Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PORĘBA SPRAWDZI CZY OSZUKUJESZ NA PODATKACH

(PORĘBA) 24 maja w trybie zdalnym odbyła się Sesja Rady Miasta. Uczestniczyło w niej 14 radnych. Podjęto kilka uchwał, a przede wszystkim poruszono kilka istotnych kwestii: między innymi sprawę projektu ustawy MSWiA, która reguluje status Ochotniczych Straży Pożarnych, a także nadchodzącą kontrolę deklaracji podatku od nieruchomości, którą jasno zasygnalizował burmistrz. Gmina Poręba sprawdzi, czy nie oszukujesz na podatkach od nieruchomości: np. zaniżając powierzchnię zajętą pod działalność gospodarczą, albo „pomijając”, że na działce powstał garaż.
Podziel się
Oceń

BURMISTRZ NEGATYWNIE O PROJEKCIE USTAWY MSWiA DOTYCZĄCEJ OSP
Na początku sesji burmistrz złożył sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami. Poinformował między innymi o tym, że dopięta została inwestycja budowy rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia. Zaznaczył, że jest to istotne dla gminy, gdyż będzie ona otrzymywała coroczną znaczącą opłatę z powodu jego funkcjonowania. Powiedział też, że w tym roku zostanie zmodernizowany brodzik w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a niecka basenu nie zostanie uruchomiona. Do użytku będą wszakże przeznaczone pozostałe obiektu MOSiR-u. 
Ryszard Spyra oświadczył, że uczestniczył w spotkaniu Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych, na którym dyskutowany był projekt Rządu - tyczący się zmian w strukturze OSP, który – jego zdaniem: „zmierza do formalnej likwidacji ochotniczych straży”. Burmistrz zaznaczył, że projekt wywarł ferment w środowisku strażackim, a on sam zabrał głos i wypowiedział się „stanowczo przeciwko niemu”. R. Spyra oznajmił, iż także Zarząd Powiatu Zawierciańskiego sprzeciwił się dalszej pracy nad projektem tej ustawy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy  pokazało 30 kwietnia. Niektóre jej zapisy budzą wątpliwości. M.in. w kwestii samorządności jednostek, braku możliwości noszenia munduru czy uczestniczenia w akcjach ratowniczych przez niektóre jednostki OSP, które nie zostaną przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze (tak zwane JRG OSP); a co za tym idzie wykluczenie ich z systemu. Nie przekształcone jednostki miałyby też utracić możliwość finansowania przewidzianego w tej chwili w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. 
Głos w tej sprawie zdążył zabrać Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który zwrócił uwagę, między innymi, że nie wszystkie OSP będą mogły stać się JRG OSP.
INTERPELACJE RADNYCH – radna poprosiła o kolejny wywóz popiołu
Radni złożyli kilka interpelacji. Burmistrz ma obowiązek odpowiedzieć na nie pisemnie. I tak jeden z radnych skierował pismo o udzielenie informacji, kiedy rozpoczną się prace przy garażach przy ulicy Zakładowej, i jaki będzie ich zakres, a także w jakim terminie będzie realizowana naprawa drogi wewnętrznej przy blokach przy ul. Chopina. 
Radny Przemysław Kiliański poprosił z kolei o wymianę słupa energetycznego przy ulicy Orzechowej 22, gdyż jest on w złym stanie oraz o stałą poprawę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulicy Nowowiejskiej i ulicy Wolności, poprzez zamontowanie lustra drogowego. Mieszkańcy skarżą się na brak bezpieczeństwa w tym miejscu. Radna Jolanta Łakomska zwróciła za to uwagę na ciągły brak przysyłania radnym nagrań z Komisji Stałych (pomimo zapewnień, że takowe będą im udostępniane), a Elżbieta Kołodziej na brak remontu chodnika na DK78 – przy przystanku, przy ul. Wyzwolenia, a który jej zdaniem wymaga naprawy. 
Głos zabrał także Jarosław Machura. Oznajmił, że stan placu zabaw w Niwkach nie jest w dobrym stanie. Powiedział też: - W związku z remontem wiaduktu na DK78, bardzo zwiększył się ruch przez ulicę Baśniową i Niwecką. Poza tym jest tam dziura na dziurze […].
J. Łakomska zgłosiła natomiast konieczność wycinki krzaków i gałęzi, które kładą się na ulicę Zwycięstwa. Dodała też, że wciąż wywożone są śmieci - konkretnie gruz - do lasu za cmentarzem.
Radna Krystyna Rok – z powodu tegorocznej aury, przedłużenia sezonu grzewczego i prośby mieszkańców, zwróciła się o zorganizowanie jeszcze jednego wywozu popiołu. – Jeśli się okaże, że tego wywozu nie ma, to znowu wszystko wyląduje w lesie – stwierdziła radna.
Prócz tego przewodnicząca Rady przypomniała, iż w czerwcu odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. 
WRACAJĄ KONTROLE SZAMB
Na koniec sesji głos zabrał jeszcze raz burmistrz. Powiedział, że gmina powraca do systematycznej kontroli szamb. W najbliższym czasie inspekcja będzie tyczyła się ulicy Rzecznej i ulicy Głównej. Ryszard Spyra zaznaczył przy tym, iż kontrola wszystkich szamb w gminie potrwa łącznie półtora roku albo dwa lata.  Gmina Poręba w znacznym stopniu nie jest skanalizowana, co „widać i czuć” podczas spacerów nad Przemszą, do której -nielegalnie- musi trafiać znacząca ilość ścieków mieszkańców. 
KONTROLA DEKLARACJI TYCZĄCYCH SIĘ PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI – Burmistrz negatywnie o „Polskim Ładzie”
- Od września rozpoczynamy też kontrolę podatku od nieruchomości. Będzie ona dotyczyła osób fizycznych. Ta odwołująca się do osób prawnych czy firm, została już zakończona. […] Chodzi o to, żeby w sposób rzetelny potwierdzić to, co mieszkańcy zgłaszają w swoich deklaracjach podatkowych, ze stanem faktycznym. […] Do końca września mieszkańcy będą mieli możliwość samodzielnego porównania swoich deklaracji z obecnym stanem, bo z różnych względów mogą wynikać pewne nieścisłości. Wszystko, co zostanie po wrześniu ujawnione przez gminę, będzie traktowane jako akt złej woli ze strony mieszkańca, a także będzie poddane restrykcyjnemu naliczeniu. […] Jeżeli ktoś dokona korekty i pomyli się o centymetry, to nikt nie będzie z tego wyciągał konsekwencji, ale jeśli na przykład ktoś ma przerobioną stodołę na trzy garaże i nadal przedstawia ów obiekt, jako taki, gdzie podatek jest kilkugroszowy, to nie powinien pominąć takich zasadniczych rzeczy. Mają być zgłoszone wszystkie obiekty i ich właściwy charakter, jaki pełnią – powiedział Ryszard Spyra.
I dodał: - Całe działanie służy dobremu planowaniu i gospodarowaniu budżetem miasta. A musimy teraz zachować szczególną ostrożność. Nowe rozwiązania, które są zapowiadane w „Polskim Ładzie” przez partię rządzącą, jednoznacznie zmierzają w kierunku drastycznego ograniczenia wpływów podatkowych do gmin, co się znacząco odbije na naszym budżecie. Na razie są to zapowiedzi, ale zapowiedzi osób stojących na najwyższym szczeblu władzy, więc trzeba to traktować odpowiedzialnie. Wypowiedzi premiera, szefów partii, rządzącej i koalicji, są jasne – znacząco zmniejszą się nasze wpływy. […] Są to nieodpowiedzialne działania Rządu. 
Ponadto radna Łakomska dopytała burmistrza o sprawę oświadczeń o posiadaniu kompostownika. Burmistrz odpowiedział, że informacje w tej sprawie będą wisiały na słupach informacyjnych, ale dodał, iż to rolą mieszkańca jest poinformowanie o tym urzędu. 
Warto w tym miejscu nadmienić, że zmieniły się godziny funkcjonowania PSZOK-u przy ul. ks. F. Pędzicha. Punkt selektywnego odbioru odpadów działa teraz w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 7 do godziny 14, a także w środy od godziny 12 do godziny 18; jak również w ostatnią sobotę miesiąca od godziny 7 do 14. 
Kolejna sesja została zapowiedziana na 28 czerwca. Odbędzie się w trybie zdalnym.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama