obecną władzą.

 

RPO: - Nie mogę mieć wpływu na to, w jaki sposób politycy interpretują moje działania, które opierają się na dobrzej wierze i trosce o standardy praw obywatelskich.

 

TVP 3 „pytania  z tezą”

 

Dziennikarz TVP 3 Katowice w stylu „dobrej zmiany” zapytał RPO Adama Bondara czy zamierza interweniować w sprawach takich wypowiedzi jednego z opozycjonistów, że za min. Macierewiczem powinno się chodzić z „kałachem”. Adam Bodnar zauważył, że to „pytanie z tezą”, odpowiedział uprzejmie, że minister ma o wiele większy zakres narzędzi do interwencji niż RPO. Dziennikarz „dobrej zmiany” dociskał, że przecież „kałach” „Macierewicz”. Stałem z boku i patrzyłem na biednego dziennikarza, któremu jakiś komisarz polityczny w TVP kazał pewnie atakować RPO Bodnara, więc atakuje. Ale widać było zdenerwowanie, bo głupio jest publicznie robić z siebie….  To dość stary zawód. Tą sieczkę propagandową jaką widać w Wiadomościach TVP1 krytykują już nawet prawicowe media, którym nikt rozumu nie odebrał. Widać, że TVPiS dotarło do regionów. To zresztą mnie - jako „dysydenta” nie dziwi. Jedna z dziennikarek TVP Katowice dostała naganę, że puściła moją wypowiedź. Biedna, była już z nowego nadania i nie wiedziała, że Jarosław Mazanek jest na liście osób, których w TVP Katowice nie wolno pokazywać. Bo jak wytłumaczył mi już były dziennikarz TVP3 „to nie wiedziała, że nie pokazuje się ludzi z opozycji, KOD-erów, itp.?” Oczywiście lista osób których nie wolno pokazywać w „publicznej” TVP Katowice nigdzie nie wisi na korytarzu. Ma być w głowach posłusznych dziennikarzy.

 

Jarosław Mazanek

 


Rzecznik Praw Obywatelskich objeżdża Śląsk

Rzecznik Praw Obywatelskich objeżdża Śląsk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama