Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 19:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W ZAWIERCIU, WŁODOWICACH I SZCZEKOCINACH DRUGA TURA

(powiat zawierciański) Mieszkańcy powiatu w większości przypadków pokazali, że są zadowoleni z dotychczasowej polityki prowadzonej przez wójtów i burmistrzów i w aż 7 gminach dokonali takiego samego wyboru jak przed czterema laty. Na drugą turę będą musieli wybrać się mieszkańcy Włodowic, Szczekocin i Zawiercia.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Mieszkańcy powiatu w większości przypadków pokazali, że są zadowoleni z dotychczasowej polityki prowadzonej przez wójtów i burmistrzów i w aż 7 gminach dokonali takiego samego wyboru jak przed czterema laty. Na drugą turę będą musieli wybrać się mieszkańcy Włodowic, Szczekocin i Zawiercia.

 

Wszystko wskazuje na to, że przez kolejne cztery lata władza będzie nadal spoczywała w rękach mężczyzn. Spośród 6 kobiet, które ubiegały się o fotel włodarzy gmin, ani jedna nie miała szczęścia.

 

ZAWIERCIE WYBORCZE DEJA VU

Z różnicą niespełna 100 głosów do drugiej tury przeszli: lider Niezależnej Alternatywy Wyborców Ryszard Mach (6737 głosów) i reprezentujący Platformę Obywatelską Mirosław Mazur (6640 głosów).

 

- Dziękuję mieszkańcom Zawiercia za udział w wyborach samorządowych i za oddanie na mnie głosu poparcia. Jak wskazywały przedwyborcze sondaże - przed nami druga tura. Zapraszam do urn 5 grudnia – zachęca M. Mazur.

 

- Rezultat pierwszej tury wyborów nie przyniósł oczekiwanego rozstrzygnięcia, zatem kampania prezydencka trwa nadal. Choć w pierwszej odsłonie uzyskałem przewagę nad konkurentem, ostateczny wynik nie jest przesądzony. Wierzę, iż mieszkańcy Zawiercia będą przy urnach kierować się rzeczywistymi dokonaniami kandydatów. Prezydent to osoba, która przez następne cztery lata będzie decydować o obliczu Zawiercia, będzie także kształtować grunt pod jego funkcjonowanie w następnych kadencjach. Od wyborców zależy, czy będzie to zagospodarowany, uzbrojony, zmodernizowany obszar, czy grząskie błoto, w którym toną pomysły, inicjatywy i wartościowi ludzie. Mam nadzieję, że społeczeństwo nie da się nabrać na tanie, marketingowe chwyty i że głosujących nie uniosą w obłoki niebieskie balony. Gdy ujdzie z nich pijarowskie powietrze, lądowanie może być twarde i bardzo bolesne – przekonuje Ryszard Mach.

Jako trzeci, ale już za wyborczym podium, stanął Marek Kozieł z SLD (2923 głosów).

 

A  na czwartym miejscu znalazł się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Marek Szczygłowski. Wszyscy czterej panowie, mają także zarezerwowane miejsce w Radzie Miasta. Dużo mniej szczęścia miała płeć piękna. Małgorzata Benc (Prawo i Samorządność) i Elżbieta Trepka (Platforma Samorządowa) ubiegające się o stanowisko prezydenta nie dość, że nie zdobyły upragnionego celu, to przez skupienie się na walce o prezydenturę przegrały także walkę o miejsce w Radzie Miasta.

 

Spośród 43 tys. 734 zawiercian uprawnionych do głosowania do urn przyszło 19 tys. 691 osób, którzy oddali 19 358 ważnych głosów na:

 

W SIEDMIU GMINACH BEZ ZMIAN

Jan Molenda wójt gminy Irządze będzie pełnił swoją funkcję jeszcze przez kolejne 4 lata. Aż 90,50% mieszkańców oddało swój głos na „tak”. Choć kandydat w tej gminie był tylko jeden, frekwencja była wyjątkowo duża. W niedzielę do lokali wyborczych wybrało się ponad 60% mieszkańców tej gminy.

- To miłe, że mieszkańcy mają do mnie zaufanie. Nie chcę być nieskromny, ale liczba oddanych głosów i frekwencja to efekt 4 lat ciężkiej pracy i kierowania się zasadą, że wszyscy są równi. W ciągu ostatnich 4 lat zrealizowałem kilka ważnych dla rozwoju miasta inwestycji, postawiłem na budowę dróg i przebudowałem centrum Irządz. W tej kadencji chciałbym kontynuować budowę dróg, ale żeby mieszkańcy nie chodzili w ciemnościach będę starał się także zainstalować oświetlenie uliczne i wybudować Orlika – mówi J. Molenda.

 

Podobnie sytuacja przedstawia się w Pilicy, gdzie za obecnym włodarzem gminy stanęło ponad 76% społeczeństwa, dzięki czemu zdobył aż 2617 głosów (przeciw było 808 mieszkańców).

Na kolejną kadencję wybrano również wójta Kroczyc Stefana Pantaka, który uzyskał ponad 73,4 % głosów, co oznacza, że krzyżyk przy jego nazwisku postawiło 2111 wyborców.

 

- Odbieram wyniki wyborów jako ogromny sukces. Jednocześnie dziękuję wyborcom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli po raz kolejny – mówi.

 

Co sprawia, że pełni swoją funkcję już od ponad 20 lat?

- Trzeba słuchać ludzi, rozmawiać z ludźmi i uczciwie przedstawiać sytuację. Należy mówić o planach, sukcesach, ale też o niepowodzeniach. A ze zdobytych doświadczeń należy wyciągać wnioski na przyszłość. Myślę także, że niebagatelne znaczenie mają inwestycje prowadzone w gminie oraz środki finansowe posykiwane w ramach programów europejskich i krajowych – zaznacza.

 

Prawdziwym „samorządowym dinozaurem” jest także Eugeniusz Kapuśniak, który po raz kolejny objął fotel wójta Żarnowca. Na tym stanowisku zasiada już prawie od 30 lat. Tym razem miał poważną konkurentkę, z którą ostatecznie wygrał zdobywając ponad 64 % głosów. Jego rywalka Małgorzata Miąsko w gminie cieszy się prawie 36 procentowym poparciem.

 

- Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. Nie wydałem ani jednego plakatu, czy ulotki, która promowałaby moją osobę. Niestety w ostatniej fazie kampania mocno przybrała na agresywności. Moja konkurentka rozsyłała ulotki, w których pisała o nieprawidłowościach w urzędzie. Chodziło o kontrolę RIO. Chcę zaznaczyć, że ta wypadła dobrze, ale nie dano mi czasu na to, by na bezpodstawną krytykę odpowiedzieć – tłumaczy E. Kapuśniak.

Przez kolejne cztery lata Porębą rządzić będzie Marek Śliwa. Tylko on był chętny do ubiegania się o urząd burmistrza. Na „tak” zagłosowało 1916 porębian, przeciw tej kandydaturze było 1322 wyborców.

 

- Powściągliwie patrzę na wyniki, ale cieszę się, że wyborcy wyrazili pozytywną opinię w stosunku do mojej kandydatury i że nie ulegli presji negatywnej kampanii prowadzonej przeciwko mojej osobie. Przez następne cztery lata gwarantuję rzetelne zaangażowanie w sprawy naszej Małej Ojczyzny. Dziękuję tym, którzy na mnie głosowali – mówi stary i zarazem nowy burmistrz Poręby.

 

Zielone światło w Łazach dostał także Maciej Kaczyński. Społeczeństwo doceniło jego walkę o środki unijne. Na dotychczasowego burmistrza zagłosowało 4235 wyborców (68,71% ). Damian Łukasik z PO uzyskał 1929 głosów (31.29%).

 

- Przede wszystkim gratuluję tym, którzy dostali się do rady. Z mojego komitetu to aż 10 osób. Mam nadzieję, że i radni z innych komitetów będą współpracować. Na realizację czeka wiele pomysłów zapisanych w projekcie budżetu. Byłem zaskoczony wynikami w Niegowonicach, gdzie nad konkurentem miałem jedynie 100 głosów przewagi. Być może wynikało to z czarnego PR-u, który trafiał we mnie i w radnych startujących z mojego komitetu – relacjonuje wyniki wyborów Kaczyński.

 

Zmian nie będzie na stanowisku burmistrza w Ogrodzieńcu. Na Andrzeja Mikulskiego głos oddało 56.16% wyborców. Druga była Anna Pilarczyk-Sprycha (27.27%), trzeci wynik uzyskał Grzegorz Wałek, a ostatni był Adam Gielarowski.

 

W SZCZEKOCINACH DOGRYWKA

W Szczekocinach spośród rekordowej liczby kandydatów walczących o stanowisko burmistrza, w ostatecznej walce 5 grudnia zmierzy się były burmistrz Wiesław Grycner (22.41%), który pełnił swoją funkcję 12 lat i jego ówczesny zastępca Krzysztof Dobrzyniewicz (30.86 %).

 

- Nie spodziewałem się, że taki będzie finał, jestem mile zaskoczony. Mój kontrkandydat, pan Grycner, jest postacią znaną w gminie i jest to dla mnie zaszczyt, że akurat z nim zmierzę się w drugiej turze. Ponieważ do ludzi należy wyjść, będę starał się spotykać z moimi wyborcami. Jeśli wygram, pierwszym moim celem będzie obniżenie podatków do normalnego poziomu i wybudowanie kanalizacji przy ul. Śląskiej – zachęca Dobrzynewicz.

 

- Wszystko jest teraz w rękach Boga i ludzi – dodaje Grycner.

 

WŁODOWICE: CISZA PRZED BURZĄ

We Włodowicach w drugiej turze zmierzą się Adam Szmukier dotychczasowy przewodniczący Rady Gminy oraz Mirosław Cybul absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z konkurencji odpadł dotychczasowy wójt Krzysztof Szlachta. Na Szmukiera oddano 49,16 % głosów, na Cybula 23,12 % głosów.

 

- Bardzo duża frekwencja na zebraniach wyborczych oraz pozytywny odbiór naszego programu pozwalały przypuszczać, że oferowana przez nas koncepcja władania gminą jest pożądana. Niemniej jednak rekordowa ilość wyborców przy urnach, była dla nas ogromnie miłym zaskoczeniem. Przede wszystkim w radzie gminy z naszego komitetu zasiadać będzie aż 11 radnych. To z pewnością daje poczucie stabilności w rozstrzyganiu o najważniejszych sprawach gminy. Ogromnym sukcesem jest to, że po ośmiu latach niebytu wybrano naszego delegata do Rady Powiatu Zawierciańskiego. Co prawda kandydował on z ramienia NAW, ale popierany był z całych sił przez nasz komitet. Ponadto olbrzymie poparcie mojej kandydatury na wójta gminy jest nie do przecenienia. Nie było mi dane przekroczyć magicznego pułapu 50 % w pierwszej turze, ale jak zwykle w życiu i w tej kwestii jestem rozsądnym optymistą. W imieniu mojego komitetu wyborczego serdecznie dziękuję za poparcie naszych kandydatów do rady gminy jak również za 1280 głosów oddanych na moją skromną osobę. To uskrzydla i inspiruje do konstruktywnego działania. Liczę na dalsze poparcie i to nie tylko w chwili wyborów, ale także przy podejmowaniu wszelkich decyzji, które będą skutkowały rozwojem i polepszaniem warunków życia naszych mieszkańców – komentuje Adam Szmukier.

 

KTO ZASIĄDZIE W RADZIE MIASTA ZAWIERCIE?

W niedzielnych wyborach samorządowych mieszkańcy Zawiercia wybrali do Rady Miasta 9 radnych z NAW – u:
Chłostę Jarosława – 213, Gawrona Krzysztofa – 167, Gębarskiego Wacława – 277, Kłóska Edmunda – 329, Macha Ryszarda – 458, Pacię Tomasza – 251, Pierzchałę Grzegorza – 179, Sokoła Stanisława – 180, Wojtaszczyka Zbyszka - 363.
8 radnych z PO: Czajkowski Artur- 119, Kornobis – Wieczorek Elżbieta - 364, Łakota Paweł – 104, Machura Małgorzata -231,Mazur Mirosław -702, Mićka Ewa – 337, Mucha – Popiel Teresa – 140, Nemś Anna – 732.

4 radnych z SLD:Imielski Konrad – 242, Kłosowski Edward – 279, Kozieł Marek – 520, Przybyła Marcin – 177.

2 radnych z PiS: Sochacki Krzysztof – 132 i Urbańczyk Jan – 254.

 

SKŁADY POSZCZEGÓLNYCH RAD GMIN

 

Poręba –

KWW Marka Śliwy „Wspólnie dla Poręby”: Czesław Firek, Jerzy Targonij,

Karol Hadrych, Zofia Gocyła, Grzegorz Mucha, Jacek Pańczyk, Gabriel Zieliński, Henryk Sularz, Krzysztof Szpilczyński

KWW Ryszarda Spyry: Ryszard Spyra

KWW Janusza Widurkiego: Janusz Widurski

KWW Ewy Skulimowskiej: Ewa Skulimowska

KW PO RP: Grzegorz Gąska

KWW Razem Odważnie Konsekwentnie Wygramy: Włodzimierz Rok

KWW Lepsze Jutro: Grażyna Furmanek

 

Łazy –

KWW Macieja Kaczyńskiego Skutecznie Dla Gminy: Maciej Kubiczek, Marta Grzesica, Dariusz Tabas, Elżbieta Petryka, Krzysztof Uzarski, Marcin Wałcerz, Anna Staniaszek, Grzegorz Kowalik, Leszek Bogłowski, Stefan Kubasik

KWW „Perła Jury”: Ryszard Słowikowski, Zenon Głąb

KW SLD: Władysław Nowak

KWW Łazy 2010: Jan Hoffman

KWW Marii Stempel: Maria Stempel

 

Kroczyce –

KWW: Lepsza Przyszłość: Wanda Karoń, Paweł Pałuchowski, Zdzisław Szwaja, Krzysztof Janikowski, Zbigniew Biały, Ryszard Cupiał, Józef Kowalski, Krzysztof Furgacz, Henryk Pacan

KW PO RP: Sławomir Łysek, Andrzej Kowalik, Andrzej Stolarski, Grzegorz Widawski

KW PSL: Beata Kampa, Robert Łągiewka

 

Szczekociny –

KWW Wybierzmy Wspólnie Przyszłość: Andrzej Drej, Michał Drej

KWW Wspólnie Razem Dla Dobra Gminy: Zbigniew Cieplewicz, Stanisław Pytlarz

KWW Liderzy Zmian: Leszek Marzec, Teresa Niechciał, Joanna Gomułka, Tomasz Kucypera

KWW Przyjazna Gmina: Tomasz Szatan, Jerzy Stępień

KWW Nowa Jakość w Szczekocinach: Wojciech Czaj

KWW Henryka Głąba: Henryk Głąb

KWW Wojciecha Bajora Czas Na Zmiany: Jan Jędrychowski

KWW Krzysztofa Bała: Krzysztof Bała

KWW Czesława Orlińskiego: Czesław Orliński

 

Włodowice-

KWW Gmina dla Wszystkich: Michał Bański, Monika Grela, Marianna Bogusławska, Anna Szczęchowska, Adam Szmukier, Alojzy Leśniak, Zbigniew Zając, Zofia Chruściel, Henryk Opiekulski, Stanisław Ibek, Mirosława Jęderko, Józef Jęderko

KWW Żyć Godnie: Tomasz Kita

KWW Współpraca: Krzysztof Zębalski, Halina Ziółkowska

 

Pilica-

KWW POROZUMIENIE LUDOWO-SAMORZĄDOWE: Jan Jastrząb, Lech Brożek,

Jan Pająk, Andrzej Grabowski, Tomasz Karpała, Marek Koniec, Janusz Gajda, Halina Kowalik, Mieczysław Bendkowski, Grzegorz Bomba, Tomasz Kwiecień, Andrzej Kyć, Marek Ziętek, Jan Goncerz

KW PO RP: Bartosz Goncerz,

 

Irządze-

KWW Razem Dla Gminy: Jan Galiński, Stanisław Koper, Robert Sygiet, Tomasz Rodacki, Adam Jura, Damian Kozłowski, Iwona Iłczyk, Józef Karoń, Stefan Molenda

KWW Blisko Ludzi: Wojciech Ledwoch, Bożena Walczak, Paweł Wolski

KW PO RP: Dorota Gral

KWW Wybierzmy Przyszłość: Krzysztof Łysek

KWW Wybory 2010: Karol Wojciechowski

 

Ogrodzieniec-

KWW Ruch Demokracji Lokalnej: Krzysztof Apel, Jerzy Kołodziej, Zofia Adamusińska, Janusz Grzesiak, Jerzy Janoska

KWW Nowe Horyzonty: Jolanta Ciołczyńska, Stanek Elżbieta

KW PO RP: Patryk Szczygieł

KWW Nasza Gmina Ogrodzieniec: Małgorzata Janoska, Gołuchowska Grażyna

KWW Marii Lipki-Stępniewskiej: Maria Lipka -Stępniewska

KWW Anny Pilarczyk-Sprycha: Marta Baryłka, Zygmunt Podsiadło, Zbigniew Fabiańczyk

KWW Aktywna Gmina Ogrodzieniec: Zofia Skóra

 

Żarnowiec-

KWW BLOK SAMORZĄDOWO-LUDOWY: Mirosław Dziób, Kazimierz Gębka, Edward Jakubas. Wiesław Kurpiś, Cecylia Krupa, Teresa Słaboń, Andrzej Szwej, Jarosław Wadowski, Zenon Wróbel

KWW Bezpieczna Gmina: Ireneusz Gumułka, Zdzisław Kucypera

KWW Nasza gmina Żarnowiec: Maciej Derela, Wiesława Kowalczyk,

KWW Odnowa i Rozwój Gminy Żarnowiec: Olaf Gorynow

KWW Kobiety Razem: Bożena Pronobis

 

WYBORY DO RADY POWIATU

SLD: Henryk Górny, Andrzej Danecki, Zygmunt Knopik, Rafał Porc, Leszek Wojdas

 

PO: Paweł Kaziród, Anna Zerson, Małgorzat Komenda, Konrad Knop, Lech Jaros,Jarosław Kleszczewski, Jan Macherzyński,

 

NAW: Andrzej Wilk, Dariusz Bednarz, Zbigniew Rok, Jerzy Gębala, Adam Rozlach, Rafał Krupa, Zdzisław Maligłówka

 

PSL: Artur Janosik, Krzysztof Wrona

 

PiS: Marek Szczygłowski,

 

Praca i Samorządność: Krystyna Koczur, Henryk Karcz, Jan Grela

Monika Polak-Pałęga

Justyna Banach


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama