Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 16:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PŁONĄ SKŁADOWISKA ODPADÓW. My też je mamy u siebie

(Powiat Myszkowski, Powiat Zawierciański) Od kilku tygodni przez Polskę przetacza się fala pożarów legalnych i nielegalnych składowisk z odpadami. W większości nie są to pożary wysypisk śmieci, lecz składy gdzie odpady i surowce są przechowywane w celu dalszego przerobu. Tak przyjęte odpady przedsiębiorca może przechowywać do 3 lat. Praktyka pokazuje jednak, że pożary, o których strażacy wprost mówią, że wyglądają na celowe podpalenia, to sposób na pozbycie się drogich w utylizacji śmieci i ogromny zysk.
Podziel się
Oceń

W powiecie zawierciańskim też takich zagrożeń nie brakuje. Od lat borykamy się z problemem nielegalnie składowanych odpadów, magazynów z chemikaliami, jak ujawniony w marcu na terenie Przędzalni Przyjaźń. Syndyk wynajęła magazyn szemranej firmie, do hal trafiły setki beczek z nieznanymi substancjami. A miasto ma problem.

Służby kontrolują firmy obracające odpadami

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole firm gospodarujących odpadami, zwłaszcza gromadzących je w dużych ilościach. Więc strażacy chętniej i częściej sprawdzają firmy gospodarujące odpadami. Ale te działające legalnie.
Mieliśmy 1 wielki pożar

W Myszkowie kilka lat temu doszło do wielkiego pożaru hali przerobu odpadów firmy VIG na Światowicie. Ale pożar hali VIG-u nie może być porównywany z falą pożarów składowisk. Wtedy w Myszkowie pożar miał przyczynę w awarii maszyny, od której zajęły się surowce do przerobu. Ubezpieczyciel wypłacił firmie odszkodowanie, a VIG wkrótce odbudował halę przemysłową na terenach przy wlocie do Myszkowa. Za to już w Zawierciu niewiele brakowało i mielibyśmy sytuację identyczną do fali pożarów, które przetaczają się przez kraj. Na terenie Przędzalni Przyjaźń firmy wynajmują hale lub teren, zwożą odpady. 7 marca policjanci, inspektorzy WIOŚ i strażacy zabezpieczali chemikalia składowane w hali fabrycznej. Nieoficjalnie mówiło się wtedy, że szybka akcja służb nastąpiła po przeciekach, że magazyn wkrótce może się zapalić. Urzędy wydają decyzje, prokuratura prowadzi śledztwo. Czyli standard. Chemikalia są tam gdzie były.

Zorganizowana przestępczość?

Prezydent Bytomia, miasta które też boryka się, jak wiele innych z nieuczciwymi firmami wykorzystującymi niespójne przepisy zaapelował do Premiera RP o pilne zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejszą kontrolę i ostrzejsze karanie nieuczciwych firm gospodarujących odpadami: - Proponujemy zmiany w prawie, polegające m.in. na przyznaniu samorządom większych kompetencji kontrolnych wobec firm, oraz możliwości ingerencji w ich działalność, jeśli będzie ona uciążliwa dla otoczenia - mówił prezydent Bytomia Damian Bartyla dla GW.

O tym, że to problem zorganizowanej przestępczości mówił Dariusz Woźnicki (też dla GW) były szef CBŚ, że to proceder, który ma znamiona przestępczości zorganizowanej.

W tym kontekście pisaliśmy już wiele razy w ostatnich latach, że rynek odpadów oprócz uczciwych przedsiębiorców jest w dużej części opanowany przez firmy nieuczciwe, a nawet struktury przestępcze.

Jak działają nieuczciwe firmy

1. Numer „na rekultywację”. Firma kupuje lub wydzierżawia zdegradowany teren, jakąś kamionkę, gdzie okoliczni mieszkańcy przez dziesięciolecia podrzucali własne śmieci. I zgłasza się do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o zgodę na rekultywację terenu. Idealny przykład to przypadek Siedlca Dużego. Firma ze Śląska zgodnie z planem rekultywacji miała usunąć śmieci, a stare wyrobiska wypełnić gruzem, ziemią i podobnymi odpadami nadającymi się na ten cel. Szybko okazało się, że firma zamiast wyrobisko opróżnić ze śmieci, dół jeszcze pogłębiła. A do środka trafiły odpady przemysłowe, komunalne. Wszystko.

Jaki na to sposób? Wydanie zgody na rekultywację musiałoby być poprzedzone obowiązkiem przedstawienia gwarancji bankowej, wpłaty kaucji lub odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

2. Numer „na cenny surowiec”. Na terenie gminy Łazy i Ogrodzieniec zwożone w ostatnich latach były ogromne ilości masy koksowniczej, np. do starej cegielni. Właściciel twierdził, że to nie odpad, a cenny surowiec z którego zrobi materiały budowlane. Jako surowiec do produkcji nie wymagał na jego przechowywanie żadnych dodatkowych decyzji, bo przecież to „surowiec do produkcji”. Cenne cegły do dzisiaj nie powstały.
3. Numer „na inwestycję”. Ponownie gmina Łazy. Ogromny teren na styku z Dąbrową Górniczą. Firma uzyskuje pozwolenie na budowę toru Off-Road. I coś rzeczywiście buduje. Jakieś drogi, doły. Pod pozorem budowy toru na „budowę” trafiają tysiące ton odpadów komunalnych, a nawet medycznych. Przykrytych „torem off-road”.
4. Numer na „słupa”. Firma prowadzi legalną działalność gospodarki odpadami. Przyjmuje szkło, tworzywa, metale. Ale też lakiery, masy koksownicze, również odpady trudne i kosztowne w utylizacji. Te najczęściej odsprzedaje dalej. Przynajmniej na papierze. Często do odległego powiatu, w innym województwie. A tam pojawia się odpad np. z Myszkowa. To znaczy na pewno pojawia się Karta Przekazania Odpadu, bo czy sam odpad też, można wątpić. Nowa firma podlega pod inne Starostwo Powiatowe, które może kontrolować tylko obieg dokumentów (Karty Przekazania Odpadu). Ale już nie faktury, dokumenty przewozu itp. A mogłoby się okazać, że za KPO nie idą dokumenty księgowe. Że krążą tylko Karty Przekazania Odpadów. Same odpady albo zalegają już w lesie lub zakopane w kolejnych kamionkach. Od kilku lat w Gazecie Myszkowskiej pokazywaliśmy ten problem, naszym zdaniem ewidentnie do koordynacji przez służby specjalne jak CBŚ, ABW. Jak widać trzeba było fali pożarów składowisk odpadów, aby rząd zauważył problem, znany na dole od lat.
 

Jarosław Mazanek


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama