(Zawiercie) 4 listopada oficjalnie zaprezentowano sześć obiektów, które dołączyły do „Szlaku zabytków techniki”. Na liście nowych atrakcji turystycznych regionu znalazła się Huta Szkła Zawiercie.
Do grona ponad 30 obiektów dołączyły te, które wyróżniły się: dobrą dostępnością do informacji, dobrą promocją, przystosowaniem do obsługi ruchu turystycznego oraz posiadaniem wyjątkowych walorów historycznych i architektonicznych związanych z tradycją przemysłową regionu. Kryteria te spełniły: Elektrociepłownia „Szombierki” w Bytomiu, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Wieża Wyciągowa Szybu „Prezydent” wraz z kompleksem „Sztygarka” w Chorzowie, Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi oraz właśnie Huta Szkła „Zawiercie” w Zawierciu.
Niestety, ze względu na postępującą dewastację budynku Dworca PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu i postawienie w stan upadłości Porcelany Śląskiej w Katowicach obiekty te zostały wyłączone ze Szlaku Zabytków Techniki.
W czwartek, 4 listopada podczas konferencji odbyła się oficjalna prezentacja nowoprzyjętych atrakcji, wręczono certyfikaty przynależności do Szlaku Zabytków Techniki oraz podpisano deklaracje wspólnych działań na rzecz jego rozwoju.
- Bardzo mnie cieszy ta wiadomość, bo to oznacza, że miasto zaistnieje na szlaku i będzie promowane w materiałach informacyjnych „Szlaku zabytków techniki”. Województwo śląskie będzie przeznaczać środki na promocję i wreszcie przy drogach pojawią się brązowe tablice z napisem Huta Szkła Zawiercie. Trzymamy teraz kciuki za to, żeby Huta Szkła ustabilizowała swoją sytuację, bo wiadomo, że toczy się ciągła walka o przetrwanie tego przedsiębiorstwa. Prócz sukcesu „Szlaku orlich gniazd”, ten dodatkowy powoduje, że zaczynamy istnieć. Ubolewam jednak bardzo nad tym, co stało się z Przędzalnią. Początki tkactwa w Polsce to przecież m.in. zakład w Zawierciu. Dziś w sensie muzealnym po tym zakładzie niewiele zostało – wyznał prezydent Zawiercia Mirosław Mazur.
HUTA SZKŁA- HISTORIA
Początki produkcji szkła na terenie ziemi zawierciańskiej sięgają lat 70 - tych XIX w. Pierwszym właścicielem był Andrzej Chmielewski. W 1884 r. firma „S. Reich i Spółka” przejęła firmę i przekształciła w nowoczesny zakład przemysłowy. Na okres I wojny światowej fabryka zawiesiła działalność. W 1929 r. fabryka otrzymała Wielki Złoty Medal oraz dyplom honorowy na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Towary eksportowane były na wyspy brytyjskie, a także do Turcji, Paryża, Brukseli, Kanady i USA. Otwarto nawet przedstawicielstwa handlowe we Lwowie, Wilnie, Warszawie i Łodzi. W 1950 r. Huta Szkła Gospodarczego i Oświetleniowego podporządkowana została Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego, później Zjednoczeniu Przemysłu Szklarskiego w Sosnowcu. W latach 1956-57 zmodernizowano zakład oraz wybudowano nową halę. U schyłku XX wieku hutę przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Po 10 latach firma ze 125-letnią tradycją ogłosiła upadłość. W 2009 roku Huta Szkła w Zawierciu sp. z o.o. (poprzednia nazwa Huta Szkła Gospodarczego) za 4 mln zł całą hutę kupiło konsorcjum 9 osób, z głównym udziałowcem Markiem Paskiem. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze