(Zawiercie) 24 stowarzyszenia z naszego regionu wzięły udział 23 października w V Śląskim Forum Abstynenckim. Po mszy świętej w Bazylice Mniejszej p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu uczestnicy spotkania o problemach związanych z alkoholizmem dyskutowali w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”.
- Organizacja forum została nam przyznana w związku z 25-letnią rocznicą naszego istnienia. Spotkanie służy ustaleniu kierunków działań w regionie i ma wspierać rodziny znajdujące się na granicy ryzyka. Chodzi o ludzi „pijących szkodliwie”, czyli tych, którzy jeszcze nie są uzależnieni, ale bez wsparcia z zewnątrz mogą zostać alkoholikami – mówił Marian Krupa prezes zawierciańskiego stowarzyszenia „Przystań”.
Głównym organizatorem forum był Regionalny Związek Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Śląskiego. Wśród gości znaleźli się: prezydent Zawiercia Mirosław Mazur, zastępca prezydenta do spraw społecznych Barbara Łada, pełnomocnik prezydenta miasta Zawiercie do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii Halina Bulska-Sobusik, komendant KPP w Zawierciu Adam Pałucha, dyrektor PCPR Adam Witas, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzóska, przedstawiciel Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Krupa, przedstawicielka Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu Lidia Krajewska – Muszyńska, kierownik Poradni Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy Ośrodku Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu Agnieszka Kolano.
- Nadużywanie alkoholu wynika z nieumiejętności radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważna jest, wiec umiejętność rozwiązywania problemów, zapobieganie im i łagodzenie napięć. Skutkiem dzisiejszego stylu życia jest również często depresja i choroby nerwicowe – ostrzega Halina Bulska-Sobusik.
Specjalną prezentację multimedialną zaprezentował Krzysztof Brzóska, który mówił o Nowym Narodowym Programie Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
ALKOHOL W LICZBACH
Jak wynika z nowego programu spożycie alkoholu w Europie jest największe w porównaniu z innymi częściami świata i wynosi 11 litrów czystego alkoholu w przeliczeniu na jednego dorosłego mieszkańca. W 2009 roku w Polsce nastąpił spadek spożycia alkoholu, choć w latach ubiegłych odnotowaliśmy tendencje wzrostowe. I tak za średnią pensję w 1998 roku mogliśmy zakupić 504 butelki piwa, w 2008 roku już 1094 butelki. Jeśli chodzi o wódkę to za średnią pensję w 1998 roku mogliśmy kupić 56 butelek tego alkoholu, a w 2008 roku już 158 butelek. W 1998 roku mogliśmy za tę samą pensję kupić 147 butelek średniej klasy wina, a dziesięć lat później już 368 butelek.
W 2009 roku złapano o 4 712 pijanych kierowców więcej niż w roku poprzednim. Nadal rośnie przyzwolenie społeczne na spożywanie alkoholu wśród nieletnich.
Tekst: (mpp) Foto: (EC)
Napisz komentarz
Komentarze