Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 21:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

TAJEMNICZY ZBIORNIK 454

Sejmik Śląski przyjął uchwałę radnego Porca z Zawiercia. Naszym zdaniem to „uchwała idiotów”. Ma chronić coś, o czym naukowcy dawno się wypowiedzieli, że „nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego”. Chodzi więc jak zwykle o politykę?
Podziel się
Oceń

Rafał Porc, z Lewicy, radny Sejmiku Woj. Śląskiego chwali się, że Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę, która ma chronić podziemne zbiorniki wody pitnej w powiecie zawierciańskim, konkretnie  uchwałę o ochronie zasobów wody pitnej na terenie powiatu zawierciańskiego i ochrony głównego zbiornika wody podziemnej GZWP 454. Uchwałę proponowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Poparł i PiS. Przeszła jednogłośnie 35 głosami „za”. Uchwała wyraźnie wpisuje się w zamiary utrącenia inwestycji kanadyjskiej firmy Rathdowney, która od 10 lat prowadzi na terenie powiatu zawierciańskiego badania złóż rud cynku i ołowiu i od 2 lat deklaruje zamiar wybudowania kopalni. Podobna kopalnia właśnie kończy swój żywot pod Olkuszem, gdyż tam złoże się wyczerpało. 
- Zbudowanie tak szerokiego poparcia dla naszej uchwały gwarantuje, że można będzie przeprowadzić kolejne kroki, w tym przede wszystkim aktualizację Programu ochrony środowiska dla województwa śląskiego, w zakresie ustanowienia strefy ochronnej wód podziemnych na terenie Jury a dokładniej zbiornika wody 454 -twierdzi Rafał Porc, radny sejmiku z SLD, mieszkaniec powiatu zawierciańskiego.

Co to jest zbiornik 454?

Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym w 2017 roku opublikowały Informator PSH „Główne Zbiorniki Wód Podziemnych w Polsce”. Raport ma ponad 400 stron. Na str. 347-8 jest opis GZWP 454, czyli zbiornika Olkusz-Zawiercie. Obejmuje powiaty zawierciański, myszkowski, lubliniecki, tarnogórski, będziński, olkuski, chrzanowski, krakowski i miechowski (niektóre w części) i jest (stan na 2017 rok) w zarządach aż trzech RZGW- Gliwice, Poznań, Kraków. Nie jest to też żadna ogromna beczka wody pod Zawierciem, Myszkowem czy Olkuszem, tylko obszar wodonośny  porowo-szczelinowych skał węglanowych (wapienie, dolomity, margle) triasu dolnego i środkowego, tworzący trzy poziomy wodonośne: wapienia muszlowego,  retu oraz pstrego piaskowca. 
Opis zbiornika 454 ma dwa ciekawe fragmenty: 

I- Piętro wodonośne jest intensywnie drenowane głównie w wyniku  odwadniania wyrobisk kopalni rud  cynku i ołowiu w rejonie Olkusza, trwający od ponad 50 lat intensywny drenaż górniczy wytworzył  rozległy lej depresyjny. Nastąpił zanik źródeł, a cieki powierzchniowe w wielu miejscach zmieniły charakter  z drenujących na filtrujące. -czytamy w raporcie. Można by więc przyjąć, że zakończenie eksploatacji górniczej pod Olkuszem to samo dobro, ale to bardziej skomplikowane. W najbliższych latach, tylko nie wiadomo ilu, kilku czy kilkunastu od zakończenia  eksploatacji górniczej pod Olkuszem, zacznie się proces wypełniania leja depresyjnego w Powiecie Olkuskim. Co to oznacza?
II- Wg. prognoz- czytamy w rządowym dokumencie- odbudowywanie się zwierciadła wód podziemnych w rejonie olkuskim może doprowadzić do DEGRADACJI JAKOŚCI WÓD PODZIEMNYCH NA OBSZARZE O POWIERZCHNI OK. 167 km2  W STOPNIU UNIEMOŻLIWIAJĄCYM ICH BEZPOŚREDNIE WYKORZYSTANIE DO ZAOPATRZENIA LUDNOŚCI W WODĘ DO PICIA.
Raport zawiera informację, że ZBIORNIK 454 w  56% powierzchni (razem z częścią najbardziej zdegradowaną pod Olkuszem), łącznie 426,3 km2 jest objęty ochroną. Właśnie w celu mądrego, planowego odnawiania zasobów wód podziemnych. Stopniowe wygaszanie zakładów górniczych, głównie ZGH „Bolesław” na najbliższe lata  to raczej wyzwanie i zagrożenie, niż nadzieja.
O pozostałej części zbiornika 454, który -mam nadzieję- że dzięki temu artykułowi stał się nieco mniej tajemniczy, czyli części, gdzie są powiaty zawierciański i myszkowski  raport odnosi się tylko w jednym ostatnim zdaniu: „pozostały obszar zbiornika charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami naturalnej ochrony i nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego.”
Nie bardzo więc wiadomo, co radni sejmiku chcą chronić, nie wygląda na to, aby czytali raport o GZWP w Polsce. 



Napisz komentarz

Komentarze

Robert 13.07.2020 21:04
Szok...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama