Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 22:00
Reklama
Reklama

Nie zgodzili się na wygaszenie mandatu radnej Eweliny Janeczek

(PORĘBA) 25 stycznia w trybie zdalnym odbyła się pierwsza w tym roku Sesja Rady Miasta Poręba. Uczestniczyło w niej 14 radnych. Podjęto kilka uchwał, a wśród nich akt o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Eweliny Janeczek. Zdaniem Wojewody Śląskiego radna zarządzając stowarzyszeniem IKS może naruszać przepisy antykorupcyjne. Uchwała ta została zatwierdzona 11 głosami „za”.
Podziel się
Oceń

Do 100% zwrotu kosztów szkolenia nauczycieli
Podczas sesji podjęto kilka uchwał, których treść – jak poinformowała Przewodnicząca - omawiano na Komisjach Stałych Rady Miasta. Pierwsza, podjęta jednogłośnie „za”, dotyczyła planu dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i przedszkola prowadzonego przez Gminę Poręba. Akt ustala, że objęte dofinansowaniem, będą: organizacja i prowadzenie warsztatów metodycznych i przedmiotowych dla nauczycieli (także organizacja i prowadzenie szkoleń dla nauczycieli); a maksymalna kwota dofinansowania będzie wynosić 100% poniesionych kosztów. W budżecie Miasta Poręba na rok 2021 wyodrębniono na ów cel środki w wysokości 14 000 złotych.
Inną podjętą uchwałą, i także zatwierdzoną 14 głosami „za”, była uchwała dotycząca przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 roku. Jak wytłuszcza Program, w 2020 roku do punktu konsultacyjnego, a więc miejsca nawiązania pierwszego życzliwego kontaktu pacjenta i jego rodziny, zgłosiło się 50 osób uzależnionych i 9 współuzależnionych. Według danych MOPS-u w Porębie w 2020 roku 27 rodzin z problemem alkoholowym zostało objętych pomocą tej instytucji, z czego w 23, ogólnie rzecz ujmując, występowała przemoc. Według z kolei danych Poradni Leczenia Uzależnień Alkoholowych i Współuzależnień liczba pacjentów przyjętych do leczenia wyniosła w 2020 roku 29 osób, w tym 5 kobiet i 24 mężczyzn. Dane z jednej poradni nie obrazują rzecz jasna całości problemu, ponieważ mieszkańcy mający problem alkoholowy mogą leczyć się w poradniach na terenie całego kraju.
Radni Poreby: radna Janeczek prawa nie łamie
Rada Miasta Poręba odmówiła stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej  Eweliny Janeczek. „Za” przyjęciem uchwały zagłosowało 11 radnych, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Radna Ewelina Janeczek nie wzięła udziału w głosowaniu nad swoją sprawą. 
W uzasadnieniu do uchwały możemy przeczytać, iż 14 sierpnia 2020 r. do Rady Miasta wpłynęło pismo Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego w sprawie uzyskanej informacji, że istnieje możliwość, iż radna narusza ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji czy działalności. Zgodnie z prawem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat; także być jej członkiem, przedstawicielem, czy pełnomocnikiem. Tym samym pojawiła się konieczność zbadania, czy radna w istocie naruszyła ów zakaz. Do rozstrzygnięcia tej kwestii wyznaczona została Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Zebrane w sprawie dokumenty wykazały, że Ewelina Janeczek nie naruszyła wspomnianego zakazu, bo choć jest członkiem przedstawicielem Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „IKS” z siedzibą w Porębie, które wykorzystuje mienie Gminy poprzez użycie jednego z lokalów MOK-u, to jak uzasadnili to radni: stowarzyszenie to nie prowadzi działalności gospodarczej w oparciu o majątek gminy. Jak czytamy konkretnie w uzasadnieniu do uchwały – „w oparciu o majątek gminy prowadzona jest działalność statutowa tego Stowarzyszenia”. 
Czy Wojewoda Śląski uzna tłumaczenie radnych?
Zobaczymy, czy Wojewoda Śląski w trybie nadzoru prawnego uzna stanowisko radnych Poręby, że radna Janeczek faktycznie nie narusza przepisów antykorupcyjnych, które zabraniają łączenia mandatu radnej z jakąkolwiek działalnością, w której wykorzystywane jest mienie gminy. Stowarzyszenie IKS którym zarządza radna w sposób oczywisty korzysta z mienia gminy (lokal w MOK). Radni sami to potwierdzili. Uzasadnienie radnych, do uchwały w której odmawiają wygaszenia mandatu, że „w oparciu o majątek gminy prowadzona jest działalność statutowa” jest bałamutna. Bo co to oznacza? Nie znamy statutu IKS-a, ale jeżeli w statucie stowarzyszenia jest zapis o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, to -jak możemy się domyślać- na tym właśnie oparł swoje podejrzenie Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego, że radna może w sposób niewłaściwy łączyć mandat radnej  i działaczki w IKS-e, które z majątku gminy korzysta. Będziemy czekać na stanowisko Wojewody Śląskiego, który oceni podjętą właśnie przez radnych uchwałę. Jeżeli Wojewoda podtrzyma swoje stanowisko, że radna Janeczek powinna być pozbawiona mandatu, będzie musiał wydać zarządzenie zastępcze pozbawiające radną mandatu. Rada Miasta Poręby będzie mogła z kolei zaskarżyć taką decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
PLANY BURMISTRZA ORAZ WNIOSKI I PYTANIA RADNYCH
Na początku sesji burmistrz poinformował, że skupi się w 2021 roku, między inny, na remoncie ulicy Fryderyka Chopina. Powiedział też, iż powiat nie ma zamiaru przejmować ulicy Niweckiej i Baśniowej, gdyż w ich ciągu są dwa obiekty mostowe, które wymagają remontów. - Będziemy musieli w przyszłości – bardziej lub mniej odległej - te remonty wykonać, i dopiero wtedy będziemy mogli mówić o zamianie tych ulic na inne.
Burmistrz wyjaśnił ponadto, iż program pod nazwą „Praca osadzonych na rzecz gminy Poręba” będzie kontynuowany; w związku z koronawirusem jest zawieszony, ale z chwilą gdy zaistnieją ku temu warunki, powróci.
Radna Jolanta Łakomska skierowała do burmistrza szereg zapytań o OSP  w Porębie. Między innymi: Jakie plany odnośnie budynku OSP ma burmistrz? Czy zakłada on podział pomieszczeń budynku na OSP i inne podmioty? Burmistrz odpowiedział, że udzieli jej w tej kwestii odpowiedzi w formie pisemnej.
Interpelację złożyła radna Barbara Gola – o wdrożenie w gminie programu „Ograniczanie Niskiej Emisji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych” (jest to kompleksowy program skierowany do osób fizycznych, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne), oraz utworzenie punktu przyjmowania wniosków na dofinansowanie na zakup nowych pieców CO w ramach programu „Czyste Powietrze”. 
Radny Przemysław Kiliański złożył z kolei wniosek  o lepsze odśnieżanie dróg w Porębie, a w szczególności ulicy Wolności i ulicy Dzielnej. Radny zwrócił uwagę, na przykład, że ulice te były odśnieżane w ostatnim czasie zbyt późno.
Radny Jarosław Machura złożył wniosek, aby teren i budynek po byłej stołówce został należycie zabezpieczony tj. ogrodzony, albo budynek ogóle rozebrany. Zdaniem mieszańców w negatywny sposób wpływa on, albowiem swoim wyglądem na odbiór miasta.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama