Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 22 lutego 2025 18:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PROKURATURA BADA OBSŁUGĘ PRAWNĄ. A MY POZNALIŚMY AUDYT ZGK

W środę 29 listopada radni Rady Miasta Zawiercie od 10:30 obradują i jak się dowiadujemy, temat mafijnych powiązań byłych prezesów ZGK Zawiercie z lat 2019 2022 (do lutego) będzie głównym tematem obrad. Tradycyjnie Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski będzie zapewne nieobecny. Ale po raz pierwszy przyznamy, że chyba ma powody się nie pokazywać, gdyż coraz częściej radni stawiają pytania o rolę Łukasza Konarskiego w wydarzeniach, którymi intensywnie zajmuje się Prokuratura. Powiedzieć, że ZGK Zawiercie w latach 2019-22 została wplątana w patologiczne relacje gospodarcze, to nic nie powiedzieć. Ale nie tylko spółką gminną zajmującą się odpadami zajmuje się Prokuratura. Radni, w tym radny Witold Grim, niejeden raz stawiali pytania, o zasady wyłaniania firm prawniczych, zajmujących się obsługą prawną Urzędu Miasta Zawiercie i gminnych spółek. Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu potwierdza, na pytania naszej redakcji, że już od stycznia 2023 prowadzone jest śledztwo, w którym badany jest sposób wyłaniania firm zajmujących się obsługą prawną Urzędu Miasta Zawiercie.
PROKURATURA BADA OBSŁUGĘ PRAWNĄ. A MY POZNALIŚMY AUDYT ZGK
Zdobyliśmy audyt wykonany w maju br ZGK. Rada Nadzorcza ZGK uznała, że wnioski z audytu zmuszają do powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa i zobowiązała Zarząd ZGK Zawiercie do zawiadomienia prokuratury. Ale zarząd z prezesem Jarosławem Mazurem został odwołany. Czy to był powód odwołania prezesa? Czy prokuratura poznała ustalenia audytu? I kto wpływał na próbę zmiany treści audytu?
Podziel się
Oceń

Na jednej z sesji Rady Miasta Witold Grim podliczał, że kancelaria Berendowicz & Berendowicz na współpracy z gminą Zawiercie i gminnymi spółkami przez 5 lat ma zarobić nawet 2 mln zł. To samo w sobie nic nielegalnego, choć radny już wtedy pytał o zasady wyłaniania firmy prawniczej Berendowicz & Berendowicz do obsługi prawnej Urzędu Miasta Zawiercie i wszystkich spółek i wielu gminnych instytucji: ZGK, ZKM, Wodociągi, MOK. Teraz okazuje się, że nie tylko radni zadają pytania o sposób wyłaniania obsługi prawnej w Zawierciu. Te same pytania zadaje prokuratura, która potwierdza, że od stycznia 2023 prowadzone jest śledztwo w tym temacie:

„W odpowiedzi na e-mail z 25 października 2023 roku uprzejmie informuję, że postępowanie przygotowawcze o sygn. akt 3048-2.Ds.2.2023 prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - pracowników samorządu terytorialnego Urzędu Miejskiego w Zawierciu, w związku z przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem postępowań o udzielenie zamówień w przedmiocie świadczenia usług doradztwa prawnego na rzecz tamtejszego Urzędu, poprzez wybór wykonawcy, w trybie i w sposób niezgodny z regulacjami ustawy Prawo zamówień publicznych oraz wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w urzędzie, czym działano na szkodę interesu publicznego gminy Zawiercie, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Śledztwo wszczęto 27 stycznia 2023 roku, a jego prowadzenie zostało powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Wydziałowi do Walki z Korupcją.

Postępowanie przygotowawcze znajduje się w fazie in rem, na etapie gromadzenia dowodów. Dotychczas nikomu w tej sprawie nie przedstawiono zarzutów.

Jednocześnie z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa, związane z jego etapem i stanem zaawansowania czynności dowodowych obecnie nie będą udzielane bardziej pogłębione informacje o tej sprawie -pisze prokurator Waldemar Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, jej rzecznik prasowy.

Obszernie na ten temat piszemy w piątkowym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego nr 48 z 1. grudnia. To zresztą temat na serię artykułów. Dość powiedzieć, że gdy zajęliśmy się tematem obsługi prawnej Urzędu Miasta Zawiercie i audytu w ZGK o który dopytują radni, to jeden z naszych informatorów zapytał: -Nie boicie się tego ruszyć?

W kilku hasłach tematy, którymi zajmujemy się od wielu tygodni, jeżeli nie miesięcy:

1. Audyt w ZGK. Tak, powstał, choć jego istnienia zaprzecza prezydent Zawiercia. Redakcja zdobyła ten dokument.

2. Komu ustalenia audyty się nie spodobały? I czyjego autorstwa są uwagi, co z niego usunąć? Nasi informatorzy w prokuraturze chcą zeznać, od kogo otrzymali plik tekstowy z treścią audytu, ale to nie przesądza, to sporządził elektroniczne poprawki.

Rada Nadzorca ZGK Zawiercie przyjęła i zatwierdziła treść audytu, zobowiązując jednocześnie Zarząd spółki do złożenia w prokuraturze  zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę ZGK. Ale Prezydent Zaiwiercia odwołał część członków Rady Nadzorczej, nowa odwołała prezesa. Ale dokument jest, choć nie jest pewne, czy jego ustalenia zna Prokuratura.  Jeszcze ciekawsze jest, kto próbował wpłynąć na treść już zatwierdzonego audytu. Kto jest autorem poprawek? Plik tekstowy ma datę 6-06-23. A audyt w wersji zatwierdzonej 31-05-2023. 

 

3. W sprawie obsługi prawnej gminy Zawiercie i spółek trwa śledztwo. Czy dyrektorzy i prezesi firm zależnych od Prezydenta Zawiercia dostali wydruk z instrukcjami, jak przygotować się do zeznań? Jeden z naszych informatorów twierdzi, że takie instrukcje dostali „wszyscy.” Jedna z osób z tego kręgu potwierdza, że takie instrukcje dostała przed przesłuchaniem, jedna twierdzi, że nie była przesłuchiwana a trzeci nasz rozmówca potwierdza, że był przesłuchiwany, ale nie było nacisków na to, jak ma zeznawać.

4. Powiązania osób zarządzających ZGK Zawiercie w latach 2019-22 (do lutego) w tzw. „mafią śmieciową”. Chodzi o sieć firm które miały świadczyć fikcyjne usługi dla ZGK Zawiercie, np. w formie dostawy drogiego sprzętu. Częściowo te podejrzenia potwierdza wykonany audyt, którego istnienia wypiera się Prezydent Zawiercia. Choć my potwierdziliśmy, że treść audytu została przyjęta przez Radę Nadzorczą ZGK Zawiercie i jako dokument zatwierdzony przekazana do pełniącego obowiązki właściciela Prezydenta Miasta Zawiercie. Audyt ma datę 31.05.2023. Plik tekstowy w którym nieznany autor żąda usunięcia z audytu kompromitujących wniosków ma datę 6.06.2023. Ciekawe, czy te pliki ma Prokuratura Regionalna w Katowicach, która bada sprawę od października 2021? Jakby, co, to służymy pomocą…

Więcej szczegółów w piątkowym KZ nr 48 z 1-12-2023:
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Obserwator 01.12.2023 11:52
Fajny komentarz Radnej Ewy Mićka do Przemka Trepki: "gdzie byłeś Ty i Jarosław Mazur, kiedy nieprawidłowości zgłaszałam ja i inni Radni. Teraz kiedy mleko się rozlało bohaterów z siebie robicie. Patrzyliście przez te wszystkie lata jak okradani są Mieszkańców" Nic dodać nic ująć.

Bruk, bruk 30.11.2023 18:34
To jest w ZGK więcej rodzin na swoim ? Pytanie gdzie jest ta kostka ?

Juppi 29.11.2023 20:57
Mam w takim razie drugie, trzecie i czwarte pytanie: 2 - dlaczego w stopce RODO brak jest nazwy podmiotu przetwarzającego dane osobowe 3 - dlaczego prezentowane są bez zgody sądu dane z toczącego się postępowania karnego (to materiał śledztwa) i 4 - dlaczego artykuł nie jest oznaczony zgodnie z prawem prasowym - "artykuł sponsorowany"? Pytam dla kolegi prokuratora, który przez czysty oczywiście przypadek jest zainteresowany postawieniem zarzutów i oczyszczeniem się przed zmianą w prokuraturze ze "współpracy".

J
Redakcja 30.11.2023 11:13
Jeżeli to pytanie adresowane jest do redakcji, do naszych dziennikarzy, to odpowiadamy: nie wiemy jakie materiały ma prokuratura. Może my po prostu mamy lepsze? W końcu afery w ZGK badamy o wiele dłużej. A śledztwo trwa dopiero od X 2021

Juppi 29.11.2023 07:59
Mam pytanie - czy nie zauważyliście, że sami sobie przeczycie w tekście artykułu i pokazując fragment audytu? Plik z uwagami ma podobno datę 06.06,2023 r., ale pokazane komentarze - uwagi do treści audytu - maja datę 29.08.2023 r. (to przecież widać). Ktoś przeczytał PROJEKT audytu, zauważył, że zapisy z czegoś muszą wynikać i raczej nie wynikają - i zażądał usunięcia stwierdzeń, które nie mają pokrycia w dokumentach. Co do BDO - większość przedsiębiorców ma psi obowiązek "być" w BDO. Nawet prosty zakład wymieniający opony czy serwis wymieniający oleje w samochodach. I większość "zapomina" się wpisać, bo z tego wynikają koszty.

J
Kurier Zawierciański 29.11.2023 17:19
Nie ma tu ani błędu, ani sprzeczności. 6-06-2023 to data podana w nagłówku pliku. Uwagi mają datę -jak pan słusznie zauważył 29-08-2023. Nie nam to oceniać. Audyt zatwierdzony ma datę 31.05.2023 i taką wersję jednogłośnie zatwierdziła Rada Nadzorcza. Jakie cuda działy się później odsłaniamy częściowo w piątkowym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego. Pytali też dzisiaj o to radni Rady Miasta Zawiercie. Było gorąco... Warto przeczytać naszą pełną relację. I nie będzie to jednorazowy temat!

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wojtasTreść komentarza: stać ich na sponsoring a nie stać na ekrany/osłony na oświetlenie, które przeszkadza mieszkańcom ulicy Myśliwskiej. To wiele pokazuje o intencjach kierujących tym przedsiębiorstwem. A do tego jakby prezentowali podejście w postaci -"wybudowaliśmy wam zakład na 200 miejsc pracy więc morda w kubeł"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 12:36Źródło komentarza: Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie J Autor komentarza: Jarosław Mazanek, dziennikarzTreść komentarza: Czyta pan to w internecie na smartfonie z Androidem, więc proszę ostrożnie te buty pucować bo jeszcze ekran się zaryzuje! A tak na poważnie to można jeszcze dodać, że mówił jeszcze Mentzen, że nie zgadza się na wysyłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. Typowy pacyfizm rosyjski typu: nie nasza wojna, przestępcy z Ukrainy zabierają nam pracę i kobiety i podobne bzdury. Niedawno jeden z konfederatów chciał zostać radnych w Żarkach, bez powodzenia, a na ulotce pisał, że będzie łapał pedofili uczących w żareckich szkołach (wyśmiano go w szkole za te pomysły), straszył wzrostem przestępczości powodowanej przez "obcych". Poprosiliśmy o dane policji, ta nie odnotowała żadnego wzrostu w gminie Żarki przestępczości której sprawcami byliby obcokrajowcy. O pacyfiźnie wielu osób, zwykle z Konfederacji, którzy "nie będą umierać za Kijów" pisałem w innym artykule, niestety też tylko w sieci, więc do "podcierania" musi Pan użyć ponownie smartfona. Było tam o chlubnych tradycjach polskiego oręża, gdy pogoniliśmy Ruskich do Moskwy (1610) i pod Kijów (25.041920). To fakty historyczne. A teraz spekulacja: z rządzami tchórzy i ruskich agentów spod różnych pacyfistycznych partyjek w Polsce to raczej Putin nas zajmie do Odry lub dalej.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 10:40Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 22:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: kandydat, m. in. atakując osoby LGBP, konkurenta Rafała Trzaskowskego nazwał „Tęczowym Trzaskowskim”. Popiera dobrowolny ZUS (a więc i dobrowolność życia bez emerytury i bezpłatnej służby zdrowia), uproszczenie podatków. (JotM) Ktoś kto streścił Sławomira Mentzena to ignorant i bezmózg, kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 16:50Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: krisTreść komentarza: gdzie tu są bluzgi w pozostałej części. Jako człowiek operujący zawodowo słowem pisanym raczej powinien pan znać definicję wyrazu "bluzgi, bluzgać". I na koniec zupełnie bezpodstawnie przyrównuje mnie pan prawicowych zacofanych prymitywów. Czyli chce mnie obrazić i jednocześnie zarzucić coś co nie ma miejsca. Mógłbym powiedzieć tym samym manipulacyjnym, zaczepnym, pasywno-agresywnym sposobem - że postępując w ten sposób widzi pan tylko lewicowy wykolejony punkt widzenia, czegoś czego niema, który teoretycznie walczy o wolność dla każdego i różnorodność, ale w praktyce... pod warunkiem że ta różnorodność jest z naszej lewicowej bańki i odpowiada tylko naszym poglądom. A resztę należy cenzurować, bo to prymitywy zacofane. Jak łaskaw był pan to podkreślić.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 09:50Źródło komentarza: Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Troszkę pogubili się zwolennicy wspólnoty. Jak się podejmuję budowy domu to myślę czy ją dowozić będę beczkowozem czy z wodociągu pod warunkiem, że podejmę wysiłek i udam się do RPWiK aby uzyskać przyłącze. Światło, gaz , podobnie. Chyba,że dogadam się z sąsiadem, który użyczy mi dostępu do swoich ujęć. Ale kto ma takie rzeczy podpowiedzieć jak się całe życie mieszka w bloku gdzie wszystko załatwia Spółdzielnia. A swoją drogą ciekawe dlaczego połowa sąsiadów nie przyswoiła sobie argumentacji wspólnotowców.Może warto przedstaawić czytelnikom inne argumenty. No chyba że ktoś uważa że ich już słuchać nie wartoData dodania komentarza: 4.02.2025, 23:55Źródło komentarza: Nie chcą spółdzielni, założyli pierwszą w wieżowcu wspólnotę. SM Hutnik kara ich zapowiedzią odcięcia wody
Reklama
Reklama
Reklama