Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 16:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Mirosław Mazur- radny Sejmiku Śląskiego krytycznie o CPK: lotnisko i tory to zagrożenie przyrodnicze, wywłaszczenia i ograniczenie rozwoju lotniska w Pyrzowicach

O tym jak dużym zagrożeniem dla naszego regionu, dla przyrody i mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej pisaliśmy w artykule: „CPK: Centralny Przekręt Komunikacyjny?” Komisja ds. CPK Sejmiku Śląskiego obradowała na ten temat w Dąbrowie Górniczej, w mieście, które ma być wg planów rządzących i spółki CPK przecięta w samym centrum miasta linią kolejową Kolei Dużych Prędkości z Krakowa przez Pustynię Błędowską. Linia to zagrożenie również dla Błędowa i gmin położonych na Jurze: Ogrodzieńca, Kroczyc. Tory wg dzisiaj znanych koncepcji mają przecinać wsie i tereny chronione przyrodniczo. Politycy różnych partii i samorządowcy w ogromnej większości mówią o projekcie CPK i KDP jako o pomyśle szkodliwym i bardzo kosztownym. Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi małe wsie i miasteczka, które protestują przeciwko budowie CPK i Kolei Dużych Prędkości zyskały sprzymierzeńców w dużych miastach, jak Dąbrowa Górnicza. Politycy Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi mówią jednym głosem: gdy opozycja wygra wybory projekt CPK i KDP będzie zweryfikowany i pewnie w ogromnej większości trafi do kosza.
Na zdjęciu: Mirosław Mazur jako radny sejmiku śląskiego podczas otwarcia wiaduktu nad CMK w Hucisku. Przejazd od Żarek do Kroczyc przez wiadukt jest możliwy od 29.09.2023.
Podziel się
Oceń

Jedną z osób, która zajmuje się w Sejmiku Województwa Śląskiego sprawą CPK i Kolei Dużych Prędkości jest radny sejmiku z Zawiercia, były Prezydent Miasta Zawiercie Mirosław Mazur: 

-Problemów z CPK jest kilka. Przede wszystkim to, w jaki sposób rządzący zaplanowali jego budowę - nie biorąc pod uwagę układu miast czy terenów zielonych. Można odnieść wrażenie, że ktoś po prostu wziął mapę, linijkę i wytyczył nowe linie dróg, kolei, które będą prowadziły do CPK.
Kompletnie nie wzięto przy tym pod uwagę aspektu społecznego, a to, że rządzący proponują odszkodowania jest po prostu żenujące. Jak można przyjść do kogoś, kto wybudował na swojej działce, za swoje ciężko zarobione pieniądze dom, żyje tam od wielu pokoleń, ma tam rodzinę, znajomych, pracę - ma tam po prostu życie - przyjść i powiedzieć mu, że tu będzie szła linia kolejowa, tu będzie szła droga i ma sobie wybudować dom - a w niektórych przypadkach całe życie na nowo. Tak nie można traktować obywateli.
To samo dotyczy terenów zielonych, w tym Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oczywiście, rozwój infrastruktury jest potrzebny i często wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne, ale trzeba przy tym minimalizować straty. Nie można od tak po prostu wytyczyć nowej drogi, nowej linii kolejowej w miejscach, które są ważne z punktu widzenia ekologicznego, które są ostoją różnych gatunków zwierząt i roślin, czy wreszcie miejscem rekreacji i aktywności turystycznej dla tysięcy osób.
Innym zagadnieniem jest sama sensowność tej inwestycji. Mamy w Polsce świetnie prosperujące lotniska, a najlepszym przykładem jest nasze lokalne lotnisko Katowice-Pyrzowice. Państwo zamiast budować nowy obiekt, powinno jak najmocniej wspierać już te istniejące, zwłaszcza jeśli tak jak w przypadku Pyrzowic odnosi ono sukcesy i notuje rekordy obsłużonych pasażerów.
I jeszcze inna perspektywa opłacalności inwestycji - mamy lotnisko w Radomiu, na które ze Skarbu Państwa przeznaczono 800 mln zł. Czy port cieszy się popularnością? Nie bardzo, nikt nie chce z niego latać, od lat słyszymy tylko o jego problemach, a największe lotnisko w Polsce, lotnisko Chopina w Warszawie, obsługuje rocznie ok. 14-16 mln pasażerów. A CPK? Rząd oczekuje, że przez to lotnisko przewijało się będzie aż 100 mln pasażerów rocznie. (JotM)

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama