W Polsce syreny alarmowe rozbrzmiewają corocznie 1 sierpnia o godzinie 17.00, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Upamiętnienie rozpoczęcia powstania jest jednocześnie krajowym treningiem sprawności syren alarmowych. Sygnał, który wówczas jest emitowany to trzyminutowy dźwięk ciągły. Oznacza on odwołanie alarmu. Nie jest to jedyna „okazja”, gdy w Polsce możemy usłyszeć alarm rozbrzmiewający w ramach ćwiczeń. Organizowane są też kilkudniowe ćwiczenia Renegade, w ramach których również mogą być uruchamiane syreny alarmowe.
Podczas ogłoszenia alarmu emitowany jest trzyminutowy modulowany dźwięk. W środkach masowego przekazu powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź o treści: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (podawana jest przyczyna, rodzaj alarmu itp.) dla ...”.
Alarm odwołuje dźwięk ciągły, również trzyminutowy. Towarzyszyć może mu komunikat o treści „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (przyczyna, rodzaj alarmu itp.) dla ...”.
W jaki sposób ludność może zostać powiadomiona o alarmie? Oprócz syren alarmowych – niektóre z nich mogą emitować alarm oraz komunikaty głosowe – informacje przekazywane są przez radio i telewizję. Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do informowania wykorzystywane mogą być również lokalne serwisy SMS lub megafony. (es)
Napisz komentarz
Komentarze