Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 20:56
Reklama
Reklama

Siatkarki z Zawiercia awansowały do wojewódzkiego finału Kinder Joy of Moving. Jak na dzieci i młodzież działa brak sportu?

Dwie drużyny MKS-u Dwójki Zawiercie awansowały do wojewódzkiego finału Kinder Joy of Moving.
Podziel się
Oceń

Podopieczne trenera Wacława Gębarskiego występowały w następujących składach: Kinga Caba, Martyna Miśta i Hanna Rzepka oraz Anna Leciak, Hanna Pasikowska, Maja Rok i Zuzanna Trepka. Na stronie Kinder Joy of Moving czytamy, że jest to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero. U podstaw programu leży przekonanie, iż ułatwiając dzieciom oraz młodzieży dostęp do aktywności fizycznej, twórcy inspirują je do dołączenia do kultury ruchu, a tym samym wierzą, iż w przyszłości staną się aktywnymi dorosłymi. Od 2020 roku Kinder Joy of Moving jest partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej. Program, który wspiera młode drużyny jest dobrym sposobem na promowanie sportu. Jak wiemy aktywność fizyczna Polaków jest coraz mniejsza. Z danych MultiSport Index 2022 wynika jednocześnie, że wciąż zaledwie dwóch na pięciu, tj. 41 proc. dorosłych Polaków wypełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie aktywności fizycznej, czyli podejmuje co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu.

Dane dostępne tutaj:

Trzy piąte Polaków nie wypełnia zaleceń WHO ws. aktywności fizycznej [BADANIE] - Forsal.pl

Informacje ze strony Program | Kinder Joy of moving

Cieszą zwycięstwa MKS-u Zawiercie. Niestety kiedy patrzymy na dane dotyczące uprawiania sportu napawają one smutkiem. Zadajmy sobie pytanie jakie są przyczyny takiego spadku aktywności wśród młodzieży.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, zmalał odsetek dzieci i młodzieży (w wieku 11 - 17 lat) podejmujących aktywność fizyczną w wymiarze zgodnym z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wytyczne mówią o co najmniej 60 minutach dziennie przez 7 dni w tygodniu. Co ciekawe, większą od zakładanej aktywność odnotowano jedynie wśród dziewcząt.

Cowzdrowiu - Raport NIK. Dlaczego coraz mniej dzieci w wieku szkolnym uprawia sport?

Niestety jeśli chodzi o dzieci patrzą one na swoich rodziców, którzy sport odłożyli na boczny tor. Uprawiają go mało, albo wcale. Ciężko znaleźć przyczyny takiego stanu. Młodzi ludzie nie lubią już przeznaczać swojego wolnego czasu na aktywność fizyczną.

W badaniu kwestionariuszowym zdecydowana większość uczniów, tj. blisko 87 proc. nieuczestniczących i ponad 98 proc. uczestniczących w programie SKS zadeklarowała, że lubi uprawiać sport i chętnie ćwiczy na lekcjach wf (odpowiednio ponad 87 proc. i ponad 98 proc.). Jednak tylko 9 proc. uczestniczących (w czasie wolnym, tj. poza lekcjami wf) i ponad 12 proc. nieuczestniczących w programie SKS (w czasie wolnym, tj. poza lekcjami wf i zajęciami SKS) przeznaczało 60 minut dziennie przez 7 dni w tygodniu na aktywność fizyczną. Najczęściej ww. uczniowie przeznaczali co najmniej 1 godz. dziennie na aktywność 1-2 lub 3-4 dni w tygodniu. Ponadto ponad 10 proc. uczniów nieuczestniczących w programie poza lekcjami wf nie uprawiało sportu i rekreacji w ogóle, a blisko 14 proc. z nich uprawiało sport lub rekreację tylko przez mniej niż jedną godzinę tygodniowo.

Cowzdrowiu - Raport NIK. Dlaczego coraz mniej dzieci w wieku szkolnym uprawia sport? 

Według Nik-U wpływ na obniżenie spadku aktywności fizycznej młodzieży wynika z czynników cywilizacyjnych. Głównie technologii cyfrowej. 

To bardzo duży problem wśród młodzieży, praktycznie cały czas widzimy ludzi, którzy cały czas gapią się w telefon. Wchodzenie w wirtualny świat zastępuje powoli młodym i starszym ludziom życie w społeczeństwie gdzie rozmowa w cztery oczy, kontakt fizyczny jest istotny. Każdy z nas widzi codziennie ludzi patrzących w telefon, dzwoniących, ludzie siedzą patrząc się w swoje urządzenie jednocześnie nie utrzymując kontaktu wzrokowego rozmawiają z innymi. Niestety tak wygląda nasza rzeczywistość. Ciężko powiedzieć co mogłoby ten stan naprawić, co mogłoby sprawić, że używanie telefonu nie będzie najważniejszą rozrywką, codziennością a dla niektórych wszystkim czego potrzebują. Kiedyś środki masowego przekazu nie były tak rozwinięte, dzisiaj większość urządzeń ma w swojej ofercie do wykorzystania internet. Możemy korzystać z niego na telewizorach, komputerach, telefonach, zegarkach. Internet i wszystko co z nimi związane jest z nami cały czas. Trzeba się zastanowić nad tym jak przez to ciągłe gapienie i siedzenie nad telefonem tracimy istotny czas i jak to naprawić. Inaczej staniemy się zombie wgapionymi w jedyne urządzenie na jakim nam zależy, a przecież urządzenia w których działa wirtualny świat, nie zastąpią nam tego prawdziwego. Myślę, że takie myślenie pozwoli nam na pozytywne działanie w obu tych światach i sprawi, że nie zmienimy go na czynności, które mają w sobie choć odrobinę więcej rzeczywistości, kontaktu międzyludzkiego w postaci wspólnych gier, zabaw, spotkań. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama