Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 14:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NIE KRADNIJ – WŁADZA NIE ZNOSI KONKURENCJI

(Poręba) Z takim napisem na koszulce pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Porębie były radny Edward Dorobisz. 6 lipca samorządowiec nie szczędził trudnych pytań o rachunki za kiełbasę, bezpieczeństwo na naszych drogach i zasady zatrudnienia pracowników w Urzędzie Miasta. Zdaniem przewodniczącego rady Gabriela Zielińskiego takie zachowanie, to jawne zakłócanie obrad. Pojawiły się również pozytywne informacje. Gmina uzyskała zgodę na budowę pierwszego Orlika w mieście. Na ten cel władze zaciągną kredyt w wysokości ponad 740 tysięcy złotych.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Z takim napisem na koszulce pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Porębie były radny Edward Dorobisz. 6 lipca samorządowiec nie szczędził trudnych pytań o rachunki za kiełbasę, bezpieczeństwo na naszych drogach i zasady zatrudnienia pracowników w Urzędzie Miasta. Zdaniem przewodniczącego rady Gabriela Zielińskiego takie zachowanie, to jawne zakłócanie obrad. Pojawiły się również pozytywne informacje. Gmina uzyskała zgodę na budowę pierwszego Orlika w mieście. Na ten cel władze zaciągną kredyt w wysokości ponad 740 tysięcy złotych.

 

ORLIK TUŻ, TUŻ…

Jak poinformował burmistrz Marek Śliwa w Porębie plan zakłada, że Orlik będzie kosztować ponad 1 milion 406 tysięcy złotych, z czego: dotacja z budżetu państwa wyniesie 333 tysiące złotych i dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach 333 tysiące złotych.

 

Największą część pokryje kredyt w wysokości ponad 740 tysięcy złotych. Jak uspokajają władze miasta – gmina ma ciągle dużą zdolność kredytową, po przetargu koszty mogą się okazać mniejsze. Niestety środki nie pozwalają chwilowo na termomodernizację Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 (wartość kosztorysowa zadania wynosi 5 milionów złotych). Ta inwestycja musi zaczekać do kolejnej kadencji.

 

- Otwarcie ofert na budowę Orlika planujemy 15 lipca. Jestem przekonany, że wyłonimy odpowiednią firmę. Boisko będzie usytuowane za targowiskiem miejskim w kierunku pierwszego zalewu. Funkcja tego terenu została zmieniona. W studium uwarunkowań były to tereny parkowo-rekreacyjne w tej chwili figurują, jako tereny sportowo-rekreacyjne. Dokładne koszty będą znane po rozstrzygnięciu przetargu – mówi burmistrz.

 

MIASTO ODDA DZIAŁKĘ PRAWIE ZA DARMO

Podczas sesji podjęto uchwałę o udzieleniu bonifikaty na zakup działki przez Parafię św. Jerzego w Porębie. Teren, który zdecydowano sprzedać przylega do parafialnego placu.

 

- To nie jest oddanie własności księdzu, lecz mieszkańcom miasta Kościół został wzniesiony ich własnymi rękami. Przekazanie działki przylegającej do parafii za niską kwotę jest zasadne – apelowali radni.

 

Powstały trzy alternatywne propozycje bonusów. Pierwsza zakładała upust w wysokości 5 procent, druga upust w wysokości 95 procent i trzecia pozwalała na zakup terenu za symboliczną złotówkę.

 

Ostatecznie przy 12 głosach za i przy 1 głosie wstrzymującym się przegłosowano drugi wniosek. Rynkowa wartość terenu to około 20 tysięcy złotych.

 

INTERPELACJE: DROGI, ZNAKI, WYBITE SZYBY I NIEWYKOSZONE TRAWY

 

RADNY JANUSZ WIDURSKI: KIEPSKI REMONT SŁONECZNEJ?

W trakcie interpelacji radny Janusz Widurski zwrócił uwagę na kiepskie wykonanie remontu ulicy Słonecznej i na nieodpowiednią jakość użytego materiału.

 

- Uważamy, że podłoże zostało niewłaściwie wykonane. Na tę ulicę wjeżdżają samochody powodując koleiny, chociaż droga jest nowa. Mieszkańcy chcą, by w ramach gwarancji dokonać stosownych napraw – mówił.

 

Samorządowiec pytał również o budowę chodnika przy ulicy Zakładowej.

 

Co do ulicy Słonecznej burmistrz poinformował, że materiał musiał spełniać odpowiednie atesty. Podczas wizji lokalnej wykonawca poinformował, że wszystkie usterki usunie w okresie gwarancji. Gorzej wygląda sprawa chodnika na Zakładowej. Tylko część tej inwestycji zostanie wykonana także ze względu na przejęcie zobowiązań finansowych z poprzedniej kadencji.

 

EWA SKULIMOWSKA: ZNAK, KTÓRY ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU

Ewa Skulimowska pytała, dlaczego kierowcy nie stosują się do znaku drogowego postawionego na ulicy Chopina. Znak pozwala na postój samochodów do 15 minut (znajduje się po prawej stronie jadąc od głównej drogi). Zdaniem radnej parkujące tam znacznie dłużej auta wielokrotnie zagrażają bezpieczeństwu.

 

Marek Śliwa obiecał zwrócić się z tą sprawą do porębskich policjantów. Burmistrz zastanawia się również, czy Poręba nie powinna mieć straży miejskiej.

 

Skulimowska jest wyraźnie zaniepokojona stanem studzienek kanalizacyjnych na terenie gminy (chodzi o studzienki przy dawnym hotelu robotniczym, przy jednym z hipermarketów i przy banku spółdzielczym). Miasto nie jest jednak władne w tej sprawie i zaleca korespondencję chociażby z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Radna zwróciła się do burmistrza z prośbą o zabezpieczenie przejścia dla pieszych przy ulicy Mickiewicza i namalowanie tam pasów, co spotkało się z akceptacją.

 

LESZEK MAJEWSKI: MAŁA ROCZNICA

– Od wybicia szyby na przystanku przy głównej ulicy w Porębie minął już rok, czy doczekamy się wprawienia nowej?- pytał Leszek Majewski. W odpowiedzi Śliwa zapewniał, że miasto „czeka na kolejne wybicia”, ponieważ koszty zamówienia pojedynczej szyby są ogromne. Czyżby burmistrz zachęcał wandali do pracy? Niedawno udało się złapać sprawców, którzy wybili szybę na przystanku w dzielnicy Górka.

W dalszej części L. Majewski interpelował w sprawie tego, czy ulice Niwecka i Baśniowa staną się wreszcie ulicami powiatowymi. Kilka miesięcy temu radny powiatowy Zbigniew Sałaciński wystąpił ze stosownym wnioskiem do starosty. Droga Poręba-Żelisławice na odcinku Baśniowa i Niwecka jest bardzo ważnym odcinkiem komunikacyjnym łączącym DK 78 z drogą wojewódzką 793. Łączy trzy powiaty: zawierciański, myszkowski i będziński. Na stan dróg powiatowych (ponad 761 km) Poręba posiada zaledwie 11 km takich dróg. Najbogatszy w drogi powiatowe Żarnowiec ma ich prawie 105 km. Marek Śliwa wierzy w pozytywne rozwiązanie tej sprawy na sierpniowej lub wrześniowej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego.

 

WŁODZIMIERZ ROK: CZY BĘDZIE CHODNIK DLA DZIECI?

Włodzimierz Rok chce dokończenia chodnika od piekarni do Szkoły nr 2 w dzielnicy Górka. Takie rozwiązanie zwiększyłoby bezpieczeństwo idących do szkoły dzieci. Podobnego zadnia jest również burmistrz. Dokończenie inwestycji jest, więc kwestią czasu. Od września dzieci będą mogły chodzić bezpiecznie do szkoły.

 

MARIAN MACHURA: TRAWY TRZEBA WYCIĄĆ

Marian Machura mówił o konieczności pilnego wykoszenia wysokich traw przy ulicy Dworcowej, Niepodległości, Konstruktorskiej i Chopina. Ograniczona widoczność to poważne zagrożenie, by je zażegnać władze miasta zobowiązały się do „uruchomienia człowieka z kosą”.

 

EDWARD DOROBISZ: TO JA TYP NIEPOKORNY, NIKT NIE WIE, CO WE MNIE TKWI

Na sesję przyszedł Edward Dorobisz, radny poprzedniej kadencji, który przez pewien czas pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej. W trakcie pełnienia mandatu Dorobisz zasypywał magistrat setkami pism o zauważonych nieprawidłowościach. Zarzucał gminie niegospodarność przy budowie osiedla Pasternik w Porębie za czasów burmistrza Włodzimierza Spyry. Od pewnego czasu polityk jest postrzegany, jako miejscowy Palikot, ponieważ słynie z niekonwencjonalnych, choć skutecznych metod działania. Tym razem Dorobisz zaskoczył wszystkich przychodząc w koszulce z napisem „Nie kradnij, władza nie znosi konkurencji”. Trzeba przyznać, że jego wystąpienie było dosyć prowokacyjne:

 

- Od jakiegoś czasu czytam gazety i okazuje się, że takiej rady jak pan nie ma nikt w powiecie. Było dwóch radnych w opozycji, ale został tylko jeden (Janusz Widurski –przyp. red.). Tego drugiego (prawdopodobnie Marian Machura - przyp. red.) pan tak załatwił, że żona dostała pracę w pańskim urzędzie – mówił z oburzeniem Dorobisz o zawsze zgodnej z profilem burmistrza radzie.

 

Samorządowiec pytał również, jakie inwestycje wykonano do tej pory w dzielnicy Kierszula.

- Na Kierszuli wyremontowaliśmy dwa mosty, w tym momencie wspieramy działania tamtejszej placówki oświatowej (oddział przedszkolny - przyp. red.), wymieniono instalację elektryczną, słupy, przystanki – wyliczał wyprowadzając skuteczną kontrę burmistrz Śliwa.

 

Na sali zrobiło się głośno i hucznie. Doszło do prawdziwej męskiej wymiany zdań.

 

- W latach 2005-2006 dostawałem ciekawe liściki, do tej pory je otrzymuję. Widocznie ludzie mnie lubią. Chciałem się zapytać, czy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma jakiś zakres obowiązków? Czy tylko czyta gazety i od czasu do czasu ślub da? Nie wiem, na co płacę podatki?- pytał E. Dorobisz.

 

Korzystając z nieuwagi przeciwnika Śliwa zauważył, że obecnie kierownikiem USC jest kobieta (sekretarz miasta Halina Firek- przy. red.). Zapewne byłemu radnemu chodziło o jednego z inspektorów.

 

- Pani sekretarz jest rzetelną osobą, nie ma możliwości, by miała czas na czytanie gazety w trakcie pracy– dementował burmistrz. Po tej ostrej wymianie ciosów zrobiło się jeszcze gorzej:

 

- Czy wydajecie zezwolenie na działalność gospodarczą osobom chorym psychicznie takim jak Brudny Harry (ksywa właściciela jednego z auto złomów- przyp. red.)? Podobno Harry ma „żółte papiery”?- ciągnął Dorobisz.

 

W tym momencie dyskusję przerwał przewodniczący, który zaproponował spotkanie na linii Dorobisz-Śliwa poza obradami. Zieliński jasno stwierdził, że sesja nie jest miejscem na insynuacje, a problemy poruszane prze byłego radnego dotyczą byłej rady.

 

- Nie sądzę, by pracownik, który wydaje koncesje popełnił jakieś błędy. Myślę, że komisja nie jest upoważniona do pytania kogoś przy wydawaniu pozwoleń o to, czy dana osoba żyje w związku wolnym czy konsensualnym, czy jest chora czy nie. Będzie mi bardzo miło pana gościć i myślę, że z dużą życzliwością podejdziemy do różnych spraw – dodał M. Śliwa.

 

- Namawia mnie pan, by zostawić Pasternik, nie ruszać tej sprawy – denerwował się były radny.

 

Po artykule w KZ o radnym Włodzimierzu S., który spowodował kolizję po pijanemu Dorobisz boi się, że na ulicach miasta nie jest bezpiecznie:

 

- Niektórzy jeżdżą pijani od lat, nie będę mówił „jak świnie”, bo państwo nie lubicie takich określeń, ale co z bezpieczeństwem?

 

Oświetlenie uliczne, doposażenie straży, współpraca z policją - to tylko niektóre z powodów dla, których zdaniem burmistrza porębianie powinni czuć się bezpieczniejsi.

 

- Panie przewodniczący, boję się, że pan mi przerwie. Mam pytanie, czy wyrok w sprawie piwa i kiełbasy się już uprawomocnił? To dotyczy jednak tej rady- zaczepiał dalej E. Dorobisz.

 

- Nic nie wiem o żadnej kiełbasie o piwie– rzucił kończąc sesje, odbierając głos Dorobiszowi G. Zieliński.

- Chodziło mi o kiełbasę i piwo, które ten burmistrz i niektórzy radni rozdawali przed wyborami, by wygrać – tłumaczył Dorobisz.

 

RADA MIASTA NIE PRACUJE?

Komunikacja w gminie wyraźnie szwankuje. Także, gdy chodzi o przepływ informacji publicznych. Jeśli ktoś nigdy nie był na sesji w Porębie może sobie np. pomyśleć, że radni nic nie robią. Ot takie wcześniej rozpoczęte wakacje. W Biuletynie Informacji Publicznej na próżno szukać aktualnych uchwał, protokołów z obrad, czy ogłoszeń o przetargach.

Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama