Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 4 grudnia 2024 19:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NAUKA W CZASACH ZARAZY

(Zawiercie) Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło przepisy określające zasady prowadzenia nauczania na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Nowe przepisy obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia br.
Podziel się
Oceń

Wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca br. za organizację e-nauczania odpowiada dyrektor szkoły, który o nowych zasadach powinien powiadomić rodziców, uczniów i nauczycieli, określić formy kontaktu nauczyciela z uczniami, a także uzgodnić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas. 
Nauczyciele mają dokonać weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do metody kształcenia na odległość. Nauka na odległość może być realizowana m.in. z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela lub platform edukacyjnych. 
Dla szkół zawodowych nowe regulacje wprowadzają taką modyfikację programu, aby część niemożliwa do zrealizowania podczas nauki zdalnej mogła być realizowana w kolejnych latach nauki, a część zajęć przewidzianych na kolejne lata w obecnym roku szkolnym.
Jak widać największe kompetencje w kwestii funkcjonowania konkretnej placówki oświatowej przekazano dyrektorom szkół, którzy za prawidłowe realizowanie rządowych rozporządzeń odpowiadają przed Kuratorem Oświaty, dlatego z podstawowymi pytaniami dotyczącymi obecnych wymogów edukacyjnych zwróciliśmy się  do dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach  pani Anny Kij:
Kurier Zawierciański: -Jak wygląda obecnie e-nauka, czy jest obowiązkowa?
Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach: - Nauka jest obowiązkowa. W okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przypadku gdy zadania w nie mogą być realizowane w sten sposób, dyrektor, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, ustala inny sposób realizowania tych zadań i informuje o tym organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
KZ: -Ile trwa e-lekcja i każdy dzień zajęć szkolnych? 
-Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach oraz na zajęciach realizowanych w formach pozaszkolnych, uwzględniając w szczególności:
a) równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
b) zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
c) możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
d) łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
e) ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć;
W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
KZ: -Jak sprawdzana jest frekwencja uczniów?
-Dyrektor przekazuje uczniom, rodzicom i nauczycielom informację o sposobie i trybie realizacji zadań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, ustala również sposób dokumentowania. Sposób ustalenia  monitorowania frekwencji należy do dyrektora szkoły. 
KZ: -Czy nauczyciel może zadawać zadania domowe i je oceniać? 
-Nauczyciel realizuje proces dydaktyczny w różnych formach, w tym może również zlecić pracę do wykonania, choć nie może  to być jedyna forma prowadzenia nauczania. Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach.
KZ: -W niektórych domach jest problem z internetem, uczniowie nie mają poczty elektronicznej - jak można ich ocenić, jak się kontaktować, nauczać?
-Dyrektor może ustalić - w uzgodnieniu z organem prowadzącym - inny sposób realizacji zajęć.
KZ: -Ilu uczniów zgłasza problem z dostępem do internetu/poczty elektronicznej?
-Kuratorium monitoruje sytuację w szkołach, natomiast diagnozowania indywidualnych problemów uczniów dokonują dyrektorzy. 
KZ: -Ile szkół przeszło na video-nauczanie? Jakich szkół to dotyczy?
-W woj. śląskim na dzień 24 marca 96% szkół prowadziło tzw. „zdalne nauczanie”. 
KZ: -Czy uczniowie zgłaszają z tą formą nauczania problemy - np. gdy w rodzinie jest kilku uczniów?
-Tak, zgłaszane były takie przypadki. Organizując tzw. zdalne nauczanie, nauczyciel powinien wziąć to pod uwagę. Niezbędne jest zdiagnozowanie sytuacji każdego ucznia. 
KZ: -Zbliża się czas egzaminów ósmioklasistów i maturzystów. Czy znany jest ich termin i forma ich przeprowadzenia?
-Na razie terminy egzaminów nie zostały zmienione. 

Kuratorium - Informacje dodatkowe:
Polecamy korzystanie ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl
Platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do odkrywania znajdujących się tam zasobów i ich szerokiego wykorzystywania.
Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji  dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników, czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.
Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej. 
rozmawiała: Natalia Mądry


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama