Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 03:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZBUDOWANIE OD NOWA TAŃSZE OD RENOWACJI

(Myszków) Ścisłe centrum Myszkowa, czyli okolice dworca PKP na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się nieco na lepsze. Wspomnieć należy chociażby odnowiony budynek dworca, któremu przywrócono oryginalny wygląd, pozbywając się tynku, który bardziej szpecił, niż upiększał. Mimo tego wciąż pozostaje bardzo wiele do zrobienia i dostrzegają to nie tylko mieszkańcy miasta i goście, ale również samorządowcy. Już od kilku lat trwają prace nad rewitalizacją centrum. Niestety trudno powiedzieć, kiedy mogłyby się rozpocząć konkretne działania, które przyniosą efekty widoczne gołym okiem. Jednym z elementów centrum, którego oblicze ma się zmienić jest dawny dworzec PKS. Okazuje się, że planowane jest wyburzenie budynku i jego odbudowanie. Jak wyjaśniał burmistrz Włodzimierz Żak, ma to być rozwiązanie tańsze od remontu zabytku. Ponadto remont nie rozwiązałby niektórych problemów – niemożliwe byłoby całkowite odgrzybienie zaniedbanego budynku.
Podziel się
Oceń

Budynkiem w centrum Myszkowa, dawnym dworcem PKS, dysponuje obecnie gmina. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, ale jak tłumaczył podczas marcowej sesji Rady Miasta burmistrz Włodzimierz Żak, nie jest objęta ścisłą opieką konserwatora. Miasto zamierza wyburzyć budynek, bo będzie to tańsze, niż jego renowacja. Następnie ma on zostać odbudowany zgodnie według zaleceń konserwatora zabytków. Zachowane mają zostać pewne cechy konstrukcyjne.

Radny Norbert Jęczalik porównał to do drzew. Drzewo rośnie przez wiele lat. Łatwo je wyciąć i posadzić nowe, ale zanim dorówna ono wyciętemu muszą minąć kolejne dekady.

- Myszków nie jest obdarzony historycznie takimi budynkami. Ten budynek dla mnie jest budynkiem charakterystycznym ze względu na lata. Chciałbym poznać opinię biegłego zanim dojdzie do prac wyburzeniowych. Pewnie taka opinia była sporządzona, jaka jest różnica pomiędzy wyburzeniem i wybudowaniem nowego, a jaki byłby koszt modernizacji istniejącego. Remont to inne spojrzenie na takiego typu obiekty. Jako mieszkaniec, trochę patrząc w przeszłość, jestem zły na to, że zniknęła hala targowa, która mogła być zmodernizowana i przekształcona w galerię handlową (…) - mówił radny Norbert Jęczalik.

Jak dodał, w wielu miejscach na świecie, stare obiekty są zachowywane i modernizowane. Natomiast u nas łatwo się coś rujnuje i próbuje stworzyć coś nowego, ale to nigdy nie będzie to samo.

Burmistrz Włodzimierz Żak zapewniał, że pomysł renowacji był brany pod uwagę i to chciało zrobić miasto. Możliwości analizowane były przez konserwatora zabytków, który wraz z projektantem oceniał stan budynku. W przypadku remontu, nie udałoby się usunąć zagrzybienia budynku, ponadto w trakcie przebudowy konieczne mogłoby się okazać podpieranie ścian w trakcie prac, by one nie runęły. A to znacząco podwyższyłoby koszty.

- Konserwator po analizie powiedział, że absolutnie będzie bardzo rygorystycznie podchodził do zapewnienia pewnych elementów tego budynku, co bardzo podroży kwestie jego odbudowy z zachowaniem funkcji historycznych, niemniej jednak będzie to taniej, niż gdybyśmy próbowali ten budynek ratować. Tam jeszcze wyszło coś takiego, że odkuwki elewacji nie wyszły tak okazale, jak w przypadku budynku dworca PKP – dodał burmistrz Włodzimierz Żak. Zapewnił też, że przekaże radnemu dokumenty projektowe i wnioski z rozmów z konserwatorem, jak również różnicę w kosztach. Norbert Jęczalik zapowiedział, że chciałby je przedstawić swoim znajomym, którzy zajmują się zawodowo takimi sprawami, aby poznać koszty. (es)



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama