Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 09:49
Reklama

Obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej

W niedzielę 11 września odbędą się uroczyste obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej, które odbędą się w Złotym Potoku (Gmina Janów). W ramach obchodów odbędzie się także II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Organizatorem wydarzenia są Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Nasza redakcja jest patronem wydarzenia.
Podziel się
Oceń

Na uroczystości może przyjść każny, zwłaszcza zainteresowani lokalną historią wojskowości. Ciekawych gości i specjalistów do rozmów nie zabraknie. Na uroczystości zaprasza też Wójt Gminy Janów Edward Moskalik.

Program wydarzenia:

14.30 - 15.15 Cmentarz parafialny w Złotym Potoku

uroczystość upamiętniająca żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w walkach z Niemcami we wrześniu 1939 roku, zakończona złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na zrewitalizowanej kwaterze wojennej z 1939 roku

17.00 Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

konferencja popularnonaukowa:

- Działania bojowe 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku

- Wybrane miejsca pamięci i mogiły żołnierskie z 1939 roku w regionie częstochowskim

18.30 Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oprowadzanie po wystawie "Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939"

* * *

Idea wskrzeszenia Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej i jego organizacji w Złotym Potoku narodziła się pod koniec 2020 roku. I choć w okresie międzywojennym pułk wchodzący w skład 7 Dywizji Piechoty stacjonował w Częstochowie, to Złoty Potok jako miejsce organizacji obchodów nie jest przypadkowy. Od września 2020 roku w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego czynna jest bowiem wystawa "Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939". Ważnym jej elementem jest siedem srebrnych gwoździ z zaginionego we wrześniu 1939 roku sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, które zostały odnalezione w lasach pod Złotym Potokiem w maju 2020 roku przez członków Grupy Częstochowskiej Perun oraz Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Przekazane przez przedstawicieli obu stowarzyszeń do zbiorów Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku stały się obok zrekonstruowanego wizerunku sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej sercem nowopowstałej ekspozycji.

Termin wydarzenia nawiązuje z kolei do oficjalnej daty corocznego święta pułkowego obchodzonego w Częstochowie w latach 1921-1939, na pamiątkę udziału 7 Pułku Artylerii Polowej (nazwa jednostki obowiązująca do 1931 roku) w słynnym polskim rajdzie pancerno-motorowym na Kowel, przeprowadzonym w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 12 września 1920 roku rozegrała się bezpośrednia walka o Kowel, w czasie której artylerzyści z 2 i 3 baterii pod dowództwem mjr. Bolesława Pileskiego ciężko uszkodzili dwa bolszewickie pociągi pancerne, a trzeci zdobyli dzięki brawurowej akcji - na torach na wprost jadącego parowozu ustawiono gotowe do otwarcia ognia działo, na widok którego nieprzyjacielska załoga pociągu opuściła go w popłochu. Tym samym nieuszkodzony pociąg wpadł w ręce polskich artylerzystów. Za te czyny oraz ogólny udział w walkach o Kowel mjr Pileski oraz ośmiu żołnierzu pułku zostało odznaczonych Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, natomiast kilkunastu kolejnych Krzyżem Walecznych. Była to jedna z najbardziej śmiałych akcji żołnierzy 7 Pułku Artylerii Polowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, dlatego na pamiątkę tego boju jako dzień święta pułkowego ustanowiono datę 12 września.

Pierwsza edycja wskrzeszonego po ponad 80 latach święta pułkowego miała miejsce 12 września 2021 roku. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie także m.in. II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, który zorganizowany po raz pierwszy w Częstochowie w 2019 roku, zgromadził kilkadziesiąt osób z rodzin żołnierzy niemal wszystkich pułków i oddziałów dywizji, potwierdzając jak ważna i ciągle żywa jest historia tej wielkiej jednostki Wojska Polskiego. (oprac. Adam Kurus)

Organizatorzy: Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

Patronat medialny: Katolicka Rozgłośnia Radiowa FIAT, Częstochowskie24.pl, Gazeta Częstochowska, Gazeta Myszkowska, Częstochowskie Wieści Powiatowe.



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KingaTreść komentarza: Stanisław pisze po polsku jak autorzy ogłoszeń o spadku 🫢Data dodania komentarza: 16.05.2024, 07:06Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: AngelaTreść komentarza: Spyra / jak już pisaliście ostatnio / to kłamca. Nic dodać nic ująć. Wybraliście go Sobie to teraz go macie na 5 lat. Brawo Porębianie.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Poręba, czyli polityka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Będzie zawierciański tuskostan. Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi, już zapomnieli Mazura z PO. "Depisyzacja" ? Tylko że ona słuchała ludzi, dziś będziecie mieć kopalnię która zniszczy nam miasto, zielony ład budynkowy i grzewczy oraz wysokie rachunki i będziecie szczęśliwi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:21Źródło komentarza: W JUTRZEJSZYM WYDANIU PAPIEROWYM KURIERA: KONIEC PIS W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM!Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Dzień dobry teraz zostałem naciognienty na darmowe kasę ale w porę ocknełem się i skontaktowałem się z Bankiem HSBC kturu miał mi przelać te darmowe okazało się że żadnej darowizny niema a dokumenty soł podrobione ale oszuści chcieli dalszych wpłat i tłumaczenie że ich placówka nie udostępniła wszystkich dokumentów do głównego bankuData dodania komentarza: 10.05.2024, 04:28Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla Zawiercia
Reklama
Reklama
Reklama