Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 14:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Około 200 nowych miejsc pracy w Zawierciu

Jedyna taka inwestycja w Europie. Firma Elemental Strategic Metal Sp. z o.o. kupiła działki pod budowę zakładu przemysłowego w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu.

Autor: UM Zawiercie

Podziel się
Oceń

Uruchomienie zakładu planowane jest na 2023 rok, a jego działalność ma być wysoce innowacyjna. Jego zadaniem będzie bowiem wtórna produkcja metali, takich jak lit, kobalt, czy metale szlachetne. Wszystko prowadzone będzie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, w oparciu o technologie, które rozwijane są m. in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Niezależnych. Uruchomiony zostanie również w pełni zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Przedsięwzięcie zakłada wdrożenie licznych rozwiązań, które związane są z ochroną środowiska, takie jak: instalacja i zbiorniki do retencji i wykorzystania deszczówki, system odzysku energii czy redukcji hałasu. 
Podpisy pod aktem notarialnym złożyli: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Prezes KSSE S.A. Janusz Michałek, Wiceprezes KSSE S.A. Mateusz Rykała i Prezes Zarządu Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. Michał Zygmunt.
Grupa Kapitałowa Elemental Holding, której siedziba znajduje się w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. W ostatnich latach, grupa zbudowała szeroką sieć podmiotów, które zlokalizowane są głównie w krajach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Spółki, które należą do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech wiodących linii biznesowych, prowadzą  wtórną produkcję metali z grup platynowców, metali szlachetnych i bazowych, a także recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Grupa Kapitałowa Elemental Holding jest europejskim liderem na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Jeżeli da się w sposób możliwie najprostszy i najbardziej zrozumiały określić czym będzie zajmował się zakład, który stanie w Zawierciu, to można to tak określić: przerobem elektrośmieci, których recyklingiem dzisiaj zajmuje się jeszcze niewiele firm, dla odzysku metali szlachetnych i metali rzadkich. W domowej elektronice pralkach, starych komputerach znajdziemy zarówno platynę, złoto, jak i inne cenne surowce. Zakład w Zawierciu będzie zmniejszał więc rosnące po całej Polsce sterty elektrośmieci, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić, a najbiedniejsze kraje Azji już ich przyjmować nie chcą. 
O firmie Elemental Holding S.A. pisaliśmy na początku bieżącego roku. Pod koniec stycznia z radnymi rozmawiali przedstawiciele firmy, która wtedy dopiero rozważała potencjalną lokalizację nowego zakładu. Na sesji Rady Miejskiej 27 stycznia Wiceprezes Zarządu Michał Zygmunt i Project Manager odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z ochroną środowiska Maciej Dudzic opisywali charakter swojej działalności i przybliżyli, jaki może mieć ona wpływ na środowisko i mieszkańców.
Poniżej fragment naszego artykułu pt. „ELEMENTAL HOLDING ZAINTERESOWANE LOKACJĄ NOWEJ INWESTYCJI W ZAWIERCIU” z nr 6 KZ z 5 lutego br.:
„Główny obszar działalności firmy to produkcja metali przemysłowych i szlachetnych. M. Zygmunt porównał ją do działalności hut, przy czym zamiast surowców, które pozyskiwane są z ziemi, Elemental kupuje na rynku materiały, które mają duże koncentracje pierwiastków, które występują w niewielkich ilościach, ale są dużo warte. Firma zajmuje się produkcją metali z grupy platynowców (platyna, pallad, rod), metali szlachetnych z urządzeń elektrycznych i płytek drukowanych, zbiórką zużytych baterii (produkcją niklu i kobaltu jako drogich metali bateryjnych). Jak podkreślali przedstawiciele Elementalu, firma nie zajmuje się utylizacją odpadów. Kupuje to, co można przetworzyć na drogi metal.

Projekt firmy Elemental był kilkanaście razy weryfikowany.

- Projekt inwestycyjny jest elementem inicjatywy podjętej na poziomie Europy w celu wyrównania dysproporcji w przemyśle bateryjnym między Azją a Europą. Europa przespała rozwój tego przemysłu, a on zadecyduje o rozwoju przez najbliższe 20, 30 lat i albo ktoś będzie w tym uczestniczył albo będzie kupował w innych częściach świata. Komisja Europejska zainicjowała projekt dla całej Europy, w której wezwała firmy, które mają związek z tym przemysłem do przedstawienia propozycji rozwoju technologii i inwestycji. Z wieloma innymi firmami wzięliśmy w tym udział. Wybrano do realizacji i dofinansowania tylko 17 projektów, w tym nasz. Całkowita wartość zintegrowanego projektu europejskiego to ponad 3 miliardy euro inwestycji (…). Jednym z kryteriów dla akceptacji projektu były nowoczesność technologii i rozwiązań i element środowiskowy, ocena wpływu na środowisko i społeczeństwo – mówił Michał Zygmunt.

Oprócz tego firma pozyskała wsparcie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Warunkiem koniecznym dla akceptacji projektu przez EBOR jest analiza środowiskowa i społeczna, której dokonuje panel ekspertów. Jak zapewniał wiceprezes Zygmunt, projekt był wielokrotnie analizowany przez różne podmioty, a uwagę zwracano m.in. na element nowoczesności technologii oraz rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Analizy dokonane przez instytucje, które udzielają dofinansowania na realizację inwestycji, obiektywizują to, co przedstawia firma – oceniał wiceprezes Elementalu.
Planowane przedsięwzięcie zakłada przetwarzanie 10 tys. ton materiału rocznie, z czego 6 tys. ton to katalizatory samochodowe. - W środku zawierają ceramiczny rdzeń w postaci plastra miodu z materiałów ceramicznych, na których jest platyna. To nie jest odpad niebezpieczny, to materiał ceramiczny z dużą zawartością metali szlachetnych – mówił Michał Zygmunt. Dodał również, że w regionie inne zakłady (np. huty) mają roczne zdolności w granicach 40-400 tys. ton. Skalę i ilość przetwarzanych materiałów wiceprezes Zygmunt porównał do butiku lub piekarni.
To, co zdaniem wiceprezesa wyróżnia Elemental, to duża wartość materiału przy jego niewielkiej ilości. Zapewniał, że ruch samochodowy związany z działalnością firmy nie będzie znaczący i uciążliwy dla miasta. W ramach planowanej inwestycji powstałoby zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe, rafineria metali z grupy platynowców, elektrownia słoneczna (która będzie zasilała fabrykę w prąd). Obecnie w Europie działają trzy takie zakłady, które produkują czyste metale z grupy platynowców dla przemysłu – w Belgii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. (…)
W zakładzie powstanie linia do rozdrabniania baterii litowo-jonowych (w technologii szczelnej, odseparowana od atmosfery hali, bez mieszania atmosfery linii z atmosferą hali, praca linii w zamkniętej instalacji), linia do przetopu katalizatorów (6 tys. ton rocznie; zdaniem Michała Zygmunta najmniejsze odlewnie aluminium przerabiają więcej niż 6 tys. ton rocznie, a w skali pirometalurgicznej instalacja na 6 tys. ton jest bardzo mała), rafineria metali szlachetnych i rafineria metali dla przemysłu bateryjnego. Elemental rozważa lokalizację swojego nowego zakładu na obszarze strefy przemysłowej w Zawierciu w sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej (w prostokącie między ul. Inwestycyjną, Podmiejską, Myśliwską i składowiskiem odpadów komunalnych).
- Zakład jest oparty na zasadzie gospodarki obiegu zamkniętego. Odpady,  które my będziemy oddawać na składowisko, czy też te, które będziemy zrzucać do sieci kanalizacyjnej, to są w zasadzie tylko odpady bytowe. Nie przewidujemy składowania odpadów czy przekazywania dużych ilości odpadów na składowisko śmieci. To sąsiedztwo z naszego punktu widzenia nie ma znaczenia ani praktycznej korzyści z tego nie mamy. Raczej patrzymy na to, że skoro jest działka sąsiadująca ze składowiskiem, która eliminuje tę działkę dla większości biznesów związanych z żywnością, czy produktami dla konsumenta inwestorzy nie chcą się lokować w takich miejscach. Z naszego punktu widzenia to sąsiedztwo nam nie przeszkadza – wyjaśniał wiceprezes Michał Zygmunt.
Firma nie przewiduje wpływu na lokalną gospodarkę wodną. Projekt inwestycji zakłada maksymalne zredukowanie hałasu. Wśród korzyści społecznych M. Zygmunt wskazał, że jest to alternatywa dla górnictwa. Stwierdził, że przemysł związany z produkcją metali to przemysł następnych kilku dekad, a produkty tworzone przez firmę będą wymagane dla rozwoju gospodarki i najnowszych technologii.” 

Będzie praca więc na razie może pożyczka? /artykul/4980,jak-wybrac-najlepsza-pozyczke


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama