Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 15:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

HUTA SZKŁA NA SZLAKU

(Zawiercie) 4 listopada oficjalnie zaprezentowano sześć obiektów, które dołączyły do „Szlaku zabytków techniki”. Na liście nowych atrakcji turystycznych regionu znalazła się Huta Szkła Zawiercie.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 4 listopada oficjalnie zaprezentowano sześć obiektów, które dołączyły do „Szlaku zabytków techniki”. Na liście nowych atrakcji turystycznych regionu znalazła się Huta Szkła Zawiercie.

 

Do grona ponad 30 obiektów dołączyły te, które wyróżniły się: dobrą dostępnością do informacji, dobrą promocją, przystosowaniem do obsługi ruchu turystycznego oraz posiadaniem wyjątkowych walorów historycznych i architektonicznych związanych z tradycją przemysłową regionu. Kryteria te spełniły: Elektrociepłownia „Szombierki” w Bytomiu, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Wieża Wyciągowa Szybu „Prezydent” wraz z kompleksem „Sztygarka” w Chorzowie, Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi oraz właśnie Huta Szkła „Zawiercie” w Zawierciu.

 

Niestety, ze względu na postępującą dewastację budynku Dworca PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu i postawienie w stan upadłości Porcelany Śląskiej w Katowicach obiekty te zostały wyłączone ze Szlaku Zabytków Techniki.

 

W czwartek, 4 listopada podczas konferencji odbyła się oficjalna prezentacja nowoprzyjętych atrakcji, wręczono certyfikaty przynależności do Szlaku Zabytków Techniki oraz podpisano deklaracje wspólnych działań na rzecz jego rozwoju.

 

- Bardzo mnie cieszy ta wiadomość, bo to oznacza, że miasto zaistnieje na szlaku i będzie promowane w materiałach informacyjnych „Szlaku zabytków techniki”. Województwo śląskie będzie przeznaczać środki na promocję i wreszcie przy drogach pojawią się brązowe tablice z napisem Huta Szkła Zawiercie. Trzymamy teraz kciuki za to, żeby Huta Szkła ustabilizowała swoją sytuację, bo wiadomo, że toczy się ciągła walka o przetrwanie tego przedsiębiorstwa. Prócz sukcesu „Szlaku orlich gniazd”, ten dodatkowy powoduje, że zaczynamy istnieć. Ubolewam jednak bardzo nad tym, co stało się z Przędzalnią. Początki tkactwa w Polsce to przecież m.in. zakład w Zawierciu. Dziś w sensie muzealnym po tym zakładzie niewiele zostało – wyznał prezydent Zawiercia Mirosław Mazur.

 

HUTA SZKŁA- HISTORIA

Początki produkcji szkła na terenie ziemi zawierciańskiej sięgają lat 70 - tych XIX w. Pierwszym właścicielem był Andrzej Chmielewski. W 1884 r. firma „S. Reich i Spółka” przejęła firmę i przekształciła w nowoczesny zakład przemysłowy. Na okres I wojny światowej fabryka zawiesiła działalność. W 1929 r. fabryka otrzymała Wielki Złoty Medal oraz dyplom honorowy na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Towary eksportowane były na wyspy brytyjskie, a także do Turcji, Paryża, Brukseli, Kanady i USA. Otwarto nawet przedstawicielstwa handlowe we Lwowie, Wilnie, Warszawie i Łodzi. W 1950 r. Huta Szkła Gospodarczego i Oświetleniowego podporządkowana została Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego, później Zjednoczeniu Przemysłu Szklarskiego w Sosnowcu. W latach 1956-57 zmodernizowano zakład oraz wybudowano nową halę. U schyłku XX wieku hutę przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Po 10 latach firma ze 125-letnią tradycją ogłosiła upadłość. W 2009 roku Huta Szkła w Zawierciu sp. z o.o. (poprzednia nazwa Huta Szkła Gospodarczego) za 4 mln zł całą hutę kupiło konsorcjum 9 osób, z głównym udziałowcem Markiem Paskiem. (JB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama