Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 02:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PO 5 LATACH POLICJANCI WRÓCILI DO PORĘBY

(Poręba) Przy ul. Chopina 1 w Porębie, w ubiegły czwartek 19 października uroczyście otwarto posterunek policji. To historyczny dzień dla mieszkańców tego miasteczka. Po 5 latach przerwy znowu będą mieć na miejscu stróżów prawa.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Przy ul. Chopina 1 w Porębie, w ubiegły czwartek 19 października uroczyście otwarto posterunek policji. To historyczny dzień dla mieszkańców tego miasteczka. Po 5 latach przerwy znowu będą mieć na miejscu stróżów prawa.

 

- Posterunek policji w Porębie istniał jeszcze w okresie międzywojennym. Do 1939 roku był jednym z 13 posterunków, które podlegały pod powiat zawierciański. W okresie powojennym posterunek w Porębie również istniał, początkowo przy ulicy Zakładowej, a od lat 70-tych przy ulicy Chopina. 30 września 2012 został zamknięty i dzisiaj po 5 latach, dzięki staraniom władz samorządowych i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ponownie otworzony – mówił insp. Ryszard Skowroński – komendant KPP w Zawierciu

 

Posterunek policji ma swoją siedzibę w budynku należącym do gminy przy ulicy Chopina 1. Warunkiem otwarcia jednostki był gruntowny remont i przystosowanie budynku do pracy policji. W tegorocznym budżecie gminy uwzględniono zatem modernizację obiektu.

 

W budynku została odnowiona elewacja, pokrycie dachu, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, położono nowe wylewki podłogowe i gładzie gipsowe. Konieczna była także wymiana instalacji elektrycznej, odgromowej i teleinformatycznej w całym obiekcie.

 

Na remont z gminnej kasy wydano ok. 500 tys. zł.

 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców Poręby czuwa czterech funkcjonariuszy patrolowo-interwencyjnych, dwóch dzielnicowych oraz kierownik zarządzający posterunkiem asp. sztab. Tomasz Kmita.

 

Uroczyste otwarcie posterunku rozpoczęło się wręczeniem kluczy. Burmistrz Poręby Ryszard Spyra przekazał klucze do obiektu kierownikowi posterunku. Natomiast insp. Piotr Kucia, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach wręczył kluczyki do radiowozu.

 

Ks. Lucjan Nowakowski, kapelan policji wspólnie z ks. prałatem Andrzejem Michalakiem oraz ks. proboszczem Jerzym Kulisiem dokonał uroczystego poświęcenia budynku przy Chopina 1.

 

- To mieszkańcy są adresatem naszych wszystkich wysiłków. Naszym celem było to, aby powstała jednostka policji w Porębie, służyła wam, zapewniała bezpieczeństwo dla waszego życia i zdrowia, bezpieczeństwo publiczne w mieście. Taka jest istota działania samorządu i wszystkich służb publicznych, że one mają wspólnie pracując przyczyniać się do poprawy warunków życia społeczeństwa. Jest mi niezmiernie miło, bo jest to dzień wielkiej satysfakcji dla mnie. Cieszę się, że udało mi się tak szybko zrealizować jeden z ważniejszych celów, które sobie wyznaczyłem jako burmistrz 3 lata temu obejmując stanowisko. Jako były funkcjonariusz policji miałem świadomość tego, jak ważną rzeczą jest zapewnienie tego bezpieczeństwa dla mieszkańców, dlatego też robiłem wszystko, aby do tego doprowadzić. Ale nie przypisuję sukcesów tylko swoim działaniom, bo do tego, że ten posterunek dzisiaj jest otwierany przyczyniła się też Rada Miasta oraz mieszkańcy Poręby, bo to dzięki temu, że mieszkańcy tak cierpliwie znoszą niedogodności programu naprawczego pozwoliło to wygospodarować pieniądze, które mogliśmy przeznaczyć na rewitalizację budynku, co było podstawowym elementem przywrócenia posterunku. Zatem to jest nasz wspólny sukces drodzy mieszkańcy – mówił burmistrz Ryszard Spyra.

 

Burmistrz służbie więziennej złożył także podziękowania za nieodpłatną pracę osób osadzonych w zakładzie karnym w Ciągowicach, które wykonały większość prac remontowych. Zadeklarował również wsparcie policji ze strony gminy.

 

Insp. Piotr Kucia na koniec części oficjalnej dodał, że posterunek w Porębie jest trzecim przywróconym w województwie śląskim, a kolejnym będzie posterunek policji w Kroczycach.

 

Uroczystość otwarcia posterunku uświetnił występ uczniów i przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porębie. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci zaprezentowały program artystyczny, który z nutą humoru, a zarazem realizmu przedstawił ciężką pracę policjantów. Młodzi artyści za wspaniałe „dzieło artystyczne” zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia ze wzruszeniem podziękował dzieciakom za inscenizację i wręczył młodym artystom wraz z burmistrzem pamiątkowe opaski odblaskowe i słodkie upominki. Uroczystości towarzyszyły również dwie wystawy. Jedna z nich powstała we współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury z mł. insp. Pawłem Dratwińskim, naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wystawa powstała dzięki prywatnej kolekcji mł. insp. Dratwińskiego. Można było zobaczyć m.in. umundurowanie i odznaki policyjne z różnych stron świata.

 

Natomiast druga wystawa zatytułowana była „Posterunek Policji w Porębie Mrzygłodzkiej w latach 1919-1939”, to fragment historii lokalnej, prezentujący zbiory Zdzisława Kluźniaka, członka Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej. Wystawy nadal są dostępne dla odwiedzających w godzinach otwarcia domu kultury.

 

Na dzień przed otwarciem posterunku Urząd Miasta poinformował media, że w uroczystości weźmie udział i posterunek otworzy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Jednak można przypuszczać, że to był blef, bo minister na uroczystości się nie pojawił.

 

Ewelina Kurzak

 


PO 5 LATACH POLICJANCI WRÓCILI DO PORĘBY

PO 5 LATACH POLICJANCI WRÓCILI DO PORĘBY


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama