Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Polska szkoła zawodzi młodych. Czy sztuczna inteligencja spełni się w nowej roli?

W części województw ferie nadal trwają, w innych niedługo się rozpoczną, a część dzieci i młodzieży wróciła już do nauki. Szkoła zazwyczaj kojarzy się z tłumem i gwarem, a jednak niemal połowa polskiej młodzieży deklaruje, że często czuje się samotna w placówkach edukacyjnych. Wynika to z przeprowadzonego pierwszego w Polsce badania samotności pokolenia Z, w ramach projektu MindGenicAI wśród osób w wieku od 12 do 24 lat. W badaniu w formie anonimowej ankiety, wzięło udział 1171 osób. Pomimo, że zgodnie z przepisami w każdej szkole, w której jest więcej niż 50 uczniów, muszą być zatrudnieni psycholog i pedagog, to aż ¾ młodych ludzi ma poczucie, że nie może z nimi porozmawiać o swoich problemach.
Podziel się
Oceń

Same ,,Zetki’’ jako główną przyczynę swojego poczucia osamotnienia wskazują social media. Jednak pomimo tego, to właśnie technologia może okazać się kluczem do rozwiązania tego problemu. We współpracy z przedstawicielami młodzieży powstaje chatbot, który udzieli wsparcia ich odczuwającym samotność rówieśnikom.

Polskiej młodzieży w szkołach i na uczelniach doskwiera samotność. Aż 72% uważa, że nie może liczyć na wsparcie ze strony psychologów czy pedagogów. Najczęściej samotne w placówkach edukacyjnych czują się 13- i 14-letnie dziewczęta, a także młodzi mężczyźni powyżej 21. roku życia. Jako przyczynę dręczącego ich poczucia osamotnienia sami młodzi ludzie najczęściej wskazują wpływ Internetu i social mediów, a także brak akceptacji, tolerancji oraz zrozumienia. Z tego powodu polska młodzież pracuje nad chatbotem.

W Polsce już 72% populacji korzysta z Internetu, a ponad 66% z social mediów, w których spędza średnio ok. 2 godzin dziennie. Ponad połowa użytkowników na świecie, jako powód używania platform społecznościowych wskazuje możliwość utrzymywania za ich pośrednictwem kontaktów ze znajomymi i rodziną, a prawie ¼ możliwość nawiązywania nowych znajomości. Jednakże to właśnie Internet i social media są najczęściej wymienianą przez samych młodych ludzi przyczyną ich poczucia samotności, jak wynika z badania samotności pokolenia Z (osób urodzonych po 1995 r.), przeprowadzonego przez twórców projektu MindGenicAI, polskiej aplikacji wspierającej młodych ludzi w radzeniu sobie z ich problemami z pomocą sztucznej inteligencji. W dalszej kolejności młodzi ludzie wymieniają brak akceptacji, tolerancji i zrozumienia.

Przedstawiciele pokolenia Z są świadomi swojej samotności i zdają sobie sprawę z tego, że nie są jedyni. Zdaniem aż ⅓ naszych ankietowanych z samotnością boryka się od 26% do 50% ich rówieśników. Niestety rzeczywistość wygląda jeszcze gorzej. Aż 60% Polaków w wieku od 12 do 24 lat czuje się osamotniona, zaledwie 3% deklaruje, że ten problem w ogóle ich nie dotyczy - mówi Joanna Trojak, CEO MindGenicAI - Samotność to smutna rzeczywistość naszych czasów, dotychczas jednak rzadko kojarzono ją z młodymi ludźmi. Postanowiliśmy więc sami przyjrzeć się bliżej temu problemowi i poszukać sposobu na jego rozwiązanie. Pracujemy nad chatbotem, który będzie w stanie zmniejszyć poczucie osamotnienia młodzieży, zachęcić ich do aktywności pozacyfrowej i poznawania nowych znajomych. Do udziału w tym projekcie zaprosiliśmy samych przedstawicieli pokolenia Z.

Młodzi ludzie nie otrzymują wsparcia w placówkach edukacyjnych

Ponad połowa młodych ludzi czuje się samotnie we własnych domach, a niewiele lepiej wygląda sytuacja w placówkach edukacyjnych. Aż 43% deklaruje, że samotność w szkole lub na uczelni doskwiera im często, a 28% odczuwa ją sporadycznie. Najczęściej na problem zwracają uwagę 13- i 14-letnie dziewczęta (ponad 52% z nich) oraz młodzi mężczyźni w wieku powyżej 21 lat (53% z nich). Najrzadziej osamotnienie w szkole odczuwają 15- i 16-latki mieszkający na wsi, chociaż nadal dotyka ono ponad ⅓ z nich.

Niestety samotne ,,Zetki’’ nie mogą liczyć na wsparcie w placówkach edukacyjnych - aż 72% czuje, że przeważnie nie może podzielić się swoimi problemami z pedagogami ani psychologami, 34% deklaruje, że od nikogo nie może tam spodziewać się żadnego wsparcia. Najgorzej jednak wygląda sytuacja w miastach od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców, gdzie problem dotyczy nawet 79% młodzieży. Aż 70% dziewcząt i kobiet oraz 63% chłopców i mężczyzn ocenia brak wsparcia w szkołach i na uczelniach jako poważny problem.

Technologia lekiem na samotność Zetek?

Technologia może pomóc młodym ludziom w budowaniu cennych relacji i poczucia wartości, a nie tylko im szkodzić - wszystko zależy od tego, do czego się ją wykorzysta. Poza tym ci młodzi ludzie to pierwsze pokolenie, które od dziecka funkcjonuje w cyfrowym świecie i jest do niej przyzwyczajone. Próby odcięcia ich od technologii do niczego nie doprowadzą. Istotne jest uczenie ich świadomego z niej korzystania i przypomnienie o tym, jak ważna jest aktywność w realnym świecie - i to właśnie m.in. będzie robił nasz chatbot - dodaje Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

Elementem projektu jest Akademia MindGenic, oferująca darmowe kursy dla młodych osób, które chcą nabyć nowe umiejętności w zakresie technologii sztucznej inteligencji, uczenia botów i konstruowania zaawansowanych dialogów z wykorzystaniem elementów psychologicznych. Kursanci pod okiem psychologów i pedagogów mają możliwość współtworzenia wspomnianego chatbota. Na zakończenie zajęć otrzymują certyfikat trenera botów/designera komunikacji AI. Najbliższa edycja Akademii startuje już 13 lutego i będzie trwać 2 tygodnie.

Pełny raport na temat samotności pokolenia Z zostanie przedstawiony podczas otwartego dla wszystkich zainteresowanych webinaru, który odbędzie się 8 marca o godzinie 18 na Facebooku MindGenicAI.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama