Zmiana w Porębie i Zawierciu: tu wygrywa Trzaskowski
W pierwszej turze, w każdej gminie powiatu zawierciańskiego wygrał Andrzej Duda, zdobywając średnie poparcie na poziomie 47,54%. W drugiej turze nastąpiły zmiany. W Porębie i Zawierciu wygrał Rafał Trzaskowski. W gminach takich jak Łazy, czy Ogrodzieniec głosy dzieliły się równo pomiędzy kandydatów, z niewielkim wskazaniem na Andrzeja Dudę. Gminy wschodnie, w których dominują wsie, bardzo dużą przewagę osiągał urzędujący prezydent. Zależność ta, podobna jest do podziału głosów w poszczególnych województwach, gdzie Duda wygrał we wschodniej części Polski, Trzaskowski w zachodniej. Jak głosowali mieszkańcy gmin powiatu zawierciańskiego? Gdzie była najwyższa frekwencja? Sprawdzamy na podstawie danych z Państwowej Komisji Wyborczej.
Zawiercie
W stolicy powiatu zawierciańskiego w drugiej turze nastąpiła zmiana. Po zdecydowanej wygranej Andrzeja Dudy w pierwszej turze (41,45%), wyborcy z Zawiercia wybrali opozycyjnego kandydata Rafała Trzaskowskiego, otrzymał on 51,45% głosów (13101). To o ponad 5 tysięcy głosów więcej niż w pierwszej turze. Andrzej Duda uzyskał 48,55 procentowe poparcie (12363 głosy) – to wzrost w stosunku do pierwszej tury o ponad 2 tys. głosów. W Zawierciu wzorem wielu polskich regionów o 3,65 % wzrosła frekwencja, która wyniosła 66,57%.
Poręba
To kolejne miejsce w powiecie zawierciańskim, gdzie wygrywa Rafał Trzaskowski. W gminie Poręba opozycyjny kandydat uzyskał aż 54,96% głosów. Andrzej Duda może cieszyć się jedynie z 45,04% poparcia. To najwyższa przewaga kandydata opozycji w całym powiecie, która wynosi aż 9,92%. W Porębie również nastąpiła zmiana w stosunku do pierwszej tury wyborów – wtedy wygrał Andrzej Duda (37,92%), drugi był Rafał Trzaskowski (36,68%). Przewaga Andrzeja Dudy w pierwszej turze, który wygrał wtedy we wszystkich gminach powiatu zawierciańskiego wyniosła tylko 1,24%, dlatego zyskujący elektorat Rafał Trzaskowski wygrał w Porębie z dużą przewagą. Frekwencja w drugiej turze wyborów w gminie Poręba wyniosła 65,37% - to wzrost w stosunku do pierwszej tury o 2.34%.
Łazy
W gminie Łazy wynik wyborów był najbardziej zbliżony do wyniku ogólnopolskiego. Andrzej Duda z poparciem 50,31%, Rafał Trzaskowski z 49,69% głosów. Różnica wynosząca jedynie 0,62% to tylko 53 głosy na korzyść urzędującego prezydenta. Tutaj obaj kandydaci zyskiwali elektorat. W stosunku do pierwszej tury wyborów, Andrzej Duda zyskał 747 głosów, a Rafał Trzaskowski aż 1688. Frekwencja wyniosła 67,65% i wzrosła o 2,7% w stosunku do pierwszej tury.
Włodowice
W gminie Włodowice Andrzej Duda wyprzedził Rafała Trzaskowskiego o 18,9 punktów procentowych zdobywając 59,45% głosów, Rafał Trzaskowski osiągnął poparcie równe 40,55%. Frekwencja wyniosła 67,13% - to więcej w stosunku do pierwszej tury o 3,22%. W gminie Włodowice w drugiej turze wyborów zyskiwał Rafał Trzaskowski. Po pierwszej turze, w której uzyskał 23,51% głosów mieszkańców Włodowic, powiększył grono swoich wyborców o 553 głosujących. Zyskiwał również Andrzej Duda, który po zdecydowanej wygranej w pierwszej turze wyborów (51,85%), otrzymał 331 głosów więcej.
Ogrodzieniec
Kolejna gmina z wynikiem bliskim wynikowi ogólnopolskiemu, a więc gmina podzielona co do wyboru kandydata na prezydenta. Obecny prezydent RP wygrał tam z wynikiem 53,86% głosów nad Rafałem Trzaskowskim, który otrzymał ich 46,14%. W Ogrodzieńcu Rafał Trzaskowski zyskał wielu wyborców, w pierwszej turze 28 czerwca kandydat KO otrzymał tam jedynie 27,54% głosów, o 20% mniej od urzędującego prezydenta. W Ogrodzieńcu do urn udało się wiele osób. Frekwencja 12 lipca br. wyniosła tam 69,09% i wzrosła w stosunku do pierwszej tury wyborów prezydenckich o 3,53%
Irządze
W Irządzach zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze wyborów zdecydowanie wygrał Andrzej Duda. W ubiegły weekend zagłosowało na niego ponad 75% głosujących. Rafał Trzaskowski, który otrzymał 24,36% głosów i tak powiększył swój elektorat w Irządzach. W pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzymał 174 głosy, w drugiej już 417, czyli niemal 4 razy więcej. Andrzej Duda również otrzymał nieznacznie więcej głosów w stosunku do pierwszej tury, jednak jego poparcie już w pierwszej turze sięgało 70%. Co warto zaznaczyć, w Irządzach, nastąpiła największa mobilizacja wśród uczestników wyborów. Frekwencja wzrosła o 11,51% w stosunku do pierwszej tury i wyniosła aż 77,35%. Jest to najwyższa frekwencja wśród gmin powiatu zawierciańskiego. Wyborcom z Irządz należą się duże brawa!
Kroczyce
Mieszkańcy Kroczyc wybrali Andrzeja Dudę, który w gminie Kroczyce zwyciężył i otrzymał 59,85% głosów. Drugie miejsce, tak jak po pierwszej turze zajął Rafał Trzaskowski, który otrzymał 40,15% głosów. Tutaj w stosunku do pierwszej tury, dużo zyskał Rafał Trzaskowski, bo aż 18,61%, Andrzej Duda powiększył swój elektorat o 5,66%. Frekwencja w gminie Kroczyce wzrosła w stosunku do pierwszej tury wyborów o 6,54% i również jest to jedna z najwyższych w powiecie. Do urn udało się tam 71,33% uprawnionych do głosowania.
Żarnowiec
Gmina Żarnowiec stoi wyborcami Andrzeja Dudy. Obecny prezydent zdobył tam 77,68% głosów – to najwyższe poparcie w całym powiecie. Andrzej Duda wcześniej zdominował pierwszą turę, a w drugiej powiększył swój elektorat o kolejne 383 osoby. Rafał Trzaskowski na którego zagłosowało ponad 2 razy więcej wyborców niż w pierwszej turze, uzyskał jedynie 21,32% głosów. Rolę w powiększaniu elektoratu przez obu kandydatów miała również frekwencja. Gmina Żarnowiec to trzecia gmina z najwyższą frekwencją w powiecie zawierciańskim. W niedzielę wyniosła 70,79% i wzrosła w porównaniu z pierwszą turą o 4,6%.
Szczekociny
W Szczekocinach wygrał Andrzej Duda zdobywając 69,5% głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski otrzymał 30,5% głosów. Wysoka przewaga obecnego prezydenta tylko nieznacznie spadła po pierwszej turze. Wtedy Andrzej Duda uzyskał 62,51% głosów, co dało mu przewagę nad Rafałem Trzaskowskim równą 45,95%.
We wschodniej gminie powiatu zawierciańskiego zagłosowało o 6,44% więcej wyborców w stosunku do pierwszej tury wyborów – to jeden z większych przyrostów głosujących w powiecie. Frekwencja 12 lipca br. wyniosła dokładnie 68,6%.
Pilica
Pilica to jedna z gmin, w której znacznie wygrał Andrzej Duda. Tam obecny prezydent uzyskał 72,39% głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski 27,61%. Wysoka przewaga miała miejsce już w pierwszej turze. Wtedy w Pilicy Andrzej Duda wygrał równie wysoko, wyprzedając Rafała Trzaskowskiego o niemal 50% (63,11% do 15,78%). Wynik w drugiej turze wyklarował się przy wysokiej frekwencji liczącej dokładnie 70,81%. W stosunku do pierwszej tury jest to wzrost liczby głosujących o 4,4%.
Polska podzielona, powiat również
Dużo mówi się o podziale Polski, który potwierdziły wyniki drugiej tury wyborów. Zachód na Trzaskowskiego, wschód na Dudę. Miasta na kandydata KO, wsie na urzędującego prezydenta. Powiat zawierciański również podzielony jest w podobny sposób. Jego zachodnia część, czyli Poręba, Zawiercie, Łazy to więcej wyborców Rafała Trzaskowskiego, z kolei gmina Żarnowiec, Irządze lub Szczekociny to dominacja Andrzeja Dudy. Wszystko pokrywa się z ogólnopolskimi statystykami. Tak też było w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku. Wtedy w powiecie zawierciańskim również wygrał Andrzej Duda, pokonując Bronisława Komorowskiego. Nasz powiat tak samo jak Polska również wtedy podzielił się na wschód i zachód.
Wniosek jest taki, że przez ostatnie lata polityczne sympatie naszej społeczności wiele się nie zmieniły.
Andrzej Duda zwycięzcą w powiecie, ale przegrywa w Zawierciu i Porębie
W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. W powiecie zawierciańskim wygrał Andrzej Duda z poparciem 55,4%, jego konkurent Rafał Trzaskowski otrzymał 44,6% głosów. Mieszkańcy Zawiercia i okolic chętnie szli do urn, ostateczna frekwencja wyniosła 68% i w stosunku do frekwencji z pierwszej tury wyborów wzrosła o 4,04%.
- 29.12.2020 16:43 (aktualizacja 24.09.2023 04:28)
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6
Napisz komentarz
Komentarze