Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 12:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Powrót do szkoły, powrót alergii? Dlaczego dzieci narzekają na swędzenie oczu w szkole?

Powroty do szkół zarówno wśród uczniów, jak i rodziców wywołują dużo emocji. Początek roku to czas kompletowania szkolnych wyprawek, prasowania białych koszul, ale to także moment pojawienia się obaw u rodziców dzieci zmagających się z alergią. Zaczerwienione, podrażnione i swędzące oczy mogą spędzić sen z powiek nawet tym, którzy na co dzień mają wszystko pod kontrolą. Jak przygotować alergika na powrót do szkoły? A co zrobić, gdy wróci nauka zdalna, a wraz z nią wielogodzinne wpatrywanie się w ekran?
Podziel się
Oceń

Liczba dzieci z alergią cały czas wzrasta. W badaniu „Chroń oczy przed alergią”1 zrealizowanym przez markę EKTIN aż 2/3 rodziców dzieci zauważyło u nich objawy alergii, a 58% było z dzieckiem u lekarza z podejrzeniem alergii. Niestety eksperci są zgodni: alergia to choroba cywilizacyjna i osób, skarżących się na tę przypadłość będzie przybywać. 
Nawet dość łagodny przebieg alergii może negatywnie wpłynąć na proces edukacji uczniów. Ciągle swędzące oczy, czy uporczywe kichanie może wpłynąć na koncentrację nawet najbardziej pilnego ucznia. Niejednokrotnie wrześniowy powrót do szkoły wiąże się z nasileniem objawów alergii.

Jakie alergeny czyhają na ucznia?

Współcześnie zarówno młodsi, jak i starsi alergicy są narażeni na wiele czynników wywołujących alergię. Wrzesień jest miesiącem wyzwań dla alergików, bo właśnie wtedy zaczynają pylić chwasty (np. bylicy, ambrozji, komosy, babki zwyczajnej) oraz zarodniki grzybów mikroskopowych.
Dodatkowo osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, odczuwają dolegliwości przez cały rok.  
Budynki, w których są szkoły, to często obiekty z wieloletnią historią. Kurz zalega na meblach, ścianach, a nawet w szczelinach parkietów. Niezbyt przychylną przestrzenią dla alergików jest też sala gimnastyczna – kurz osiada na drabinkach, w materacach. Poza tym sama powierzchnia takiego pomieszczenia jest już wyzwaniem dla osób utrzymujących tam czystość. A reżim higieniczny w przypadku osób uczulonych na roztocza jest kluczowy, by nie dochodziło do zaostrzenia reakcji alergicznych informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.
Jak pomóc małemu alergikowi?
Żeby dziecko od pierwszych dni w szkole nie zmagało się z alergią, warto odpowiednio się przygotować jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Chociaż najważniejsza w leczeniu małego alergika jest stała opieka lekarza alergologa, możemy pomóc dziecku także samodzielnie. Jednym z najczęstszych objawów alergii jest swędzenie oczu. Zawczasu dobrze jest sięgnąć po krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym. Ektoina tworzy delikatną tarczę dla oczu, a naturalnie występujący w ludzkim organizmie kwas hialuronowy pomaga wypłukać z oczu alergeny wywołujące podrażnienia. Warto szukać produktów bez konserwantów (np. Ektin) – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci.

A gdy wróci nauka zdalna?

Choć na razie wiele wskazuje na to, że uczniowie przynajmniej na początku roku szkolnego zasiądą w szkolnych ławach, to nie wiadomo na jak długo. Podobnie ze studentami, którzy teraz cieszą się jeszcze ostatnimi chwilami wakacji. Gdy wróci nauka zdalna, uczniowie i studenci znów będą skazani na wiele godzin przed monitorem komputera. To duże obciążenie dla oczu, dlatego warto pamiętać o stosowaniu kropli nawilżających (np. Hyal-Drop multi). W tzw. „sztucznych łzach” najczęściej występuje kwas hialuronowy, który łagodzi podrażnienia wywołane wpatrywaniem się w ekran. Na czym polega ten mechanizm? – Warto pamiętać, że oko do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ciągłego nawilżenia. Otrzymuje je, gdy mrugamy. Regularne zamknięcie powieki na ułamek sekundy sprawia, że oko jest pokrywane cienką warstwą filmu łzowego. Niestety, wpatrując się w ekran mimowolnie powstrzymujemy mruganie, przez co oko nie dostaje koniecznej porcji łez – wyjaśnia dr n.med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”. Opr. red.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama