Do ZGK Zawiercie zwróciliśmy się jeszcze z pytaniem, czy możemy wziąć udział w tych pomiarach, kto je wykona i kiedy?
-Prezes ZGK informuje redakcję, że są prowadzone lub będą (do grudnia) badania zlecone firmie zewnętrznej. Jeżeli firmie zależy na przejrzystości tego procesu, proszę o podanie nazwy firmy, terminów w których będą prowadzone pomiary, oraz umożliwienie w nich udziału -piszemy 23. listopada.
-Dzisiaj tj. 23.11.21 ponownie oglądaliśmy otoczenie hałdy i trzeba przyznać, że nawet w bezpośredniej bliskości składowiska, ok. 10 m od składowiska zapach nie jest zbyt uciążliwy, a w odległości kilkuset metrów nie było czuć żadnych przykrych zapachów. Czy słusznie łączę tę diametralną poprawę z widoczną nakładką ziemi, rozkładaną na górze składowiska? -pytamy również.
Firma na razie nie odpowiedziała na pytania, kto i kiedy będzie badał zapachową uciążliwość składowiska. Zapytaliśmy jeszcze raz mieszkańców, którzy już zwracali się do nas o pomoc w sprawie smrodu, czy w ostatnich dniach zauważyli poprawę.
Pani Marzena z ulicy Rolniczej: -Takiego smrodu jak w tym roku to nie było nigdy, choć mieszkamy tu 30 lat. Latem nie dało się okien otworzyć, od tego smrodu z wysypiska. To na pewno nie z szamb, to taki charakterystyczny zapach gnijących odpadów był. Kiedyś tak śmierdziało, że jak byłam z wnuczkami w Mc’Donalds, to nieprzyjemnie było jedzenie z okienka odbierać, na wymioty się zbierało.
Dzwoniłam w tej sprawie do WIOŚ oddział w Częstochowie, mieli przyjechać, zbadać.
KZ: -Czy w ostatnich dniach śmierdzi mniej lub wcale?
-Jakby mniej, ale może dopiero od wczoraj… -zastanawia się pani Marzena. Ale po kilku godzinach otrzymujemy takiego sms-a: „Godzina 16.00 smród z wysypiska”
Beata i Dariusz mieszkają z rodzicami na ulicy Ogrodowej. Już wcześniej prosili nas o pomoc. Pytamy o to samo: czy zauważyli w ostatnich dniach poprawę?
-Zgadza się, w ostatnim okresie od momentu kiedy dostaliśmy informację od radnego Damiana Świderskiego, że mają być przeprowadzone pomiary na wysypisku (sami mają je robić wewnętrznie) fetor się zdecydowanie zmniejszył, a w zasadzie w ogóle go już nie czuć. Jest ok, tak jak było dawniej. Da się normalnie przebywać na dworze. Problem dziwnym trafem przestał istnieć.
Tak myśleliśmy, że jest to spowodowane tym, że wykonują pomiary. Po przeprowadzeniu pomiarów, które wyjdą pomyślnie mają zamiar powrócić do „wcześniejszego smrodu”? Doskonała taktyka z ich strony.
Będziemy wdzięczny za dalsze monitorowanie sprawy. Tylko w Panu nadzieja, bo nasze skargi do Ochrony Środowiska w Częstochowie nic nie dały. Przyjechali na zapowiedziane pomiary, to logiczne, że wtedy nic nie było czuć, skoro kontrola była zapowiedziana. Pozdrawiamy i z góry dziękujemy za pomoc w imieniu mieszkańców -piszą Beata, Dariusz i rodzice.
Ciekawi jesteśmy opinii i reakcji innych mieszkańców Marciszowa, Kosowskiej Niwy uli najbliższych składowisku odpadów, zwłaszcza tych, którzy na wysypisko patrzą dosłownie z okien swoich domów. Jak sąsiedztwo wysypiska wpływa na wartość Waszych nieruchomości? Ktoś próbował się stąd wyprowadzić i zderzył się z tym, że nie ma chętnych na zamieszkanie w tej dzielnicy, albo wycena domu jest bardzo niska? Jeżeli okaże się, że wielu mieszkańców właśnie tak patrzy na problem sąsiedztwa z wysypiskiem odpadów komunalnych, warto rozmawiać o presji na ZGK Zawiercie i właściciela, czyli Gminę Zawiercie, aby wymusić realne działania firmy i prezydenta Zawiercia dla ochrony mieszkańców przed uciążliwością sąsiedztwa z wysypiskiem. A może zażądać odszkodowań?
Jeden z mieszkańców wysłał nam niedawno do redakcji film propagandowy, puszczany w MOK-u przed projekcją kinową. Film promuje Zawiercie, a właściwie Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego, jak to buduje nam zieloną strefę szczęśliwości. Ale to chyba nie jest oferta dla Marciszowa, Kosowskiej Niwy, Myśliwskiej, Rolniczej. Mieszkańców Podmiejskiej. To jakieś inne, lepsze Zawiercie, niezbyt prawdziwe jakby z reklam wyborczych, a nie z codziennego życia.
Czekamy na głosy mieszkańców. Piszcie na [email protected]
Od redakcji: ten artykuł ukazał się 26-11-2021 w Kurierze Zawierciańskim i Gazecie Myszkowskiej. Czytelnicy żywo reagowali na poruszony w nim problem, komentując tekst na naszym FB. Temat kontynuujemy w Kurierze Zawierciańskim nr 49 z 3-12-2021 w artykule "Zawierciańska Góra Śmieci NIELEGALNIE WYSOKA!" Jeszcze dziś do wieczora w kioskach, i stale na eprasa.pl
czytaj też: /artykul/4938,zycie-w-cieniu-wysypiska-zawiercie-skazuje-mieszkancow-na-zycie-w-smieciowych-slamsach
Wkrótce w KZ nowe informacje o działalności ZGK Zawiercie....
Napisz komentarz
Komentarze