Podczas pierwszej tury „Bitwy o wozy” zapowiadano, że w każdym województwie gmina do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją dostanie pieniądze na zakup wozu strażackiego. W sumie w całym kraju na nagrodę za wysoką frekwencję mogło liczyć 16 gmin - po jednej w każdym województwie.
Kilka dni po I turze wyborów prezydenckich, 3 lipca samorządy, w których odnotowano najwyższą frekwencję, otrzymały promesy na sfinansowanie zakupu średniego wozu dla OSP.
Środki na zakup wozu dla strażaków trafią do: woj. dolnośląskie - gm. Czernica (frekwencja 77,01%), woj. kujawsko-pomorskie - gm. Osielsko (frekwencja 78,02%), woj. lubelskie - gm. Godziszów (frekwencja 75,21%), woj. lubuskie - gm. Zabór (frekwencja 68,72%), woj. łódzkie - gm. Nowosolna (frekwencja 77,72%), woj. małopolskie - gm. Żegocina (frekwencja 75,67%), woj. mazowieckie - gm. Michałowice (frekwencja 81,24%), woj. opolskie - gm. Praszka (frekwencja 66,51%), woj. podkarpackie - gm. Cisna (frekwencja 75,03%), woj. podlaskie - gm. Kulesze Kościelne (frekwencja 71,92%), woj. pomorskie - m. Łeba (frekwencja 84,88%), woj. śląskie - gm. Koszarawa (frekwencja 76,81%), woj. świętokrzyskie - gm. Masłów (frekwencja 68,98%), woj. warmińsko-mazurskie - gm. Stawiguda (frekwencja 72,41%), woj. wielkopolskie - gm. Suchy Las (frekwencja 79,69%), woj. zachodniopomorskie - gm. Rewal (frekwencja 85,56%).
Gdy 20 czerwca ogłoszono akcję profrekwencyjną skierowaną do małych gmin, liczących do 20 tysięcy mieszkańców, niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy ukrytym celem inicjatywy nie jest przypadkiem „dodanie” głosów urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Na Prawo i Sprawiedliwość oraz na Andrzeja Dudę statystycznie najchętniej głosują mieszkańcy wsi i małych miast. Wyniki I tury w gminach wskazują jednak, że akcja profrekwencyjna ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wcale nie musi służyć zwiększeniu poparcia dla Andrzeja Dudy. Spośród gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 16 województw, Rafał Trzaskowski wygrał w 10 z nich.
W naszym powiecie w „Bitwie o wozy” branych pod uwagę było 9 gmin (wszystkie poza Zawierciem). Największa frekwencja odnotowana została w Pilicy (66,41%) i Żarnowcu (66,19%). Do gminy z najwyższą frekwencją w województwie sporo zabrakło – przypomnijmy, że w gminie Koszarawa (powiat żywiecki) frekwencja wyniosła 76,81%.
W najbliższą niedzielę II tura wyborów i II tura „Bitwy o wozy”. Podobnie jak przed dwoma tygodniami, środki na zakup wozu strażackiego otrzymają gminy liczące do 20 tysięcy mieszkańców z najwyższą frekwencją. Dofinansowanie nie trafi jednak do 16 gmin, ale do 49 – według stanu granic województw sprzed 1999 roku. Szansa na uzyskanie dofinansowania jest więc większa, niż w I turze.
Przypomnijmy, że w latach 1975-1998 Włodowice, Irządze, Szczekociny i Kroczyce leżały na terenie województwa częstochowskiego, natomiast Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Żarnowiec i Poręba znajdowały się w województwie katowickim.
W „Bitwie o wozy” gmina może uzyskać maksymalnie 800 tysięcy złotych na średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Warunkiem otrzymania środków jest uzyskanie najwyższej procentowej frekwencji wyborczej w gminie do 20 tysięcy mieszkańców w II turze wyborów prezydenckich w każdym z byłych 49 województw (oprócz 16 gmin, które otrzymały dofinansowanie po pierwszej turze). W wytycznych pojawił się nowy zapis - przy określaniu frekwencji nie będą uwzględniane głosy wyborców głosujących poza miejscem swojego stałego zamieszkania.
(es) Grafika: Twitter MSWiA
KOLEJNE GMINY OTRZYMAJĄ ŚRODKI NA WOZY STRAŻACKIE
Krótko przed I turą wyborów prezydenckich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło akcję „Bitwa o wozy”. To inicjatywa, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach. 16 gmin w kraju, liczących 20 tysięcy mieszkańców ma otrzymać pieniądze na zakup wozu dla Ochotniczej Straży Pożarnej. MSWiA ogłosiło druga odsłonę akcji profrekwencyjnej. Tym razem dofinansowanie otrzymać ma 49 gmin w całym kraju.
- 07.12.2020 14:37 (aktualizacja 13.08.2023 22:25)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze